Projekt ustawy o zmianie ustawy – o Narodowym Instytucie Wolności. Zapowiedź
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie ustawy o zmianie ustawy – o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Organem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu jest Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zaplanowane jest na IV kwartał 2021 roku.
Wydaje się, że projekt skupi się na wewnętrznych zasadach funkcjonowania Instytutu. Jednak z opisu wynika, że część zmian może dotyczyć też sposobu wydatkowania i przyznawania środków - te zmiany mogą mieć bezpośredni wpływ na sytuację organizacji pozarządowych, które korzystają z funduszy w dyspozycji NIW.
Czekamy na tekst projektu i szczegółowy harmonogram prac oraz konsultacji. Mamy nadzieję, że te ostatnie nie przypadną na okres wakacyjny.
Skąd potrzeba nowelizacji
Od chwili uchwalenia ustawa nie była nowelizowana. Blisko trzyletni okres funkcjonowania NIW-CRSO pozwolił na zebranie doświadczeń w zakresie funkcjonowania tego podmiotu. Projektowane zmiany mają na celu usprawnienie funkcjonowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz wyeliminowanie niejasności i wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się w trakcie praktycznego stosowania przepisów ustawy.
(fragment opisu projektu w wykazie prac legislacyjnych)
Co w projekcie
Jak wspomniano na początku, tekstu projektu jeszcze nie ma - jest jego zapowiedź i opis w wykazie prac legislacyjnych. Zmiany mają dotyczyć:
- sposobu i organizacji funkcjonowania Rady NIW-CRSO (zwrot kosztów związanych z reprezentacją)
- możliwości odstąpienia od ogłaszania konkursów o naborze w przypadku zatrudniania pracowników NIW-CRSO na zastępstwo lub przeniesienia na inne stanowisko, w tym awansie
- uporządkowania kwestii związanych z procedurami przy zastosowaniu których NIW-CRSO wydatkuje środki publiczne dla organizacji pozarządowych i zastosowanie których jest uzależnione od źródła finansowania danego zadania oraz od istnienia odrębnych, szczegółowych regulacji
- uregulowanie kwestii związanych z przystąpieniem do zadań będących w toku i finansowaniem lub dofinansowaniem poniesionych uprzednio na ich realizację wydatków (finansowanie wydatków, które poniesiono przed podpisaniem umowy)
- nadania Dyrektorowi NIW-CRSO uprawnień do wydawania decyzji nakazujących zwrot nienależnie udzielonej dotacji w całości lub części
- uregulowanie możliwości prowadzenia przez NIW-CRSO, innych rodzajów działalności, niż określone w art. 24 (np. działalności wydawniczej)
- zmiany o charakterze technicznym i redakcyjnym mające na celu dostosowanie przepisów ustawy do wymogów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Więcej szczegółów znajduje się w opisie projektu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.