W maju i czerwcu trwały konsultacje projektu ustawy o ekonomii społecznej. Wśród organizacji pozarządowych przeważały głosy krytyczne, w środowisku podmiotów ekonomii społecznej dominowało rozczarowania. Śledzimy losy projektu ustawy o ekonomii społecznej i przypominamy dyskusję, która towarzyszyła jego pojawieniu się.
Ustawa o ekonomii społecznej zapowiadana była od kilku lat. To projekt wyczekiwany, ale jednocześnie niepokojący. Jego powstanie poprzedziło przygotowanie założeń, jak się okazało nie do końca zrealizowanych w przedstawionym dokumencie. Projekt poznaliśmy w maju i wtedy też rozpoczęły się konsultacje. Dziś czekamy na kolejny etap.
Projekt Ustawy o ekonomii społecznej został skierowany do opiniowania 19 maja 2021 r. W uzasadnieniu czytamy m.in., że jego celem jest "aktywne włączenie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności: bezrobotnych,czy też osób niepełnosprawnych, poprzez tworzenie wysokiej jakości, stabilnych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych".
Ekonomia społeczna ma stanowić narzędzie reintegracji społecznej i zawodowej, realizować cele zatrudnieniowe, a także wspierać szeroko rozumiany rozwój lokalny w jednostkach samorządu terytorialnego.
zobacz: projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego.
Organizacje pozarządowe mocno sceptyczne
"Uważamy, że projekt ustawy o ekonomii społecznej z dn. 12 maja 2021 r. nie tylko nie spełnia oczekiwań organizacji pozarządowych, ale też nie przyczynia się do rozwiązania rzeczywistych problemów społecznych opisanych w uzasadnieniu do projektu" - rozpoczyna swoje stanowisko Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Organizacje boją się m.in. wpływu jaki ustawa o ekonomii społecznej może mieć na system pożytku.
Ekonomia społeczna rozczarowana
Przyszli beneficjenci ustawy również nie są z projektu zadowoleni. "Bez dokonania istotnych zmian, projekt ustawy może doprowadzić do upadku działań spółdzielczych, stawiając je w znacząco gorszej sytuacji niż podmioty ekonomii społecznej działające w innych formach prawnych" - czytamy w apelu spółdzielni socjalnych.
Debata w portalu
Na finiszu konsultacji, w portalu ngo.pl trwała debata o projekcie. Jej podsumowanie przedstawił Edwin Bendyk. – Wychodzi na to, że projekt ustawy jest słabą odpowiedzią na wyzwania przyszłości i jednocześnie grozi rozbiciem istniejącego niedoskonałego, ale jakoś funkcjonującego porządku - tłumaczył.
zobacz wszystkie głosy w debacie: Jakiej ustawy o ekonomii społecznej potrzebujemy?
Ministerstwo publikuje nadesłane stanowiska
W czerwcu i w drugiej połowie lipca na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego zaczynają pojawiać się opinie zebrane w konsultacjach międzyresortowych (od ministerstw i innych urzędów centralnych) oraz od ciał dialogu i samorządów (w tym negatywna opinia Rady Działalności Pożytku Publicznego). Niestety Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nadal nie publikuje stanowisk organizacji pozarządowych - zakładka "konsultacje" pozostaje pusta.
Portal ngo.pl śledzi losy projektu ustawy o ekonomii społecznej. Będziemy informować o kolejnych ruchach w jego sprawie - jeśli takie nastąpią.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23