Anna Zielińska jest kandydatką do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji. Zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. ochrony zwierząt.
Okres działalności w sektorze pozarządowym
Praktycznie od dzieciństwa jako harcerka, na stanowiskach zarządzających od 1996 r. do chwili obecnej.
Doświadczenia pracy/pracy społecznej/wolontariatu w organizacji pozarządowej i stopnia znajomości III sektora
Od 2005 roku zatrudniona etatowo w Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! Pełni w niej funkcję wiceprezesa i członka zarządu, specjalizuje się w działaniach public relations. Od 2006 roku pełni także funkcję dyrektora zarządzającego miesięcznika Vege. Z trzecim sektorem związana od wielu lat. Instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, drogę harcerską rozpoczynała w Hufcu Warszawa Ochota, gdzie pełniła liczne funkcje, Pracę i przygodę z organizacjami pozarządowymi zaczęła właśnie od pracy w Głównej Kwaterze ZHP jako kierowniczka Wydziału Zuchowego. Później również pracowała w organizacji zajmującej się dożywianiem dzieci z biednych rodzin w Warszawie. Główna Kwatera ZHP kierowniczka wydziału programowego oraz koordynatorka wydziałów programowych, Komendantka Centralnej Szkoły Instruktorskiej, trenerka programu Lider+ Tworzenie programu dla 400.-tysięcznej organizacji wychowawczej, opracowywanie i nadzór nad realizacją projektów programowych. Pozyskiwanie środków finansowych na projekty — przygotowywanie i nadzór merytoryczny, przygotowywanie części opisowej oraz kalkulacji finansowych.
Wyszukiwanie źródeł finansowania sponsorów — prowadzenie rozmów i negocjacji. Reprezentowanie stowarzyszenia w kontaktach z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi. Przygotowywanie i realizacja ogólnopolskich przedsięwzięć programowych, prowadzenie szkoleń kadry kierowniczej i kształcącej, przygotowywanie i publikacja wydawnictw metodycznych, programowych, nadzór nad pracą redakcji i wydawaniem kwartalnika programowo-metodycznego dla 25.-tysięcznej kadry Związku, uczestnictwo w konferencjach i seminariach międzynarodowych. Organizacja i współorganizacja konferencji programowych na skalę ogólnopolską.
Budowanie zespołu oraz nadzór nad pracą pionu programowego w GK ZHP w Warszawie, bezpośrednia kontrola pracy zespołu (pracowników etatowych i kilkunastu zespołów współpracowników społecznych), praca z kadrą kierowniczą w terenie; projektowanie i prowadzenie szkoleń dla zespołu kierowniczego ZHP.
W swojej pracy uczestniczyła jako przedstawicielka Fundacji Viva! w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt działającym przy Biurze Ochrony Środowiska u.m. Warszawa oraz Mazowieckim Forum ds. Ochrony Zwierząt. Komisja i forum zajmują się przede wszystkim realizacją przedsięwzięć mających na celu ochronę zwierząt zarówno bezdomnych, jak i wolno żyjących, których prawa są w jakikolwiek sposób łamane. Bierze również udział w pracach Parlamentarnego Koła Przyjaciół Zwierząt oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Kilkakrotnie została także wybrana na przedstawicielkę KDS do Forum Dialogu Społecznego przy Urzędzie m.st. Warszawa. Odznaczona przez Prezydenta m.st. Warszawy wyróżnieniem „Zasłużony dla Warszawy". Jako przedstawicielka organizacji pozarządowych jest członkinią Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego kadencji na lata 2017-2020, 2020-2023.
Czynnie bierze udział także w pracach Konwentu Rad Pożytku. Studiowała w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, na kierunku finansów i zarządzania. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu reklamy i marketingu. Współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi. Interesuje się społeczną odpowiedzialnością biznesu - CSR i stara się propagować współpracę pomiędzy sektorem biznesu i organizacji pozarządowych poprzez wspólne przedsięwzięcia i projekty. W życiu prywatnym największą pasją są góry i fotografia.
Od prawie 30 lat wegetarianka z powodów etycznych, Miłośniczka zwierząt - szczególnie kotów (w domu są cztery) oraz koni. Lubi podróżować i gotować. Interesuje się również filozofią Wschodu. Od wielu lat trenuje Tai Chi Chuan i jest instruktorką rekreacji ze specjalnością sztuk walki.
Jakie działania/aktywności chciałaby/chciałby Pani/Pan podjąć będąc w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
Za jeden z najważniejszych obszarów uważam budowanie wzajemnych partnerskich relacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi a władzami samorządowymi oraz administracją. Uważam, że jest to szczególnie istotne właśnie teraz, kiedy zmagamy się z wojną za naszymi granicami, wieloma zmianami społecznymi, inflacją, kryzysem a także zmianą władz. Ważne jest, żeby w tym czasie i w tych procesach organizacje pozarządowe zabierały głos, reprezentowały ważne problemy społeczne i starały się o zbudowanie płaszczyzny wspólnych rozmów i działań z samorządem.
To organizacje są najbliżej problemów społecznych i to właśnie one są niezmiernie ważne w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego i tworzeniu demokracji na szczeblu lokalnym. Mieliśmy tego najlepszy przykład właśnie teraz w czasie wojny w Ukrainie. To tutaj organizacje pozarządowe pierwsze stanęły do pomocy i wypełniają wiele luk organizacyjnych. Ważne jest jednak zadbanie o to żeby w sposób stabilny i przyjazny mogły realizować swoje misje. Dlatego uważam, że należy pielęgnować i wzmacniać właśnie tą rolę, szczególnie przy obecnych zmianach. Należy dążyć do jak najbardziej harmonijnej współpracy i stabilizacji pomiędzy administracją a sektorem NGO. Z tym ostatnim nierozerwalnie łączy się rozwiązywanie konfliktów i sporów, jakie występują w relacjach pomiędzy administracją a organizacjami.
Poza tym uważam, iż głos organizacji jest też niezwykle ważny w opiniowaniu projektów sprzyjających rozwojowi lokalnemu, i należy zadbać o zaangażowanie w te prace lokalnych organizacji. Aktywność na tym poziomie pozwoli na bardziej efektywną współpracę. Z mojego doświadczenia bardzo ważne jest też wnikliwe i szczegółowe opiniowanie uchwał i aktów prawa miejscowego, bo to właśnie od tych dokumentów w dużej mierze zależy tworzenie sprzyjających warunków dla działań organizacji społecznych.
Jak głosować?
Do 9 października 2023 roku trwa głosowanie w wyborach na przedstawicieli organizacji pozarządowych w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Każda organizacja pozarządowa działająca na terenie Warszawy może oddać głos na nie więcej niż 12 osób spośród 14 zgłoszonych osób.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23