Rada Działalności Pożytku Publicznego to obecnie najważniejsze ciało dialogu organizacji pozarządowych na szczeblu centralnym. W styczniu prezentujemy Wam sylwetki członków RDPP VII kadencji – przedstawicieli organizacji. W uzupełnieniu przypominamy, co trzeba zrobić, żeby członkiem Rady zostać oraz jakie poparcie uzyskały osoby, które teraz w Radzie zasiadają.
RDPP VII rozpoczęła pracę na jesieni 2021 roku (zob. Za nami pierwsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji). Jej kadencja potrwa trzy lata. Najbardziej aktywnymi uczestnikami prac RDPP, jak wskazuje dotychczasowe doświadczenie, są zawsze przedstawiciele organizacji pozarządowych. Zbieramy informacje o tych, którzy pracują w obecnej kadencji, żebyście mogli lepiej poznać osoby, które nas reprezentują.
Przedstawicie NGO w RDPP
Ogólnopolska Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) to organ opiniodawczo-doradczy Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. Działa od 2003 roku.
Po nowelizacji ustawy o działalności pożytku w 2015 r. w Radzie pojawiło się więcej przedstawicieli i przedstawicielek organizacji. Pierwotnie 20-osobowa Rada składała się w połowie z reprezentantów NGO-sów. Teraz może ich być właściwie nieograniczona ilość – i rzeczywiście dominują.
Aktualnych informacji o pracach RDPP można szukać na stronie internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/pozytek/rada-dzialalnosci-pozytku-publicznego2.
Zobacz relacje z posiedzeń Rady i inne informacje dotyczące RDPP
Kto trafił do Rady VII kadencji
Żeby dostać się do RDPP, trzeba zostać zgłoszonym przez organizację, związek lub porozumienie organizacji oraz innych podmiotów wymienianych w ustawie o pożytku. Każdy z kandydatów musi też przedstawić oświadczenia co najmniej 20 organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy lub co najmniej trzech związków stowarzyszeń zrzeszających organizacje pozarządowe lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy, popierające kandydata na członka Rady.
W listopadzie prezentowaliśmy listę pozarządowych kandydatów i kandydatek do Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji ze wskazaniem organizacji, które ich/je zgłaszały, oraz liczbą poparć dla poszczególnych osób.
Więcej informacji o poparciu dla członków
Udało nam się też zdobyć bardziej szczegółowe informacje o poparciach, które uzyskały osoby zasiadające obecnie w Radzie. Poniżej znajdują się pełne listy poparć (wskazujące nie tylko liczbę organizacji, które poparły daną osobę, ale również konkretnie, jakie organizacje to były), a także biogramy zgłoszonych osób.
-
Biogramy członków RDPP VII kadencji
pdf ・652.71 kB
-
Jakie organizacje udzieliły poparcia poszczególnym osobom
pdf ・1.29 MB
Poparcie których organizacji pozwala dostać się do Rady
Na podstawie powyższych informacji powstało zestawienie, które pozwala zobaczyć m.in. które organizacje były "najskuteczniejsze" w przeforsowaniu wspieranych przez siebie kandydatów i kandydatek do RDPP obecnej kadencji. Zestawienie wskazuje 10 najskuteczniejszych organizacji.
-
Zestawienie – 10 najskuteczniejszych organizacji
pdf ・657.23 kB
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.