W 2021 roku podpisywaliśmy sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych „w starym stylu” – zbierając podpisy wszystkich członków zarządu NGO. Na zebranie podpisów mieliśmy czas do końca czerwca, z powodu przesuniętych terminów sprawozdawczych. Rosną szanse, że w kolejnym roku podpisywanie będzie łatwiejsze, bo wystarczy jeden podpis pod sprawozdaniem.
Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który miał m.in. ułatwić organizacjom realizację obowiązków sprawozdawczych, pojawił się pod koniec 2020 r. Mieliśmy wtedy nadzieję, że przepisy uda się wprowadzić jeszcze na początku 2021 r. Ale tak się nie stało. Teraz projekt jest w Sejmie i czeka na II czytanie. Szanse na ułatwienia bardzo wzrosły. Skorzystamy z nich przy podpisywaniu sprawozdań za 2021 rok. Na czym te ułatwienia polegają?
Jeden podpis i oświadczenia
W skierowanym do Sejmu na początku września projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw zaproponowano wprowadzenie nowej zasady dotyczącej podpisywania sprawozdań finansowych. Sprawozdania finansowe wg ustawy o rachunkowości podpisuje kierownik jednostki. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy (a tak jest zazwyczaj w organizacjach pozarządowych, gdzie w zarządach zasiada od kilku do nawet kilkunastu osób), sprawozdanie będzie mogła podpisać jedna osoba wchodząca w skład tego organu. Dziś (np. w przypadku podpisywanych przez NGO sprawozdań za 2020 rok) pod sprawozdaniem muszą podpisywać się wszyscy członkowie zarządu. Jeden podpis będzie więc ułatwieniem.
Trzeba pamiętać, że będzie to podpis elektroniczny. Dziś można skorzystać z podpisu ePUAP (profilu zaufanego) lub płatnych podpisów kwalifikowanych. To się nie zmieni. Dodatkowo poza jednym podpisem trzeba będzie zebrać od pozostałych członków zarządu oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie (lub odmowy złożenia takiego oświadczenia z uzasadnieniem).
Jeden termin na składanie sprawozdań
Inną ważną dla NGO zmianą zawartą w opisywanej nowelizacji jest wprowadzenie tego samego terminu na wysłanie sprawozdania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), jaki teraz obowiązuje w przypadku wysyłania sprawozdania do KRS. Na wysyłanie sprawozdania będziemy mieli (w obu przypadkach) 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
Więcej szczegółów na temat zasygnalizowanych tu zmian znajdziecie w artykule: Jeden podpis pod sprawozdaniem finansowym – ale dopiero od nowego roku.
Prace w Sejmie
Projekt zmiany ustawy o rachunkowości, o którym tu piszemy, skierowany został w trakcie pierwszego czytania do Komisji Finansów Publicznych. Komisja obradowała 12 października i przedstawiła propozycję, która trafi teraz do drugiego czytania. Nic nie wskazuje na to, żeby w projekcie nastąpiły jakieś zasadnicze zmiany – przynajmniej jeśli chodzi o przepisy, które omawiamy. Będziemy jeszcze relacjonować, co dzieje się z projektem, jest już jednak prawie pewne, że w kolejny okres sprawozdawczy wejdziemy z ułatwieniami zawartymi w nowelizacji ustawy o rachunkowości.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23