CIT-8. Jest przesunięty termin. Nie ma terminu, kiedy ogłoszone zostanie przesunięcie terminu
Czy terminy sprawozdawcze i dotyczące obowiązkowych dla NGO deklaracji podatkowych, takich jak CIT-8, będą w pandemii przesuwane? Jest plan przesunięcia terminu składania CIT-8. Znajduje się w projekcie ustawy przyjętej przez Sejm, który będzie rozpatrywany przez Senat w ostatnim tygodniu marca. Sytuacja z ubiegłego roku, kiedy przesunięcie terminów następowało kilka dni, a nawet kilka godzin (jak w przypadku sprawozdań) przed upływem terminu standardowego, powtarza się. Dlaczego?
AKTUALIZACJA 15 marca [projekt rozporządzenia]
Będzie przesunięcie terminu CIT-8. Tym razem w projekcie rozporządzenia
W marcu sporządzamy w NGO sprawozdania finansowe i deklaracje CIT-8. Piszę w marcu, choć oczywiście można zrobić to wcześniej. Teoretycznie od początku roku organizacja pozarządowa dysponuje informacjami koniecznymi dla realizacji tych ważnych obowiązków. Dlaczego miałaby nie zachować się racjonalnie i nie czekać do ostatniej chwili? Pojawia się jednak problem: mierzymy się z obowiązkami, a nie mamy pewności, jaki jest kształt prawa regulującego te obowiązki. Bo akurat w tym okresie postanawia się je zmienić.
Na początku trzeba przyznać, że zmiany są, z założenia, korzystne. Opisane tu przesunięcie terminu na CIT-8 i zmiany w zasadach dot. sprawozdania finansowego nie są złe i byłyby ułatwieniami. Jednak to jak, a przede wszystkim kiedy, się je wprowadza, psuje dobre zamiary. Problemem jest też szczątkowa informacja.
CIT-8 w czerwcu?
Przepis o przedłużeniu terminu na złożenie deklaracji CIT-8 w 2021 roku znalazł się w ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nie było go w pierwotnej wersji projektu, która wpłynęła do Sejmu - znalazł się w niej, zgłoszony podczas prac Komisji Finansów Publicznych, w trakcie posiedzenia w drugiej połowie lutego.
Art. 15zzja - nowo projektowany artykuł w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
1. Przedłuża się do dnia 30 czerwca 2021 r. dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych termin do:
1) złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 28 lutego 2021 r.,
2) wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku
(…)
Sejm przyjął ustawę 25 lutego 2021 roku. Senat pochyli się nad nią na najbliższym posiedzeniu 24-26 marca (jest data posiedzenia, nie ma jeszcze jednak porządku obrad). Biorąc pod uwagę obszerną zawartość ustawy (to w jak wielu innych ustawach proponuje zmiany) trudno jest przypuszczać, żeby Senat nie miał do tego przedłużenia żadnych uwag. A to oznacza, że projekt wróci jeszcze do Sejmu - najwcześniej 25-26 marca. Obecnie na stronie sejmowej nie znajdziemy informacji o planowanym na koniec marca posiedzeniu (jest planowane posiedzenie w dniach 17-18 marca). Żeby ostatecznie przyjąć ustawę w marcu, potrzebne będzie dodatkowe, niezaplanowane jeszcze, posiedzenie.
Przy tak zarysowanym kalendarzu nie byłoby realnych szans na wejście w życie opisanych zmian przed 31 marca, biorąc pod uwagę, że Senat na 90% zgłosi uwagi do projektu, Sejm będzie musiał się zebrać na nieplanowanym wcześniej posiedzeniu, żeby je rozpatrzyć, o podpisie prezydenta do ustawy oraz o publikacji ustawy nie wspominając. Ale o standardowej legislacji zapomnieliśmy już dawno i projekt prawdopodobnie stanie się obowiązującym prawem. Na dni (godziny) przed końcem marca. A może później…
Przedłużenie terminu, uchwalane go w takim… terminie, nie będzie miało charakteru ułatwienia, dającego więcej czasu na sporządzanie deklaracji - będzie to raczej rodzaj amnestii dla tych, którzy z różnych powodów (głównym jest oczywiście sytuacja epidemiczna), nie zdążą na czas.
Tyle CIT-8. Ale przecież to nie wszystko.
Jeden podpis wciąż nie trafił do Sejmu
W grudniu Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o rachunkowości oraz w niektórych innych ustawach, dzięki któremu łatwiejsze ma być podpisywanie sprawozdań finansowych NGO. Nie będą tego musiały robić – tak jak dotychczas – wszystkie osoby z zarządu organizacji. Ale projekt w rządzie utknął.
Realnie nie ma szans na jego uchwalenia na czas. Sygnalizowaliśmy to w informacji: Sprawozdania finansowe – nadal potrzeba zebrać podpisy wszystkich członów zarządu. Od dnia publikacji tej informacji nic się nie zmieniło.
Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że pomysły z rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości trafiły już do jakiegoś projektu (luźno związanego z tematem), który właśnie jest procedowany w Sejmie. Mogły zostać zgłoszone podczas prac komisji, czy pod postacią projektu poselskiego. Trudno wszystko to prześledzić i ogarnąć.
Dlatego jako redakcja prosimy o informację Ministerstwo Finansów. Co jest planowane? Gdzie i jak ministerstwo komunikuje swoje plany? Nie dostajemy odpowiedzi.
Takie informacje mogą pojawiać się na formalnych spotkaniach z przedstawicielami ministerstwa (np. w ramach prac Rady Działalności Pożytku Publicznego). Zwykle ograniczają się jednak do stwierdzenia, że zmiana (sposobu składania podpisów, terminu) będzie. W to, jak bardzo karkołomnie wprowadza się zmianę (w terminarz jej uchwalenia i wejścia w życie) za bardzo się nie wnika. W każdym razie istotnych szczegółów, na których nam zależy i o których tu piszemy, nie udało się nam wyłapać (jeśli są, chętnie opublikujemy konkretny sygnał).
Mamy więc powtórkę z roku ubiegłego - niepewność i sytuację, że część organizacji nie czeka i stosuje jedne procedury, a inne się wstrzymują i zastosują drugie.
Co i kiedy robić?
Powyższy tekst przygotowaliśmy, żeby zwrócić uwagę na zmienność sytuacji. Z pewnością nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy czekać na zmianę przepisów / zmianę terminów? Czy zmiana będzie i kiedy? Decyzja o czasie sporządzenia i wysłania deklaracji oraz czasie sporządzenia i podpisania sprawozdania należy do Was. Dlatego też przygotowujemy i publikujemy teksty poradnicze już teraz, wskazujące jak realizować obowiązki w tej chwili.
Jednak organizacjom, które korzystają z publikowanych na ngo.pl tekstów poradniczych, dotyczących sprawozdań i CIT-8, zalecamy wzmożoną czujność i uważność. Nie poprzestawajcie na jednym tekście, korzystajcie ze wszystkich linków, które się w danym tekście znajdują, nie przegapcie zgromadzonych pod tekstem odnośników "Przeczytaj też", śledźcie na bieżąco wątki zbierające wiadomości poradnicze (wątek sprawozdania i wątek CIT-8). Liczymy, że wszystko to pomoże Wam w prawidłowej realizacji obowiązków, mimo zmieniającej się sytuacji i upływającego czasu. Powodzenia!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.