Maria Pokój jest kandydatką do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji. Zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. poradnictwa specjalistycznego.
Okres działalności w sektorze pozarządowym
Ponad czterdziestoletnie doświadczenie zawodowe łączyła zawsze z pracą społeczną. Uczestniczy w pracach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Poradnictwa Specjalistycznego i w Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Pradze Północ od początku ich istnienia oraz w innych gremiach społecznych. Zakładała Radę Seniorów na Pradze Północ. Była członkinią Warszawskiej Rady Seniorów, teraz jest jej ekspertką.
Od ponad 20 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi realizując projekty dla rodzin wymagających wsparcia, w tym z problemem bezrobocia i bezdomności.
Doświadczenia pracy/pracy społecznej/wolontariatu w organizacji pozarządowej i stopnia znajomości III sektora
Oficjalnie pełniła funkcję specjalistki od spraw trudnych i beznadziejnych. Pracowała z osobami z niepełnosprawnością i ich rodzinami. Prowadzi poradnictwo indywidualne i zajęcia grupowe. Jest mediatorką. Od 2016 r. koordynuje dział anie punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej na Pradze Północ, a obecnie na Ursynowie. Jako wieloletnia członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego czynnie angażuje się w jego działalność. Zasiadała we władzach Towarzystwa na szczeblu krajowym i warszawskim.
Na bogaty życiorys zawodowy składa się m.in. praca ekspercka dotycząca problematyki społecznej w zarządzaniu największymi zakładami przemysłu chemicznego, wdrażanie systemów certyfikacji jakości w przemyśle spożywczym, kierowanie firmą polonijną, prowadzenie dla dzieci i młodzieży zajęć z „wychowania seksualnego”. W MPiPS odpowiadała za problematykę rodzin zastępczych. Przez wiele lat pełniła funkcję ławniczki sądu okręgowego. Nadal walczy o dobrą infrastrukturę rowerową w Warszawie, bo chciałaby wszędzie dojechać swoim tricyklem.
Jakie działania/aktywności chciałaby/chciałby Pani/Pan podjąć będąc w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
W obecnej kadencji WRDPP chciałabym zająć się, jak zawsze, szeroko pojętą tematyką społeczną. Z racji zawodu bliska mi jest problematyka poradnictwa specjalistycznego. Po pandemii dostrzegamy szczególną potrzebę poradnictwa psychologicznego i to nie tylko dla młodzieży. Jest bardzo dużo osób potrzebujących pomocy wśród dorosłych, a zwłaszcza wśród seniorów.
Jestem od lat orędowniczką działań międzypokoleniowych, ponieważ żyjemy i funkcjonujemy w różnych środowiskach, a nie tylko w swoich grupach wiekowych. Każdy kiedyś był młody i każdy kiedyś będzie starszy. Połączenie energii i wiary w siebie młodości z energią i doświadczeniem lat późniejszych daje najlepsze efekty wszelkiego działania.
Jak głosować?
Do 9 października 2023 roku trwa głosowanie w wyborach na przedstawicieli organizacji pozarządowych w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Każda organizacja pozarządowa działająca na terenie Warszawy może oddać głos na nie więcej niż 12 osób spośród 14 zgłoszonych osób.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23