Sporządzasz sprawozdanie finansowe teraz? Zbierz podpisy wszystkich członków zarządu
Jest już zapowiedź przesunięcia terminów sprawozdawczych w 2021 r. Jest też projekt, dzięki któremu wystarczał będzie podpis jednego członka zarządu pod sprawozdaniem finansowym NGO. Ale organizacje pozarządowe, które podpisują sprawozdanie dziś (bo nie chcą lub nie mogą czekać) działają według aktualnych procedur. To oznacza, że pod sprawozdaniem musimy zebrać co najmniej kilka podpisów.
Zebranie 2-3, a czasami nawet kilkunastu podpisów ELEKTRONICZNYCH pod sprawozdaniem finansowym organizacji pozarządowej, to coś, co od dwóch lat spędza sen z powiek wielu NGO-sów. Wymaga, żeby wszyscy członkowie zarządu mieli podpisy elektroniczne (kwalifikowane lub w formie profilu zaufanego / podpisu ePUAP) i żeby wymienili między sobą sprawozdanie w odpowiedni sposób i w ustalonej kolejności.
Z tym wyzwaniem nie każda organizacja potrafi się zmierzyć. Nie wszyscy mamy potrzebne kompetencje cyfrowe, osoby które mogą pomóc, czy choćby potrzebny sprzęt. Pisaliśmy o tym m.in. w informacji: Elektroniczna sprawozdawczość – (nie)zbędny obowiązek.
Instrukcje dla podpisujących sprawozdania finansowe
Trzeci rok z rzędu wszystkie organizacje sporządzające sprawozdania finansowe – z obowiązku tego zwolnione są tylko NGO-sy prowadzące UEPIK – sporządzają i podpisują sprawozdania elektronicznie. Wszystkie muszą też mieć sprawozdanie sporządzone w określonej formie – w tzw. strukturze logicznej.
Podpisy pod sprawozdaniem finansowym składają wszyscy członkowie zarządu organizacji i osoba sporządzająca sprawozdanie. To proces, który wymaga współdziałania. Zaczynając od prawidłowego przygotowania pliku sprawozdania, przechodząc przez zebranie wszystkich wymaganych podpisów (ELEKTRONICZNYCH!), i nie zapominając na końcu o zapisaniu podpisanego sprawozdania i zapamiętaniu gdzie go zapisaliśmy, bo za jakiś czas ten plik trzeba będzie jeszcze wysłać!
Cały ten proces opisaliśmy ze szczegółami w instrukcjach:
Pamiętajcie: Podpisanie sprawozdania przez kilka osób wymaga przygotowania, wcześniejszego umówienia się, zaplanowania kolejnych kroków, być może nawet pomocy osób trzecich. Skorzystajcie z powyższych instrukcji i omówcie między sobą, jak podpisać sprawozdanie – nie działajcie bez planu i przygotowania, a powinno się udać. Powodzenia!
Jeden podpis zastąpi wiele
Być może jeszcze w tym okresie sprawozdawczym wszystko się zmieni i do podpisania sprawozdania finansowego NGO będzie wystarczała jedna osoba. Tak zakłada projekt zmian w ustawie o rachunkowości. Zaplanowana zmiana musi jednak wejść w życie. Serwis informujący o rządowych projektach (legislacja.gov.pl) wciąż wskazuje, że projekt nie wyszedł jeszcze z rządu. Próbowaliśmy nie raz uzyskać informacje od autorów projektu (Ministerstwa Finansów) o losy tego rozwiązania, ale resort milczy.
Podpis za darmo. Do wykorzystania przy sprawozdaniu finansowym
Profil zaufany jest bezpłatny. To forma internetowego potwierdzenia tożsamości danej osoby fizycznej. Funkcjonuje już od kilku lat, a prace nad jego wykorzystaniem w różnych sytuacjach, a także wygodą użytkowania, wciąż trwają.
Profil możemy założyć nie wychodząc z domu. Szczególnie łatwe jest to za pośrednictwem elektronicznej bankowości (choć nie wszystkie banki mają taką usługę). Można też założyć profil w internecie i potwierdzić go (wtedy dopiero możemy z niego korzystać) w najbliższym urzędzie.
Profil zaufany to udostępniany przez administrację, bezpłatny sposób na podpisywanie dokumentów. Polecamy członkom zarządu zakładanie profili. Można nimi podpisać sprawozdanie finansowe i nie ponosić dodatkowych kosztów (w postaci opłaty za tzw. podpis kwalifikowany).
Szczegółowe informacje o tym, jak złożyć konto i potwierdzić profil zaufany są dostępne tutaj: https://pz.gov.pl/pz/index
Będzie więcej czasu na sporządzenie sprawozdania
Przypominamy też, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia przesuwającego w tym roku standardowe terminy sprawozdawcze. NGO-sy dostana nieco więcej czasu, jednak nie będzie to tak duże przesunięcie, jak w roku ubiegłym. Przepisy wejdą w życie po przyjęciu i publikacji rozporządzenia.
przeczytaj koniecznie: Jest projekt rozporządzenia z przesunięciem terminów sprawozdawczych. NGO dostaną dodatkowy miesiąc na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23