To nie jest regulacja dla III sektora. A jednak ustawa o fundacji rodzinnej będzie ważnym aktem prawnym i warto, żeby wiedziały o niej organizacje pozarządowe. Już niedługo w Polsce zaczną powstawać fundacje, które będą bardzo daleko od działań społecznych i świata pozarządowego.
Pomysł uregulowania w polskim prawie możliwości tworzenia fundacji rodzinnej wyszedł ze środowiska firm rodzinnych. Fundacja rodzinna ma być przede wszystkim instytucją umożliwiającą przeprowadzenie skutecznej wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych.
Czym ma być fundacja rodzinna?
[cel z uzasadnienia do projektu, podkreśl. red.]
Celem projektu ustawy jest […] kompleksowe wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji służącej do gromadzenia rodzinnego majątku, pozwalającego na zatrzymanie kapitału w kraju na wiele pokoleń oraz zwiększenie potencjału krajowych inwestycji. Fundacja rodzinna ma minimalizować ryzyko nieudanej sukcesji i gwarantować kontynuację działalności biznesowej. Przekazanie majątku, w tym firmy rodzinnej, fundacji rodzinnej ma chronić go przed podziałem, umożliwić jego pomnażanie, a więc także czerpanie z niego korzyści, które będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania osób wskazanych przez fundatora. Kluczowe jest bowiem zapewnienie ciągłości przedsiębiorstwa prywatnego, w szczególności dla celów zabezpieczenia rodziny. Istotne jest przy tym, aby fundacja rodzinna była w stanie zaspokajać potrzeby beneficjentów, którzy co do zasady będą członkami rodziny.
Z powyższego opisu wynika, że fundacje rodzinne będą służyć głównie przedsiębiorcom i będą dla nich możliwością określonego zarządzania swoim majątkiem.
Zarówno dla organizacji społecznych, jak i dla obywateli, będzie niezwykle ważne, żeby nauczyć się odróżniać fundacje rodzinne, działające w interesie prywatnym przedsiębiorców, od fundacji działających jako organizacje społeczne, będących elementem III sektora.
Ustawa trafiła do Sejmu pod koniec listopada 2022 roku. Ostatecznie parlament zakończył nad nią prace 26 stycznia 2023 roku (po przyjęciu przez Sejm licznych poprawek Senatu). Znamy już więc ostateczny kształt ustawy o fundacji rodzinnej.
Zobacz ostateczny tekst ustawy
ustawa z dn. 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej
Ustawa wymaga teraz podpisu Prezydenta i publikacji. Zakładając, że podpis i publikacja nastąpią jeszcze w lutym, przepisy ustawy o fundacji rodzinnej wejdą w życie w maju 2023 roku. Ostatni artykuł ustawy wskazuje, że wchodzi ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Skąd wątpliwości III sektora dotyczące nazwy
Przeciętny Polak spytany o organizacje pozarządowe pomyśli „fundacje”, mimo że liczbowo w trzecim sektorze dominują znacznie liczniejsze stowarzyszenia. To niewątpliwy sukces fundacji w Polsce, ale też to właśnie ten sukces w połączeniu z pomysłem na rodzinne „fundacje” generuje zagrożenie.
"Użycie terminu fundacja dla określania podmiotów działających w interesie prywatnym rodzi ryzyko, że instytucje pożytku publicznego zaczną być mylone w odbiorze publicznym z przedsiębiorcami i ich organizacjami, działającymi w interesie prywatnym" - czytamy we wspólnym stanowisku Forum Darczyńców i OFOP.
W trakcie prac nad projektem ustawy, w które włączyli się przedstawiciele III sektora, wielokrotnie przekonywano o ryzyku związanym z wykorzystaniem określenia, które jest tak jednoznacznie i - co ważne - pozytywnie kojarzone z działalnością społeczną. Proponowano też alternatywne nazwy, wydające się znacznie bardziej neutralne i mniej dezorientujące. Projektodawcy i zabiegający o korzystne dla siebie rozwiązania przedstawiciele świata biznesu nie rozumieli argumentów organizacji. Pierwotny pomysł nazwania ustawy pozostał niezmieniony aż do jej uchwalenia
Eksperci w dyskusji o wykorzystaniu nazwy FUNDACJA
Czy będzie nowy rodzaj fundacji? Intencja dobra, rozwiązanie złe
„Fundacje rodzinne”. Wspieramy rozwiązanie – jesteśmy krytyczni wobec nazwy
Czy będzie nowy rodzaj fundacji? Są wątpliwości natury konstytucyjnej
Czy będzie nowy rodzaj fundacji? Kolejna walka o zachowanie tożsamości
Organizacje pozarządowe beneficjentami fundacji rodzinnych?
Czy NGO-su będą mogły bezpośrednio skorzystać z działań fundacji rodzinnych? Ustawodawca umieścił organizacje pozarządowe wśród beneficjentów fundacji rodzinnych - w art. 30 ustawy. NGO-sy występują tam obok osób fizycznych i samego fundatora. Czy będą powstawać fundacje rodzinne wspierające organizacje? Jakie to będą organizacje i w jaki sposób będą wspierane? Biorąc pod uwagę podstawowy cel jaki przyświecał twórcom regulacji (patrz wyżej), nie należy się spodziewać, że organizacje zdominują grono beneficjentów fundacji rodzinnych.
Z pewnością będziemy śledzić efekty wejścia w życie opisanych przepisów - przede wszystkim sprawdzać czy słuszne były obawy III sektora, że fundacje rodzinne będą dla przeciętnego obywatela nieodróżnialne od obecnych fundacji działających jako organizacje społeczne. Będziemy się przyglądać czy pojawienie się nowego rodzaju fundacji spowoduje spadek zaufania do organizacji. A także czy NGO-sy okażą się realnymi beneficjentami, a nie tylko potencjalnymi beneficjentami występującymi w ustawie.
Od samego początku śledziliśmy postępy prac nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej i tłumaczyliśmy na czym polegają wątpliwości organizacji pozarządowych. Opinie przedstawicieli NGO-sów, debatę na poszczególnych etapach tworzenia projektu oraz oficjalne stanowiska i apele przygotowane przez organizacje społeczne zbiera wątek: ustawa o fundacji rodzinnej KLIKNIJ >>>
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23