Jesteśmy coraz bliżej uchwalenia ostatecznej wersji ustawy o fundacji rodzinnej. Projektodawcy, środowisko przedsiębiorców oraz parlamentarzyści zlekceważyli obawy NGO-sów i w polskim systemie prawnym będziemy mieć fundacje rodzinne, wykorzystujące określenie „fundacja” do celów, które nie są celami społecznymi.
Pomysł uregulowania w polskim prawie możliwości tworzenia fundacji rodzinnej wyszedł ze środowiska firm rodzinnych. Fundacja rodzinna ma być przede wszystkim instytucją umożliwiającą przeprowadzenie skutecznej wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych.
Nowy rodzaj fundacji, który nie będzie miał nic wspólnego z trzecim sektorem, niepokoił środowisko organizacji społecznych, od kiedy tylko zaczęto pracować nad tym pomysłem. Dziś sprawa wydaje się już przesądzona.
Rządowy projekt ustawy o fundacji rodzinnej wpłynął do Sejmu 23 listopada 2022 roku. Posłowie dość szybko uporali się z projektem i trafił on do Senatu. Ten zajmował się ustawą na pierwszym posiedzeniu w 2023 r. Teraz projekt wraca do Sejmu. Poprawki zaproponowane w Senacie będą rozpatrywane prawdopodobnie na ostatnim styczniowym posiedzeniu zaplanowanym na 25 i 26 stycznia.
Zobacz projekt i obserwuj proces legislacyjny na stronach sejmowych: projekt ustawy o fundacji rodzinnej, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
Ponad 70 poprawek w Senacie
Posłowie na ostatniej prostej prac nad ustawą o fundacji rodzinnej będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Senat wyjątkowo wnikliwie przyjrzał się propozycji rządowej i zgłosił do ustawy 71 poprawek, opatrując je przy tym uzasadnieniem (co wcale nie jest standardem). Zobacz poprawki i uzasadnienie zebrane w druku 2944 [KLIKNIJ].
Fundacje już nie tylko dla III sektora
Dlaczego środowisko organizacji pozarządowych sprzeciwiało się wykorzystaniu określenia "fundacja"? Określenie to w społecznej świadomości jest bardzo silnie (silniej niż stowarzyszenie), kojarzone z działaniami społecznymi i działaniami non-profit. Często fundacja funkcjonuje niemal jak synonim organizacji pozarządowej. NGO-sy obawiają się, że kiedy do systemu prawnego wejdzie nowy rodzaj fundacji, stworzony dla zaspokojenia stricte prywatnych potrzeb środowiska przedsiębiorców, spowoduje to znaczne szkody dla wizerunku całego III sektora. W konsultacjach przedstawiciele organizacji wielokrotnie proponowali nazwy alternatywne, jednak bez skutku.
Nazwanie, planowanej w projekcie, instytucji „fundacją” spowoduje zmianę postrzegania fundacji z podmiotów działających na rzecz innych na takie, które realizują cele prywatne. W konsekwencji może to doprowadzić fundacje do utraty społecznego zaufania i niemożności realizacji celów statutowych.
(fragment apelu Forum Darczyńców w Polsce oraz Ogólnopolskiej Federacja Organizacji Pozarządowych z listopada 2022 r. - zobacz cały apel >>>)
Krytyczne głosy ekspertów dotyczące ustawy o fundacjach rodzinnych zbieraliśmy m.in. w artykule z 2021 r.: Przypominamy obawy organizacji społecznych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23