POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na jego siódmą odsłonę: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku.
17 stycznia zeszłego roku, Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła uchwałę: „udział sędziego z wykorzystaniem swojego statusu w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny”, bo narusza zapisy Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych. „Wspieranie działalności charytatywnej, co do zasady słuszne społecznie, może, w przypadku sędziego, budzić wątpliwości co do jego bezstronności” – kończy się uchwała. „Nie chodzi tylko o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale związek czasowy może na to wskazywać” – powiedział w rozmowie z „Wirtualną Polską” jeden z członków Rady. Taka oto spotkały się ze sobą polaryzacja i filantropia.
Bo w spolaryzowanej rzeczywistości, linia podziału może więc biec nawet przez ziemie, które wydawać by się mogły neutralne. „(…) Docierają do mnie sygnały (…), że podziały polityczne stają się przeszkodą we wspólnym działaniu, schodzą tak nisko jaki nigdy jeszcze w III RP” – mówiła w rozmowie z portalem ngo.pl Justyna Duriasz-Bułhak.
„Trochę inny obraz polskiej dobroczynności wyłania się z badania CBOS Aktywności i doświadczenia Polaków w 2020 roku. Ze względu na to, że jest ono przeprowadzane corocznie to daje możliwość obserwowania zmian w deklaracjach zachowań filantropijnych Polek i Polaków. Widać wyraźne spadki w stosunku do 2019 roku, gdyż liczba osób, które przekazały pieniądze na cele dobroczynne zmalała o 14 punktów procentowych (z 73% do 59%). Mniej osób pracowało też w charakterze wolontariusza/wolontariuszki, przeznaczyło swoja pracę czy usługi na cele dobroczynne i udzieliło potrzebującym wsparcia materialnego np. w postaci przekazania ubrań, książek” – odnotowuje zespół Stowarzyszenia Klon/Jawor. Inflacja, wyższe rachunki za prąd i gaz oraz chaos podatkowy, który przyniósł ze sobą Nowy Ład: nie sposób od tego wszystkiego abstrahować, przyglądając się filantropii.
W styczniu pod lupę w portalu ngo.pl bierzemy zjawisko filantropii. Przyjrzymy się mu m.in. we wcześniej przywołanych kontekstach. W jaki sposób polityka i polaryzacja wpływają na filantropię? Jakie przełożenie na dobroczynność ma sytuacja ekonomiczna? To tylko przykłady dwóch tematów, które zostaną poruszone w wywiadach z ekspertami i ekspertkami. Ponadto poszukamy odpowiedzi na pytanie jak i dlaczego pomagamy. A także zapytamy organizacji społecznych o tym, czy filantropia jest przyszłością sektora oraz w jaki sposób część z nich już dziś opiera o nią swoją działalność.
Zapraszamy do lektury każdego dnia, licząc również na komentarze Czytelników i Czytelniczek.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”
Pod lupą ngo.pl: Style zarządzania
Pod lupą ngo.pl: Organizacje wobec pandemii
Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
Źródło: www.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.