Niedawno rozpoczęła się VII kadencja Rady Działalności Pożytku Publicznego. Stronę pozarządową reprezentuje w niej 27 osób. Zadaliśmy im trzy takie same pytania. Dziś przedstawiamy odpowiedzi Weroniki Czyżewskiej-Waglowskiej, Tadeusza Albińskiego i Patryka Czecha.
Weronika Czyżewska-Waglowska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Redakcja ngo.pl: – Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do RDPP?
Weronika Czyżewska-Waglowska: – Jestem reprezentantką Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, federacji, która od osiemnastu lat działa na rzecz silnego i wiarygodnego sektora pozarządowego, jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa obywatelskiego. Naszym celem jest tworzenie przestrzeni do dialogu obywatelskiego dotyczącego zasad działania organizacji, wspieranie aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym, krajowym, jak i europejskim.
→ Poznaj odpowiedzi Natalii Janikowskiej, Jakuba Horbacza i Wojciecha Jachimowicza
→ Dowiedz się, co na ten temat mówią Marta Kowalczyk, Edgar Kobos i Paweł Kwaśniak
→ Jak na nasze pytania odpowiedzieli Jarosław Nyk, Jan Walczuk, Michał Budny i Arkadiusz Malik
Prowadzimy rzecznictwo interesów środowiska pozarządowego, bierzemy udział w konsultacjach, wypracowywaniu najlepszych rozwiązań prawnych dot. sektora, swoich przedstawicieli mamy w różnych gremiach i ciałach dialogu, wszędzie tam, gdzie głos NGO liczyć się powinien.
RDPP jest najważniejszym ciałem ogólnopolskim, na styku organizacji i administracji publicznej, dlatego zawsze staramy się, aby OFOP, a przez to nasze organizacje członkowskie miały tam swojego przedstawiciela/przedstawicielkę.
W którą stronę powinna zmierzać Rada – jaka jest jej przyszłość? Czy np. powinna ewoluować w stronę ciała nie tylko doradczego, ale mieć też jakieś kompetencje decyzyjne? Czy powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje, czy też pozostać przy sprawach stricte pozarządowych?
– Formuła RDPP na pewno powinna ulec zmianie. Idealnie byłoby, aby stała się miejscem realnej współpracy i wykuwania się najlepszych rozwiązań dla sektora obywatelskiego, między stroną pozarządową, stroną rządową i samorządową.
Rada powinna mieć szersze kompetencje, nie tylko opiniodawczo-doradcze, ale także powinna móc wyrażać opinie i inicjować strategie, dokumenty i programy rządowe dotyczące funkcjonowania organizacji i ruchów obywatelskich, działalności pożytku publicznego i wolontariatu, zlecania zadań itp. Powinna móc występować do ministrów oraz innych organów administracji rządowej o przedstawienie informacji, delegować swoich przedstawicieli np. na Komisje Senackie czy Sejmowe, czy do zespołów przygotowujących projekty programów rządowych związanych z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.
Dla lepszego funkcjonowania powinna mieć połączenie z innymi Radami powołanymi przez Przewodniczącego Komitetu Pożytku Publicznego, a już na pewno z Wojewódzkimi RDPP i udzielać, po zasięgnięciu ich opinii, rekomendacji projektom aktów prawnych dotyczących III sektora. Wartościowe byłoby również monitorowanie przyjmowania programów współpracy organizacji pozarządowych z administracją i współpraca z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
W KPRM od dłuższego czasu trwają prace nad ustawą o Radzie Dialogu Obywatelskiego, w którą RDPP mogłaby się zmienić, a w których jako OFOP bierzemy czynny udział. Zanim jednak nastąpią jakiekolwiek zmiany, na temat proponowanego projektu powinny wypowiedzieć się organizacje w szeroko przeprowadzonych konsultacjach publicznych.
Jakie stawia sobie Pani zadanie w Radzie? Jaką sprawą/sprawami chciałaby Pani się zajmować? Do jakiej korzystnej zmiany dla organizacji pozarządowych doprowadzić?
– W RDPP chciałabym zająć się rozwojem i odpowiednią formułą zinstytucjonalizowanego dialogu obywatelskiego, wypracowywaniem najlepszych rozwiązań prowadzących do uproszczenia prowadzenia działalności społecznej i obywatelskiej.
Bliskie jest mi działanie mające na celu tworzenie dobrego prawa we współpracy z NGO (od powstania założeń, poprzez konsultacje publiczne) i systemowych rozwiązań przyjaznych dla środowiska pozarządowego. Mam nadzieję, że będę mogła podejmować takie działania, będąc w RDPP. We wszystkich działaniach będę dbać o przejrzystość i jawność podejmowania decyzji i działań przez samą Radę oraz o standardy współpracy.
Weronika Czyżewska-Waglowska: wiceprezeska i dyrektorka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, gdzie reprezentuje Stowarzyszenie Dialog Społeczny. Organizatorka Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Członkini Rady Programowej Centrum Archiwistyki Społecznej i pierwszej kadencji Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Sygnatariuszka i inicjatorka Obywatelskiego Paktu na rzecz mediów publicznych.
Tadeusz Albiński, Instytut Rzeczpospolitej im. Pawła Włodkowica
Redakcja ngo.pl: – Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do RDPP?
Tadeusz Albiński: – Zdecydowałem się kandydować do Rady Działalności Pożytku Publicznego, ponieważ działalność w organizacjach pozarządowych jest mi bliska od wielu lat. Już w wieku szkolnym angażowałem się w funkcjonowanie NGOsów, a także uczestniczyłem w wielu wydarzeniach publicznych. Chcąc rozwijać się w zakresie działalności społecznej, postanowiłem aplikować do RDPP. Wiem, że będąc członkiem Rady, mam szansę przedstawić swój punkt widzenia na organizacje pozarządowe w większym gronie, na forum innych działaczy i społeczników. Rada Działalności Pożytku Publicznego umożliwi mi nie tylko działanie na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych w Polsce, ale pozwoli również rozwiązywać realne problemy tego sektora.
W którą stronę powinna zmierzać Rada – jaka jest jej przyszłość? Czy np. powinna ewaluować w stronę ciała nie tylko doradczego, ale mieć też jakieś kompetencje decyzyjne? Czy powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje, czy też pozostać przy sprawach stricte pozarządowych?
– Wierzę, że Rada Działalności Pożytku Publicznego ewoluuje w kierunku organu decyzyjnego. Moim zdaniem byłaby ona doskonałym pośrednikiem pomiędzy organizacjami pozarządowymi a organami centralnymi państwa. Chciałbym działać w RDPP właśnie w taki sposób, aby przekonać obie strony tego sektora w Polsce do tego, że z jednej strony – warto współpracować z organami Państwa przy organizowaniu wszelkich inicjatyw, a z drugiej – NGOsy stanowią niezastąpiony obszar rozwoju, aktywizacji i korzystania z potencjału obywatelskiego.
Jakie stawia sobie Pan zadanie w Radzie? Jaką sprawą/sprawami chciałby Pan się zajmować? Do jakiej korzystnej zmiany dla organizacji pozarządowych doprowadzić?
– Moim priorytetem jest przede wszystkim sprawne i aktywne działanie.
Chciałbym działać w określonych zespołach Rady w celu „odczarowania” funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce.
Zależy mi na tym, aby przekonywać coraz więcej osób, jak ważne są NGOsy i jak niezwykle potrzebne i wartościowe jest aktywizowanie obywateli w kierunku działalności społecznej.
Tadeusz Albiński: koordynator zespołu do spraw edukacji w fundacji Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica. Od 2020 roku wiceprezes Instytutu. Współorganizator i absolwent Belwederskiej Szkoły Letniej – „Prawo dla dobra wspólnego”, gdzie miał okazję koordynować i prowadzić debaty oraz wykłady. Współorganizator Kolegium Rzeczypospolitej. Interesuje się polityką, ekonomią historią oraz historią sztuki. Jego historia zawodowa obejmuje pracę w najbardziej prestiżowych kancelariach oraz firmach konsultingowych. Od 2021 roku członek Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Patryk Czech, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Redakcja ngo.pl: – Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do RDPP?
Patryk Czech: – Od roku 2008 działam społecznie. Zacząłem od zaangażowania w sprawy mojej rodzinnej miejscowości, potem na rzecz środowiska akademickiego Uniwersytetu Rzeszowskiego, następnie województwa podkarpackiego i małopolskiego, a w ostatnio na rzecz młodych ludzi w Polsce. Wszystkie moje działania na wcześniej wskazanych polach obywały się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Działania wolontarystyczne na rzecz drugiego człowieka to mój sposób, odkąd pamiętam, na pracę i odpoczynek.
Mając powyższe na uwadze oraz doświadczenie zdobyte w Fundacji dla Młodzieży oraz Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, a ponadto będąc radnym poprzedniej kadencji w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem, zdecydowałem się kandydować do RDPP.
W którą stronę powinna zmierzać Rada – jaka jest jej przyszłość? Czy np. powinna ewoluować w stronę ciała nie tylko doradczego, ale mieć też jakieś kompetencje decyzyjne? Czy powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje, czy też pozostać przy sprawach stricte pozarządowych?
– Rada przede wszystkim powinna troszczyć się o rozwój społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Powinna pokazywać modelową współpracę pomiędzy sektorem administracji rządowej a NGO. Obecne regulacje dotyczące rady dają jej szereg kompetencji, by wyrażać swoje opinie. Te uregulowania pokazują, jak niezwykle ważny jest dialog pomiędzy sektorami, dla właściwego funkcjonowania państwa.
Jakie stawia sobie Pan zadanie w Radzie? Jaką sprawą/sprawami chciałby Pan się zajmować? Do jakiej korzystnej zmiany dla organizacji pozarządowych doprowadzić?
– W radzie pracował będę przede wszystkim w zespole ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli oraz w zespole ds. społecznych, rodziny i dziedzictwa narodowego.
Zależy mi na tym, by organizacje pozarządowe, realizując działania pożytku publicznego, mogły same mieć możliwość ciągłej profesjonalizacji. Ważne, by organizacje mogły pozwalać sobie na zatrudnianie pracowników etatowych, a nie opierać się w bardzo dużym stopniu na działaniach wolontariuszy; by mogły przez to stawać się atrakcyjnymi miejscami pracy.
Ponadto ważne jest, by organizacje pozarządowe miały stałe źródło finansowania, nie zaś funkcjonowały od grantu do grantu. Na tym polu bardzo ważna jest edukacja. Zależy mi bardzo, by promować postawy obywatelskie wśród moich rówieśników; by nie bali się instytucjonalnej formy zrzeszania się, a przez to oddziaływania na społeczeństwo.
Patryk Czech: obecnie zaangażowany, z pasji, jak i zawodowo w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce. W Stowarzyszeniu pełni funkcję Przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady KSM, jak również Dyrektora Wydawnictwa „Gotów” KSM, które wydaje jedyny w Polsce miesięcznik dla katolickiej młodzieży „Wzrastanie”. Jest absolwentem prawa oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Źródło: informacja własna ngo.pl