Nie musicie sporządzać sprawozdania finansowego i wysyłać CIT-8 do 31 marca
Terminy dotyczące sprawozdań finansowych oraz deklaracji CIT-8 zostały w tym roku przesunięte. Organizacje pozarządowe nie muszą spieszyć się do końca marca. Przesunięcia znów ogłoszono w ostatniej chwili, więc może nie do wszystkich NGO-sów dotarła ta wiadomość. Dlatego przypominamy i tłumaczymy dlaczego warto teraz wstrzymać się z realizacją wybranych obowiązków.
Jak sygnalizowaliśmy już na początku tygodnia, standardowe terminy dotyczące sprawozdań finansowych organizacji pozarządowych oraz deklaracji CIT-8 zostały w tym roku przesunięte. Stało się to samo, co w roku ubiegłym - z powodu pandemii dostaliśmy więcej czasu na realizację obowiązków. Stało się niemal identycznie, tzn. dowiedzieliśmy się o tym na chwilę przed upłynięciem standardowego marcowego terminu.
31 marca przypominamy więc, czego nie musicie dziś robić i dlaczego.
Czerwiec i wrzesień
Terminy sprawozdawcze przesunięto o 3 miesiące. To oznacza, że większość NGO-sów sporządza sprawozdanie finansowe do końca czerwca, a zatwierdza je do końca września. Jeśli chodzi o obowiązek wysłania deklaracji CIT-8 za 2020 rok, to na jego realizację dostaliśmy również dodatkowe trzy miesiące. Z CIT-8 musimy się więc zmieścić do 30 czerwca 2021 roku.
Uwaga na formularz deklaracji CIT-8
Dla wielu przesunięcie terminów to dodatkowy czas na ogarnięcie trudnych do zgromadzenia i przetworzenia informacji. Ale jest też inny powód, dla którego z przesunięcia warto skorzystać. Wstrzymajcie się z deklaracją CIT-8, jeśli nie macie dostępu do aktualnego formularza.
Ministerstwo Finansów zmieniło wersje formularza CIT-8 na początku marca i zmiana ta nie została jeszcze uwzględniona w części programów księgowych. Również na stronie ministerstwa podatki.gov.pl nie ma aktualnej wersji formularza (wersji 30), którą można edytować i wykorzystać do wysłania CIT-8 za 2020 rok. Warto więc poczekać!
Podpisy pod sprawozdaniem
Dodatkowy czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego umożliwi też prawdopodobnie wprowadzenie w życie przepisów ułatwiających jego podpisywanie. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, w którym znalazł się przepis o podpisywaniu sprawozdania przez wybranego (jednego) członka zarządu NGO. Obecnie ustawa o rachunkowości wymaga podpisania sprawozdania przez wszystkich członków organu zarządzającego, co, w połączeniu z wymogiem złożenia elektronicznych podpisów, spędza sen z powiek wielu organizacjom. Tu też warto się więc wstrzymać i poczekać na zmianę przepisów (choć gwarancji, że ona nastąpi, nie mamy).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23