Ustawa wprowadzająca korzystną dla NGO-sów zmianę uzyskała ostateczny kształt. Czeka teraz na podpis prezydenta i publikację. Jak organizacje pozarządowe będą podpisywać sprawozdania finansowe w kolejnym okresie sprawozdawczym?
Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który miał m.in. ułatwić organizacjom realizację obowiązków sprawozdawczych, pojawił się pod koniec 2020 r. Nie udało się go uchwalić na początku roku. Udało się pod koniec.
Ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw Sejm przyjął 14 października 2021 r. Do końca października czekała ona na uwagi Senatu - ten nie wniósł poprawek. Kształt przepisów został tym samym ustalony. Przepisy dotyczące jednego podpisu wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.
W 2021 roku podpisywaliśmy sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych „w starym stylu” – zbierając podpisy wszystkich członków zarządu NGO. Od nowego roku podpisywanie sprawozdań będzie łatwiejsze, bo wystarczy jeden podpis pod sprawozdaniem.
Jeden podpis. Na czym polega ułatwienie ułatwienie?
W obecnym stanie prawnym sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowych muszą podpisywać wszyscy członkowie zarządu stowarzyszenia lub fundacji. Samo sprawozdanie oraz zbierane pod nim podpisy mają formę elektroniczną. Dla sporej części zarządów (szczególnie tych licznych) jest to wyzwanie. Każdy z członków zarządu musi mieć odpowiedni podpis (może być to podpis ePUAP - profil zaufany), o komputerze i dostępie do internetu nie wspominając. Mając to trzeba przejść niełatwą procedurę zbierania podpisów (nanoszenia na sprawozdanie podpisów kolejnych członków). Są organizacje, dla których to wszystko nie jest problemem, ale są też takie, które nie radzą sobie w elektronicznej rzeczywistości (w każdym razie nie radzą sobie wszyscy członkowie ich zarządów). Nowe przepisy zmniejszają te niedogodności ograniczając liczbę podpisów do jednego.
Uchwalona w październiku nowelizacja ustawy o rachunkowości zmienia art. 52 tej ustawy. Wprowadza możliwość podpisywania sprawozdania finansowego przez wybranego "co najmniej jednego" członka organu wieloosobowego. Pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu będą składać oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie. Będą też mogły złożyć odmowy złożenia takich oświadczeń (równoznaczne z odmową podpisu sprawozdania).
Oświadczenia i/lub odmowy trzeba będzie załączać do sprawozdań. Skompletowanie wymienionych tu elementów - podpisu plus oświadczeń/odmów - będzie decydowało o właściwym podpisaniu sprawozdania.
Warto podkreślić, że tylko podpis pod sprawozdaniem musi być "naprawdę" elektroniczny (czyli np. być podpisem z wykorzystaniem ePUAP) - zarówno oświadczenia jak i odmowy będą mogły zostać sporządzone i podpisane na papierze (choć, żeby dołączyć je do elektronicznego sprawozdania konieczne będzie ich zeskanowanie czyli sporządzenie "kopii elektronicznych").
Opisany wyżej sposób podpisywania sprawozdań finansowych nie będzie obowiązkowy i jedyny - NGO-sy, które opanowały "technologię" zbierania podpisów wszystkich członków zarządu i jest to dla nich wygodne będą mogły robić tak jak dotychczas.
Zmiany w artykule 52 ustawy o rachunkowości [jeden podpis osoby wchodzącej w skład organu wieloosobowego]
w art. 52:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Sprawozdanie finansowe podpisują – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu w sposób, o którym mowa w ust. 2b. Odmowa podpisu sprawozdania finansowego wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
b) po ust. 2 dodaje się ust. 2a–2e w brzmieniu:
2a. Podpisanie sprawozdania finansowego stanowi potwierdzenie, że spełnia ono wymagania przewidziane w ustawie.
2b. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego i wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego.
2c. W treści odmowy podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenia lub odmowy złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, wskazuje się sprawozdanie finansowe, którego te dokumenty dotyczą, w szczególności przez podanie daty i godziny podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.
2d. Odmowę podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym albo sporządza się w postaci papierowej oraz opatruje własnoręcznym podpisem.
2e. W przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy i jeżeli odmowa podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenie lub odmowa złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, zostały sporządzone w postaci papierowej opatrzonej własnoręcznym podpisem, jedna z osób wchodzących w skład tego organu, podpisująca sprawozdanie finansowe, zapewnia sporządzenie elektronicznych kopii tych dokumentów.”,
Jeden termin na wysłanie sprawozdania
Uchwalone przepisy wprowadzają jeszcze inną zmianę w zakresie obowiązków sprawozdawczych. Polega ona na zmianie terminu wysyłania sprawozdania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (w ten sposób sprawozdania wysyłają organizacje pozarządowe nieprowadzące działalności gospodarczej). Termin na wysłanie sprawozdania do KAS ma być zrównany z terminem wysyłki sprawozdań do KRS (do KRS wysyłają sprawozdania NGO-sy z działalnością gospodarczą). Na wysyłanie sprawozdania będziemy więc mieli (w obu przypadkach) 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego (obecnie wysyłka do KAS musi odbyć się w ciągu 10 dni).
Zmiany w artykule 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [termin 15 dnia na wysłanie sprawozdania do KAS]
w art. 27 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie finansowe, odmowę podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości, jeżeli zostały one sporządzone, wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek przekazania sprawozdania finansowego Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej nie dotyczy podmiotów zwolnionych podmiotowo z podatku oraz podmiotów, które na podstawie odrębnych przepisów mają obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości albo w formacie, o którym mowa w art. 45 ust. 1ga lub 1h tej ustawy. Obowiązek przekazania sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe nie są objęte obowiązkiem badania.
Wejście w życie nowych przepisów
Opisane wyżej przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23