Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku [podsumowanie]
W styczniu pod lupę wzięliśmy filantropię: przygotowaliśmy przewodnik po materiałach, które zostały opublikowane w cyklu.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Podsumowujemy jego siódmą odsłonę: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku.
Filantropia po polsku
Z niedawno opublikowanego raportu Dobroczynność. Zdaniem Polek i Polaków, co zachęca, a co jest barierą? wynika, że aż 76% Polek i Polaków angażowało się w pomoc i działania dobroczynne podczas pandemii (pytano o taką aktywność między czerwcem 2020 a 2021 roku).
Trochę inny obraz polskiej dobroczynności wyłania się z badania CBOS Aktywności i doświadczenia Polaków w 2020 roku. Widać wyraźne spadki w stosunku do 2019 roku, gdyż liczba osób, które przekazały pieniądze na cele dobroczynne zmalała o 14 punktów procentowych (z 73% do 59%).
Więcej danych w tekście otwierającym cykl "Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku".
Jak pomagamy w XXI wieku. Kto i po co dobro czyni? Dane o filantropii
Czy filantropia jest przyszłością organizacji?
"Podstawą wsparcia każdej organizacji jest jej kapitał społeczny, czyli grono ludzi, którzy identyfikują się z celami organizacji i mają do niej zaufanie. Takie osoby są najlepszymi filantropami, zarówno na dobre, jak i na złe czasy" - odpowiada Tomasz Schimanek. Ponawiamy zaproszenie do debaty, której dał początek: czy filantropia jest przyszłością organizacji?
Chcesz oprzeć swoją działalność na filantropii?
Dotrzeć skutecznie do darczyńców? Uniezależnić się od konkursów grantowych? Portal ngo.pl proponuje organizacjom wiedzę i narzędzia, które ułatwiają zbieranie środków od darczyńców: by ułatwić naszym Użytkownikom i Użytkowniczkom skorzystanie z nich, zebraliśmy prowadzące do nich linki w jednym miejscu.
Słuchamy organizacji
Przedstawicielki Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, Fundacji Makatka i Fundacji Bezcenni spytaliśmy o to, jak działa fundraising w ich organizacjach.
Jakie skutki dla III sektora niesie za sobą polaryzacja? [wywiad]
"A jeżeli polaryzacja będzie trwać, należy zakładać, że ci, którzy dziś są pod wozem, po zmianie władzy mogą ulec pokusie ukarania innych, w tym naprawdę wartych wspierania NGO-sów. W III sektorze w ogóle nie powinno być na coś takiego miejsca: organizacje są od osiągania celów społecznych, nie politycznych, a polaryzacja jest narzędziem politycznym" - zgadzacie się z Marcinem Dumą, szefem IBRiS-u? Rozmawiamy m.in. o tym, czy polaryzacja ma przełożenie na filantropię.
Marcin Duma: Polaryzacja jest bardzo realna. Ale nie jest jeszcze zupełna [wywiad]
Czy filantropia jest odpowiedzią na kryzys?
Czy wzmożenie dobroczynności w pierwszych miesiącach pandemii przełożyło się na wzrost przychodów organizacji z darowizn? Czy organizacje wykorzystały pandemię, żeby intensywniej zabiegać o wsparcie? Przedstawiamy wstępne dane z najnowszych badań Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Jak wspierać organizacje? Podpowiadamy [film]
Jak wspierać organizacje na co dzień, a nie tylko od święta? To ważne, bo stałe, regularne wsparcie umożliwia organizacjom lepsze planowanie swoich działań. Obejrzyj nasze dwa praktyczne wideo przewodniki o mądrej filantropii.
Obejrzyj, jak do mądrego pomagania podchodzi ekspertka portalu ngo.pl Monika Chrzczonowicz.
Kiedy komuś pomagamy, to robimy to bardziej dla innych, czy dla siebie?
Czy pomaganie może być sposobem na poradzenie sobie z bezradnością? Albo deklaracją polityczną? I skąd w ogóle w nas potrzeba, by robić coś na rzecz innych? O psychologicznych aspektach filantropii rozmawiamy z Joanną Gutral z Uniwersytetu SWPS.
Inwestycje pozytywnego wpływu i nowa filantropia
2022 rok zaczął się od poważnych wyzwań gospodarczych, które dotykają sektor przedsiębiorstw w Polsce. Na wiele z nich musi także odpowiedzieć sektor non-profit. Czas pokaże, jak poradzimy sobie z trudnościami pandemii i zmian gospodarczych, jednak wraz z pogarszającym się stanem małych i średnich przedsiębiorstw można spodziewać się (miejmy nadzieję, przejściowego) trendu wycofywania się z filantropii. Czy organizacje społeczne, opierające swoje finansowanie na wpłatach indywidualnych i korporacyjnych darowiznach, mogą się czuć zagrożone? Na jakie inne możliwości finansowania warto zwrócić uwagę?
Filmy o darowiznach, wspieraniu organizacji i fundraisingu
Macie lepsze lub gorsze doświadczenia z fundraisingiem? A może nie macie ich wcale? Szukacie alternatywnych źródeł finansowania dla działań swojej NGO – innych niż krępujące nas i trudne konkursy? Zbieramy dla Was materiały wideo, które dotyczą zdobywania środków przez organizacje pozarządowe. Sprawdź, jak korzystać z filantropii (postfilantropii?) w XXI wieku!
Zbieramy dla Was materiały wideo, które dotyczą zdobywania środków przez organizacje pozarządowe
"Pomaganie może być strategiczne" [wywiad]
O tym, czym jest filantropia strategiczna, co może dać organizacjom pozarządowym i co musiałoby się wydarzyć, żeby można było pomagać na większą skalę, rozmawiamy z Anną Korzeniewską z międzynarodowego think tanku Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe (CEE).
Czy są jakieś szczególnie udane przykłady filantropii strategicznej w Polsce?
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”
Źródło: info. własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.