Projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych. Zapowiedź w wykazie prac legislacyjnych i programowych RM
Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego KPRM wpisał do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to IV kwartał 2021 r. Co dowiadujemy się z opisu umieszczonego w wykazie?
Projekt ma zawierać nie tylko propozycje nowego podejścia do sprawozdawczości organizacji pozarządowych, ale również istotne zmiany w zasadach prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Zakłada się m.in. uporządkowanie - zebranie w jednym akcie prawnym zasad dotyczących sprawozdawczości NGO, a także poszerzenie kręgu organizacji mogących korzystać z uproszczonej ewidencji.
Co w planowanym projekcie ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych
Projekt ustawy określa zasady składania sprawozdań finansowych i merytorycznych przez organizacje pozarządowe, w tym organizacje pożytku publicznego. Zgodnie z projektowanymi przepisami, podmioty tę, w zależności od spełniania warunków określonych projektowaną ustawą, będą zobowiązane do składania sprawozdania finansowego wraz z informacją o źródłach przychodu, informacją o poniesionych kosztach, informacją o rodzaju prowadzonej działalności za rok poprzedzający złożenie sprawozdania oraz sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności (fragment opisu umieszczonego w wykazie).
Projekt ma podzielić organizacje pozarządowe na 5 grup, którym przypisane zostaną różne obciążenia sprawozdawcze. Jedną z grup będą tworzyły NGO-sy, których przychody nie przekraczają 10 tys. zł rocznie - takie organizacje nie będą miały obowiązków sprawozdawczych.
Planuje się, żeby wszystkie sprawozdania organizacji pozarządowych trafiały w jedno miejsce.
Rozwiązaniem mającym na celu znaczące uproszczenie systemu sprawozdawczości organizacji pozarządowych jest zawarta w projekcie propozycja utworzenia jednolitego systemu informatycznego służącego do składania sprawozdań (i informacji) przez organizacje pozarządowe. System obejmie formularze dokumentów, do składania których zobowiązane będą organizacje pozarządowe i zostanie utworzony w wykorzystaniem narzędzi informatycznych działającej obecnie aplikacji e-sprawozdań zarządzanej przez Ministerstwo Finansów. Składane dokumenty zbierane będą w bazie prowadzonej Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który będzie odpowiadał za proces dostarczania tych dokumentów do uprawnionych podmiotów (Szef KAS, KRS, GUS, minister nadzorujący fundację). Jednocześnie za pomocą bazy zapewniana zostanie transparentność finansowania organizacji pozarządowych, ponieważ dokumenty zamieszczane w bazie będą ogólnodostępne (fragment opisu umieszczonego w wykazie).
Zakres informacji, które organizacje pozarządowe będą przekazywać w ramach sprawozdawczości NGO zostanie określony od nowa.
Wzory informacji i sprawozdań, w tym merytorycznych, określone będą na mocy projektowanej ustawy. W projektowanej ustawie proponuje się następujące załączniki nr 1-5, zawierające zamknięty katalog elementów: informacji o źródłach przychodu, informacji o kosztach poniesionych przez organizację pozarządową, informacji o rodzaju działalności prowadzonej przez organizację pozarządową, sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego, uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego.
W informacji źródłach przychodu zamieszczane będą informacje o podmiotach udzielających wsparcia finansowego, co związane jest z opisaną powyżej potrzebą zapewnienia jawności i transparentności finansowania organizacji pozarządowych (fragment opisu umieszczonego w wykazie).
Szerszy krąg uprawnionych do UEPIK
Proponuje się nowelizację art. 10a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie poprzez podwyższenie do 1 mln zł. progu przychodów organizacji pozarządowej uprawniającego do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (fragment opisu umieszczonego w wykazie).
Planuje się również umożliwienie prowadzenia UEPIK organizacjom pożytku publicznego, a także zapisanie, że wybór tej formy księgowości nie jest przeciwskazaniem do korzystania ze środków publicznych ("w sytuacji otrzymywania dotacji lub subwencji z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych na realizację zadań zleconych").
Projekt w zespole do spraw Sprawozdawczości w Organizacjach Pozarządowych
Zespół do spraw Sprawozdawczości działa przy Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Jest naturalnym miejscem dla dopracowania tego typu projektu. Zespół powstał na jesieni 2020 roku, po zamieszaniu związanym z tzw. "Lex Woś" (zapowiedzi ustawy, która miała m.in. zobowiązać organizacje pozarządowe do realizowania kolejnych obowiązków informacyjnych, dublujących w dużej mierze standardowe obowiązki sprawozdawcze NGO), zob. "Dziesiąte posiedzenie RDPP. Lex Woś przyniesie nam prostszą sprawozdawczość?".
Paragraf 1
uchwały RDPP w sprawie powołania Zespołu problemowego do spraw sprawozdawczości w organizacjach pozarządowych
Do zadań zespołu należą następujące sprawy:
1) analiza oraz ocena aktualnego stanu związanego ze sprawozdawczością organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057) zwanych dalej: „organizacjami pozarządowymi”;
2) wypracowanie koncepcji dotyczącej niezbędnego zakresu sprawozdawczości organizacji pozarządowych;
3) wspieranie prac legislacyjnych dotyczących zakresu sprawozdawczości organizacji pozarządowych;
4) współpraca z organami administracji publicznej odpowiadającymi za sprawozdawczość organizacji pozarządowych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.