Wracają „fundacje” rodzinne dla biznesu. Przypominamy obawy organizacji społecznych
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej wchodzi w kolejny etap procedury legislacyjnej - prawdopodobnie niedługo trafi do Rady Ministrów i Sejmu. Dlaczego fundacje rodzinne nie podobają się trzeciemu sektorowi? Przypominamy o ustawie, której powstawanie relacjonujemy od kilkunastu miesięcy.
Na wiosnę zakończyły się konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej. Czekaliśmy na kolejne działania projektodawców - te się właśnie pojawiły. Jest nowa wersja projektu. Jego nazwa nie zmieniła się. Kontestują ją NGO-sy, tłumacząc, że określenie „fundacja” powinno należeć do organizacji pozarządowych i do działań społecznych.
Rząd (resorty gospodarcze) od kilku lat stara się wypracować nową regulację dla środowiska biznesowego. Projektowana ustawa nie ma nic wspólnego z trzecim sektorem. Poza jednym – użytym w nazwie określeniem.
Pomysł uregulowania w polskim prawie możliwości tworzenia fundacji rodzinnej wyszedł ze środowiska firm rodzinnych. Fundacja rodzinna ma być przede wszystkim instytucją umożliwiającą przeprowadzenie skutecznej wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych.
Dlaczego nie fundacje
Projekt zapowiadany był od kilku lat i jest znany środowisku organizacji. Nowe podmioty od początku nazywane były "fundacjami" i od początku budziło to opór organizacji społecznych. Intencja dobra, rozwiązanie złe – komentowały NGO-sy (zob. Tomasz Schimanek, Czy będzie nowy rodzaj fundacji?).
Fundacje rodzinne - sektor przeciw
Zobacz głosy ekspertów:
- „Fundacje rodzinne”. Wspieramy rozwiązanie – jesteśmy krytyczni wobec nazwy
- Czy będzie nowy rodzaj fundacji? Są wątpliwości natury konstytucyjnej
- Czy będzie nowy rodzaj fundacji? Kolejna walka o zachowanie tożsamości
Opinie organizacji społecznych, zgłoszone w trakcie konsultacji projektu ustawy do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, można znaleźć tu https://legislacja.gov.pl/projekt/12344906/katalog/12774282#12774282
Fundacje czy nie fundacje? "Kwestia do rozstrzygnięcia na komitetowym poziomie rządowego procesu legislacyjnego"
Jak do tej pory ostatnim akordem w pracy nad projektem były wiosenne konsultacje. Od tego czasu w sprawie projektu publicznie nic się nie działo. Aż do 19 października, kiedy to w serwisie legislacja.gov.pl pojawiła się kolejna wersja projektu. Wszystko wskazuje na to, że projekt finiszuje i niedługo trafi pod obrady Rady Ministrów. W liście kierującym aktualną wersję projektu do ministerstw i urzędów centralnych projektodawcy opisują na czym polegają zmiany w najnowszej wersji. Tłumaczą się też z BRAKU ZMIANY jeśli chodzi o NAZWĘ projektu.
W ramach konsultacji publicznych do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęły liczne uwagi dotyczące nazwy projektowanej instytucji. Z jednej strony były to postulaty organizacji pozarządowych o zmianę dotychczas przyjętej nazwy (tj. fundacji rodzinnej). Argumentowały one, że termin ten może wprowadzać w błąd opinię publiczną, nawiązując do funkcjonujących już dziś w Polsce fundacji działających na rzecz pożytku publicznego.
Z kolei przedsiębiorcy i reprezentujące ich organizacje, apelowali o pozostawienie nazwy fundacji rodzinnej, jako analogicznej do funkcjonującej w innych systemach prawnych.
Każda ze stron przedstawiła liczne, istotne argumenty. Wobec tego na obecnym etapie prac projektodawca stoi na stanowisku, że kwestia ta powinna zostać rozstrzygnięta dopiero na komitetowym poziomie rządowego procesu legislacyjnego.
(fragment pisma w sprawie projektu , wysłanego wg rozdzielnika do ministerstw i urzędów centralnych)
Decyzja dotycząca ostatecznej nazwy projektowanej ustawy zapadnie więc na ostatnim etapie jej powstawania w rządzie. Projektodawcy twierdzą, że nie potrafią rozstrzygnąć między argumentami III sektora a głosami przedsiębiorców - nie są w stanie zważyć przedstawionych racji. Zdają się w ten sposób wskazywać na swoje neutralne stanowisko. Jednak ta neutralność jest pozorna - projektodawcy nadal stosują w projekcie kontestowaną przez organizacje nazwę. A przemianowanie ustawy będzie robić się coraz trudniejsze - na każdym kolejnym etapie procesu legislacyjnego szansa na to maleje.
Obserwuj kolejny etap prac nad projetem ustawy na legislacja.gov.pl
projekt ustawy o fundacji rodzinnej [wersja z 15 października 2021 r.]
>>> https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12344906/12774288/12774289/dokument525891.pdf
uzasadnienie do projektu
>>> https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12344906/12774288/12774289/dokument525893.pdf
ocena skutków regulacji (OSR)
>>> https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12344906/12774288/12774289/dokument525896.pdf
pismo w sprawie październikowej wersji projektu (wysłane wg rozdzielnika do ministerstw i urzędów centralnych)
>>> https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12344906/12774288/12774290/dokument525889.pdf
RDPP w sprawie nazwy
Głos w sprawie nazwy projektowanej regulacji zabierała również Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Rada postuluje zmianę nazewniczą projektowanego nowego typu osoby prawnej. Proponowana nazwa „fundacja rodzinna” nawiązuje do podmiotów działających na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2167), tzn. do fundacji pro bono, które w międzyczasie stały się integralną częścią sektora obywatelskiego. Biorąc pod uwagę odmienny zgoła charakter proponowanej nowej osoby prawnej, Rada proponuje wyraźne rozgraniczenie pojęciowe od fundacji działających na podstawie dotychczasowych przepisów. Zdaniem Rady należałoby rozważyć wprowadzenie dla tej nowej kategorii osób prawnych innej nazwy, na przykład zakorzenionej w polskiej historii i tradycji językowej nazwy „ordynacja rodzinna”.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23