Rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt zmian w ustawie o rachunkowości. Nowe przepisy umożliwią podpisywanie sprawozdań finansowych przez jedną osobę, a nie jak to jest w tej chwili, przez cały zarząd NGO. Projekt poznaliśmy już w grudniu 2020 roku. Przypominamy, jak wygląda rządowa propozycja.
W 2021 roku nie skorzystaliśmy z nowego, prostszego sposobu podpisywania sprawozdań finansowych organizacji pozarządowych, opisanego w nowelizacji ustawy o rachunkowości. Jak będzie wyglądać podpisywanie sprawozdań finansowych w kolejnym okresie sprawozdawczym czyli w 2022 roku? Przedstawiamy projekt ustawy, który poznaliśmy jeszcze w grudniu 2020 r.
Na czym polega zmiana, którą przyniosą nowe zapisy ustawy o rachunkowości?
W skierowanym do Sejmu na początku września projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw proponuje się wprowadzenie nowej zasady. Sprawozdania finansowe wg ustawy o rachunkowości podpisuje kierownik jednostki. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy (a tak jest zazwyczaj w organizacjach pozarządowych), sprawozdanie może podpisać jedna osoba wchodząca w skład tego organu (zgodnie z aktualnymi przepisami podpisują się wszystkie).
Nowelizacja art. 52 ustawy wprowadza zmianę w zakresie podpisywania sprawozdania finansowego przez umożliwienie dokonania tej czynności przez co najmniej jednego członka organu wieloosobowego.
Pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu będą składać oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie.
Projekt określa, jaką formę może przyjąć oświadczenie, o którym mowa powyżej oraz co powinno się stać z oświadczeniami (czy powinny być dołączane do składanego sprawozdania, w jakiej formie dołączone oraz jak długo organizacja je przechowuje). Analogicznie opisuje odmowę podpisu i odmowę złożenia oświadczenia.
Proponowane zmiany w art. 52 ustawy o rachunkowości
w art. 52 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Sprawozdanie finansowe podpisują – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu w sposób, o którym mowa w ust. 2b. Odmowa podpisu sprawozdania finansowego wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
w art. 52 po ust. 2 dodaje się ust. 2a–2e w brzmieniu:
2a. Podpisanie sprawozdania finansowego stanowi potwierdzenie, że spełnia ono wymagania przewidziane w ustawie.
2b. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego i wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego.
2c. W treści odmowy podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenia lub odmowy złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, wskazuje się sprawozdanie finansowe, którego te dokumenty dotyczą, w szczególności przez podanie daty i godziny podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.
2d. Odmowę podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym albo sporządza się w postaci papierowej oraz opatruje własnoręcznym podpisem.
2e. W przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy i jeżeli odmowa podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenie lub odmowa złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, zostały sporządzone w postaci papierowej opatrzonej własnoręcznym podpisem, jedna z osób wchodzących w skład tego organu, podpisująca sprawozdanie finansowe, zapewnia sporządzenie elektronicznych kopii tych dokumentów.
Jeden termin na wysłanie sprawozdania
W projekcie znalazła się też propozycja zmiany terminu wysyłania sprawozdania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (w ten sposób sprawozdania wysyłają organizacje pozarządowe nieprowadzące działalności gospodarczej). Termin ten ma być zrównany z terminem wysyłki sprawozdań do KRS (do KRS wysyłają sprawozdania NGO-sy z działalnością gospodarczą). Na wysyłanie sprawozdania będziemy więc mieli (w obu przypadkach) 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, a standardowy, ostateczny termin wysyłki sprawozdań wypadać będzie 15 lipca.
Proponowane zmiany w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
w art. 27 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie finansowe, odmowę podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości, jeżeli zostały one sporządzone, wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek przekazania sprawozdania finansowego Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej nie dotyczy podmiotów zwolnionych podmiotowo z podatku oraz podmiotów, które na podstawie odrębnych przepisów mają obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości albo w formacie, o którym mowa w art. 45 ust. 1ga lub 1h tej ustawy. Obowiązek przekazania sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe nie są objęte obowiązkiem badania.
Gdzie szukać projektu?
Przestrzegamy!
Opisane powyżej przepisy być może wejdą w życie w 2022 r. To dopiero projekt, który musi być jeszcze przyjęty przez Sejm, Senat, podpisany przez Prezydenta oraz opublikowany. Składane dziś, w 2021 roku sprawozdania za rok 2020, podpisywane są nadal przez wszystkich członków zarządu organizacji. Większość NGO-sów powinna zresztą mieć sprawozdania PODPISANE już w czerwcu.
Aktualne informacje o sprawozdaniach finansowych organizacji pozarządowych w 2021 r. >>> sprawdź wątek SPRAWOZDANIA
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23