5 sierpnia 2022 roku Sejmu ustalił ostateczny kształt ustawy o ekonomii społecznej. To zupełnie nowa ustawa. Dyskutowano o niej i oczekiwano jej od kilkunastu lat. Parlamentarzyści pracowali nad rządowym projektem z założeniem, że trzeba go szybko przyjąć, a na potrzebne poprawki przyjdzie czas już po wejściu ustawy w życie.
Ustawa przyjęta została w kształcie, który nie odbiega zasadniczo od tego co rząd zaproponował w projekcie (zob. W Sejmie: projekt…). Większość przepisów przyjętej 5 sierpnia ustawy wejdzie w życie 2 miesiące od ogłoszenia czyli prawdopodobnie w październiku 2022 r.
Zakres ustawy (opisany w artykule 1 ustawy)
Ustawa reguluje:
1) organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego;
2) zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwem społecznym;
3) instrumenty wsparcia przedsiębiorstwa społecznego;
4) zasady i formy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej;
5) ochrona danych osobowych w związku z realizacją celów wynikających z ustawy.
Definicja ekonomii społecznej (zawarta w artykule 2 ustawy)
[Ilekroć w ustawie jest mowa o] ekonomii społecznej – rozumie się przez to działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowaną w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym.
Zobacz tekst ustawy
[Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu] Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej
Prace w Sejmie i Senacie
Rządowy projekt ustawy o ekonomii społecznej powstał w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i trafił do Sejmu na początku czerwca. W trakcie prac sejmowych projekt został poprawiony, jednak nie zmieniło to zasadniczo jego kształtu. Szybki tryb procedowania projektu i nieuwzględnienie propozycji jego uważniejszego przepracowania (chociażby zaproponowanych przez OFOP) wynikało z przyjęcia założenia, że wejście w życie ustawy jest potrzebne dla uruchomienia środków europejskich.
– Przyjęcie ustawy o ekonomii społecznej jest nie tylko potrzebne, ale również pilne, gdyż rozpoczyna się właśnie proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W planie tym uwzględniona została reforma dotycząca ekonomii społecznej. Środki z KPO mogą stać się kolejnym impulsem do rozwoju sektora ekonomii społecznej, ale aby po nie sięgnąć, konieczne jest wejście w życie tej ustawy - tłumaczyła podczas pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska.
Podobne podejście zaprezentowano w Senacie. Warto zastanowić się nad poważniejszymi zmianami w proponowanej ustawie, ale należy odłożyć je na później.
– (…) uważam, że to, co jest oczywiste i uzgodnione z panią minister, z ministerstwem, należy przyjąć, przyjąć ustawę w tym kształcie i zasiąść po wakacjach do prac nad uzupełnieniem jej treści o usługi społeczne, o te rzeczy, które w międzyczasie państwo ze strony społecznej zauważyli i które potrzebujecie wprowadzić. Ja deklaruję, myślę, że w imieniu naszej komisji, chęć pracy nad realizacją tego tak określonego zamierzenia – mówiła podczas posiedzenia Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senator Magdalena Kochan.
Ostatecznie projekt przyjęto 5 sierpnia 2022 roku. Do wejścia w życie nowych przepisów potrzebny jest jeszcze podpis Prezydenta i publikacja ustawy.
Debaty o ekonomii społecznej
Dyskusja nad tym konkretnym projektem nie odbyła się bezpośrednio przed jego przedłożeniem Sejmowi. Projektodawcy ogłosili konsultacje rok wcześniej. Przeprowadziliśmy wtedy w portalu debatę. Wszystkie opublikowane w niej głosy można znaleźć w wątku "Jakiej ustawy o ekonomii społecznej potrzebujemy?".
Warto przypomnieć, że debata z 2021 roku nie była pierwszym pochyleniem się nad pomysłami kiełkującymi w resorcie polityki społecznej. Zapowiedź projektu i dyskusja nad założeniami do ustawy miały bowiem miejsce jeszcze w 2017 roku. Wtedy to w portalu prowadziliśmy debatę "Dla kogo ustawa o ekonomii społecznej?".
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23