Jakiej ustawy o ekonomii społecznej potrzebujemy? #prosteNGO – mamy podpowiedzi
Formalnie dobiegają końca konsultacje projektu ustawy o ekonomii społecznej. Zbieraliśmy głosy ze środowiska dotyczące tej propozycji. Zapisaliśmy wszystkie, które pojawiły się podczas spotkań. Efektem naszej wspólnej pracy jest zestawienie, które chcielibyśmy udostępnić każdemu, kto jest zainteresowany tematem. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi opiniami.
4 spotkania, ponad 30 organizacji i instytucji i konkretny rezultat. Na tę chwilę sformułowanych zostało przeszło 70 uwag, opinii, sugestii dotyczących projektu ustawy o ekonomii społecznej. Nie prezentujemy opinii własnej, ale przekazujemy głos środowiska.
Ustawa pozostawia wiele spraw w sferze domysłów, ustnych interpretacji - należy ponownie przyjrzeć się jej zapisom tak, by nie pozostawiała pola do wolnych interpretacji. Mamy nadzieję, że przesłane w konsultacjach uwagi będą przyczynkiem do tego, by zapisy ustawy doprecyzować i urealnić.
Ustawa nie zawiera definicji ekonomii społecznej. Brak jest wspólnych cech podmiotów ekonomii społecznej (PES)…
Ustawa nie wskazuje jednoznacznych korzyści z uzyskania statusu przedsiębiorstwa społecznego (PS), wręcz przeciwnie - nakłada dodatkowe obowiązki związane choćby z koniecznością monitorowania i potwierdzania spełniania kryterium PS.
Pozytywnie należy ocenić pojawienie się osób starszych w katalogu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest to grupa, która często tworzy potencjał pracy, a nie jest wykorzystywana w działaniach PES i PS.
Ustawa wchodzi w kolizję z ustawą o pożytku oraz o centrach usług społecznych. Przewiduje się powstanie dużych problemów interpretacyjnych oraz w zakresie kompetencyjnym, co do wzajemnych relacji ww. ustaw z projektowaną, w tym kolizji regulacji, kolizji kompetencji organów administracji, kolizji trybów, oraz kolejności stosowania.
Należy pozytywnie ocenić dodanie do katalogu PS podmiotów świadczących usługi społeczne.
Projekt nie przewiduje milczącego załatwienia sprawy, jeżeli chodzi o wniosek o nadanie statusu PS. Przewidziany jest tylko standardowy tryb wydania decyzji administracyjnej.
Przez ostatnie trzy tygodnie zbieraliśmy głosy ze środowiska dotyczące propozycji ustawy o ekonomii społecznej. Zacytowane powyżej są tylko wybranymi z wielu. Zapisaliśmy wszystkie, które pojawiły się podczas spotkań, nie wybierając i nie wartościując w żaden sposób zgłoszonych propozycji. Daliśmy możliwość ich uzupełniania. Efektem naszej wspólnej pracy jest zestawienie, które chcielibyśmy udostępnić każdemu, kto jest zainteresowany tematem – ustawa o ekonomii społecznej (zebrane sugestie)
Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi opiniami, zachęcamy również do ich uzupełniania i udostępniania, a przede wszystkim do ich wykorzystania w procesie zgłaszania uwag – formularz.
Tomasz Pawłowski
prezes Fundacji trzeci.org, członek Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Współautor bloga www.trzeci.org
#prosteNGO
Od 8 marca 2021 roku do 31 maja 2023 roku działania prowadzone są w ramach projektu „Dobre prawo dla organizacji społecznych – myśl centralnie, działaj lokalnie” w partnerstwie Fundacji trzeci.org i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Dodatkowo prowadzone są prace społeczne w ramach działalności Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Całość działań objęta jest patronatem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, której Fundacja trzeci.org, Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Stowarzyszenia Dialog Społeczny są członkami.
Więcej na temat #prosteNGO na stronie proste.ngo
Źródło: #prosteNGO
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.