Na początku 2021 roku mieliśmy pewne nadzieje, że uda się wprowadzić zmianę w prawie, która ułatwi organizacjom pozarządowym realizację obowiązków sprawozdawczych. Jeden podpis miał zastąpić podpisy wszystkich członków zarządu NGO. Nie udało się.
W grudniu 2020 r. poznaliśmy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który zawierał m.in. uproszczenia dla organizacji pozarządowych, polegające na zmniejszeniu liczby podpisów pod sprawozdaniem finansowym. Śledziliśmy losy projektu. Wszystko wskazuje na to, że nie wejdzie on w życie w okresie składania sprawozdań za 2020 r. (mimo przesunięcia terminów). O projekt pytamy Ministerstwo Finansów.
Ułatwienia w realizacji obowiązków sprawozdawczych, zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w projekcie z grudnia 2020 roku, to wynik współpracy Rady Działalności Pożytku Publicznego z przedstawicielami resortu. Pomysł jednego podpisu (oraz 15 dni na wysyłkę sprawozdania do KAS - to drugi ważny dla NGO element tej nowelizacji) powstał na posiedzeniach Zespołu ds. Sprawozdawczości w Organizacjach Pozarządowych (zespołu RDPP).
Jeden podpis vs podpisy wszystkich członków zarządu
W projekcie nowelizacji zaproponowano wprowadzenie nowej zasady. Sprawozdania finansowe wg ustawy o rachunkowości podpisuje kierownik jednostki. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy (a tak jest zazwyczaj w organizacjach pozarządowych), sprawozdanie może podpisać jedna osoba wchodząca w skład tego organu (dotychczas podpisywały się wszystkie). Pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu będą składać oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie.
Szczegółowo omawialiśmy projekt w informacji "Podpisy pod sprawozdaniem finansowym. Projekt nowelizacji".
Pytamy resort finansów o projekt z jednym podpisem
Podobnie jak w roku ubiegłym, "gorący" sprawozdawczy marzec został "schłodzony" informacją o przesunięciu terminów sprawozdawczych z powodu pandemii. Dlatego na sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego mamy w NGO czas do końca czerwca, a zatwierdzić musimy je do końca września. Organizacje dostały więcej czasu na sprawozdania a ustawodawca więcej czasu na wprowadzenie przepisów ułatwiających realizację obowiązków.
Jednak na początku maja projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości był w tym samym miejscu, co na początku roku - przed przyjęciem przez Radę Ministrów (i przed skierowaniem do Sejmu). Spytaliśmy więc Ministerstwo finansów, jak w tej chwili wyglądają prace nad projektem, czy jest np. szansa, żeby w maju trafił na Radę Ministrów i do Sejmu, czy też planowane jest, żeby zmiany weszły w kolejnym okresie sprawozdawczym.
Poniżej prezentujemy (w całości) odpowiedź resortu.
(…) projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, jest w trakcie procesu legislacyjnego. Informacje dostępne na stronie BIP RCL (https://legislacja.gov.pl/), dotyczące prac nad projektem (nr projektu UD 154), są na bieżąco aktualizowane. Biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac nad projektem, prawdopodobnie znowelizowane przepisy będą miały zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy 2021.
(odpowiedź, którą otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów, podkreśl. red.)
Sprawozdania za 2021 r.
Czy organizacje pozarządowe skorzystają ze znowelizowanych przepisów, jeśli będą one dotyczyły sprawozdań za 2021 r.? Możliwe, że nie. W sprawozdaniach NGO-sów może bowiem nastąpić mała rewolucja. Pisaliśmy o tym w informacji "Projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych. Zapowiedź w wykazie prac legislacyjnych i programowych RM". Dziś trudno jest więc przewidzieć jak będą się miały do siebie obie zapowiadane zmiany, czy będą się wzajemnie uzupełniać, czy też projektowana ustawa o sprawozdawczości organizacji pozarządowych spowoduje, że propozycje z grudnia 2020 roku nie będą już miały dla NGO-sów znaczenia.
Jak dziś podpisujemy sprawozdania
Zanim zapowiadane zmiany wejdą w życie, czeka nas jeszcze realizacja obowiązków sprawozdawczych za miniony okres. Dziś nadal podpisujemy więc sprawozdania po staremu.
Podpisy pod sprawozdaniem finansowym składają wszyscy członkowie zarządu organizacji i osoba sporządzająca sprawozdanie. To proces, który wymaga współdziałania. Zaczynając od prawidłowego przygotowania pliku sprawozdania, przechodząc przez zebranie wszystkich wymaganych podpisów (ELEKTRONICZNYCH!), i nie zapominając na końcu o zapisaniu podpisanego sprawozdania i zapamiętaniu gdzie go zapisaliśmy, bo za jakiś czas ten plik trzeba będzie jeszcze wysłać!
Proces ten opisaliśmy ze szczegółami w instrukcjach:
Przypominamy też, że w 2021 r. przesunięciu uległy terminy sprawozdawcze (podobnie jak w roku ubiegłym). Przesunięte terminy zbieramy na infografice: Przesunięte terminy sprawozdań i CIT-8 w 2021 r. [infografika].
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23