W maju dużo pisaliśmy o pracy w organizacjach pozarządowych. Publikowaliśmy też materiały dotyczące zatrudniania - zasad i obowiązków, które muszą przestrzegać i realizować NGO-sy płacące za pracę. Zbieramy i przypominamy majowe publikacje. Polecamy też dział w PORADNIK.NGO.PL, w którym znajdziecie podstawowe informacje o zatrudnianiu w NGO.
Organizacje pozarządowe mogą zatrudniać pracowników i współpracowników – mogą płacić za wykonywaną pracę czy usługę. Kiedy to robią pojawiają się określone obowiązki i konieczność poznania regulacji dotyczących zatrudniania.
zobacz w poradnik.ngo.pl DZIAŁ: Zatrudnianie w NGO i wolontariat
Umowy i ich koszty
Praca to umowy. Formalnie jest więcej możliwości, ale w praktyce spotkasz się najczęściej z trzema formami umów. Wybierając między nimi będziesz się kierować charakterem wykonywanej dla NGO pracy. Ale ważne są też koszty. Od wyboru konkretnej umowy zależy jakie koszty poniesiesz i jakie obowiązki zostaną nałożone na Twoją organizację pozarządową.
Zobacz więc: Jaką umowę wybrać.
Umowa o pracę to jedna z umów, którą stosujecie w NGO - oby jak najczęściej! Przygotowaliśmy INFOGRAFIKĘ dotyczącą tej umowy.
Zachęcamy - zobacz informacje o umowie o pracę na infografice [KLIKNIJ]
Wiosna 2023. Zmiany w Kodeksie pracy
Organizacje pozarządowe, które zatrudniają pracowników, muszą przestrzegać Kodeksu pracy. Drugi kwartał 2023 roku to okres wejścia w życie licznych zmian w tej regulacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. O zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy podczas spotkania lajw (ZOBACZ nagranie lajwa), a także pisaliśmy w artykule (przeczytaj: Nowelizacja Kodeksu…).
Zmiana. Praca zdalna
Z pracy zdalnej korzystaliśmy podczas pandemii, w oparciu o przepisy, które zostały wydane specjalnie na ten okres. Ale covid nie jest już takim problemem jak w 2020 czy 2021 roku i przepisy dotyczące pracy zdalnej "wyszły" z okresu epidemicznego. W tej chwili możemy korzystać z tej formy organizacji pracy na podstawie NOWYCH regulacji. Regulacje te zawiera Kodeks pracy. Opisaliśmy je w serii artykułów i omawialiśmy podczas spotkania lajw.
Praca zdalna w NGO. Poznaj nowe przepisy! [film]
Praca zdalna. Nowe przepisy, także dla NGO. Część 1
Praca zdalna. Nowe przepisy, także dla NGO. Część 2. Badanie trzeźwości pracowników
Praca zdalna w NGO. Podpowiadamy, jak wdrożyć ekwiwalenty i ryczałty
Wybrane obowiązki pracodawcy
Organizacje pozarządowe zatrudniające pracowników i współpracowników mają liczne obowiązki. W artykułach poniżej zwracamy uwagę na niektóre z nich. Przeczytajcie i realizujcie obowiązki NGO-sów pracodawców związane z zatrudnianiem.
O czym pamiętać - podstawowe obowiązki
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec ZUS?
Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych
Przypominamy: jeśli korzystacie w NGO z umów o dzieło, musicie rejestrować je w ZUS
RODO podczas rekrutacji oraz w umowach o pracę i umowach cywilnoprawnych
zobacz w poradnik.ngo.pl DZIAŁ: Zatrudnianie w NGO i wolontariat
NGO.pl poleca: „Ludzie w organizacji pozarządowej…”. Poradnik PDF
W poradniku pod red. Izabeli Dembickiej-Starskiej „Ludzie w organizacji pozarządowej” znajdziecie odwołania do teorii uzupełniane praktycznymi przykładami i konkretnymi wskazówkami, ułatwiającymi wdrażanie proponowanych metod czy rozwiązań. Warto znać tę publikację.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23