Ministerstwo finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o rachunkowości oraz w niektórych innych ustawach, dzięki któremu łatwiejsze ma być podpisywanie sprawozdań finansowych NGO. Nie będą tego musiały robić – tak jak dotychczas – wszystkie osoby z zarządu organizacji.
Przesunięcia terminów / zmiany procedur
Nie musicie sporządzać sprawozdania finansowego i wysyłać CIT-8 do 31 marca
CIT-8 i sprawozdania finansowe. Opublikowano dwa rozporządzenia z przesunięciami terminów
CIT-8 i sprawozdania finansowe. Terminy przesunięte
Będzie przesunięcie terminu CIT-8. Tym razem w projekcie rozporządzenia
CIT-8. Jest przesunięty termin. Nie ma terminu, kiedy ogłoszone zostanie przesunięcie terminu
Ministerstwo Finansów enigmatycznie o przedłużeniu terminów dotyczących sprawozdań finansowych NGO
Sprawozdania finansowe. Przepisy znów na ostatnią chwilę? Co z terminami sprawozdań i CIT-8?
Sprawozdania finansowe – nadal potrzeba zebrać podpisy wszystkich członów zarządu
Nie przegap zmian! Śledź wątek SPRAWOZDANIA (zebranie najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl) i wątek CIT-8.
W projekcie nowelizacji proponuje się wprowadzenie nowej zasady. Sprawozdania finansowe wg ustawy o rachunkowości podpisuje kierownik jednostki. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy (a tak jest zazwyczaj w organizacjach pozarządowych), sprawozdanie może podpisać jedna osoba wchodząca w skład tego organu (dotychczas podpisywały się wszystkie). Pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu będą składać oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie.
Projekt określa, jaką formę może przyjąć oświadczenie, o którym mowa powyżej (ustawodawca proponuje tu wiele form) oraz co powinno się stać z oświadczeniami (czy powinny być dołączane do składanego sprawozdania, w jakiej formie dołączone oraz jak długo organizacja je przechowuje).
W projekcie znalazła się też propozycja zmiany terminu wysyłania sprawozdania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (w ten sposób sprawozdania wysyłają organizacje pozarządowe nieprowadzące działalności gospodarczej). Termin ten ma być zrównany z terminem wysyłki sprawozdań do KRS (do KRS wysyłają sprawozdania NGO-sy z działalnością gospodarczą). Na wysyłanie sprawozdania będziemy więc mieli (w obu przypadkach) 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, a standardowy, ostateczny termin wysyłki sprawozdań wypadać będzie 15 lipca.
Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty projektu, które będą miały decydujący wpływ na sposób podpisywania i wysyłania sprawozdań. Podkreślenia pochodzą od redakcji.
Proponowane zmiany w ustawie o rachunkowości
w art. 52: ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu albo jedna osoba wchodząca w skład tego organu, w sposób o którym mowa w ust. 2b. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
po ust. 2 dodaje się ust. 2a –2d w brzmieniu:
2a. Podpisanie sprawozdania finansowego stanowi potwierdzenie, że spełnia ono wymagania przewidziane w ustawie.
2b. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy – sprawozdanie finansowe może podpisać jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoważna z odmową podpisu i wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
2c. Odmowę podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym albo sporządza się w postaci papierowej oraz opatruje się własnoręcznym podpisem.
2d. Jeżeli odmowa podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenie lub odmowa złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, zostały sporządzone w postaci papierowej opatrzonej własnoręcznym podpisem – osoba podpisująca sprawozdanie finansowe sporządza odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów, a następnie potwierdza ich autentyczność przez opatrzenie sporządzonych odwzorowań cyfrowych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
w art. 69 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
1. Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, odmowę podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w art. 52 ust. 2b, jeżeli zostały one sporządzone, sprawozdanie zbadania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust.1 – także sprawozdanie z działalności – w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Proponowane zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych
w art. 27 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie finansowe, odmowę podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości, jeżeli zostały one sporządzone, wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek przekazania sprawozdania finansowego nie dotyczy jednostek zwolnionych podmiotowo z podatku oraz jednostek, które na podstawie odrębnych przepisów mają obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości. Obowiązek przekazania sprawozdania zbadania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.
Opisany projekt wprowadzi ważne zmiany w procedurze sporządzania i wysyłania sprawozdań finansowych. Będziemy śledzić jego losy i na bieżąco informować, jaki ostateczny kształt przyjmą w tym roku przepisy dotyczące sprawozdań.
Uproszczenia w sprawozdaniach – wkład RDPP
Ułatwienia w realizacji obowiązków sprawozdawczych przez organizacje pozarządowe, zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w opisanym projekcie nowelizacji ustawy o rachunkowości (…), to wynik współpracy Rady Działalności Pożytku Publicznego z przedstawicielami resortu. Ci ostatni gościli na posiedzeniach Zespołu ds. Sprawozdawczości w Organizacjach Pozarządowych, którego przewodniczącą jest Alicja Gawinek. Pomysł jednego podpisu i 15 dni na wysyłkę sprawozdania do KAS zrodził się właśnie podczas tych spotkań.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.