Sylwester Biraga jest kandydatem do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji. Zgłoszony przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. Kultury.
Okres działalności w sektorze pozarządowym
Sylwester Biraga – reżyser, scenograf, aktor, założyciel, pomysłodawca i Dyrektor Teatru Druga Strefa. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1997) oraz Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. W latach 1999 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie.
Od 1990 roku wyreżyserował ponad dziewięćdziesiąt spektakli. W 2009 roku jego autorski spektakl Fin de…, otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Coups de Coeur na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie, a w 2019 nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Andriyevsky Fest w Kijowie. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Doświadczenia pracy/pracy społecznej/wolontariatu w organizacji pozarządowej i stopnia znajomości III sektora
W ramach działalności Teatru Druga Strefa jest autorem wielu projektów cenionych przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy, Polski i Europy – Letnia Akcja Teatralna (2001-2006), Festiwal Dni Teatru na Mokotowie (2011-2016), Festiwal #Polacy robią Teatr – poświęcony twórczości Polek i Polaków mieszkających poza Polską.
W 2006 roku w postindustrialnej przestrzeni przy ul. Magazynowej 14A, razem z zespołem – stworzył jedną z pierwszych niepublicznych scen repertuarowych w Warszawie. Na scenie jedynego teatru w Polsce w dawnym warsztacie samochodowym publiczność ma okazję oglądać spektakle z całego świata, między innymi z Iranu, Argentyny, USA, Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec.
Oprócz działalności artystycznej Sylwester Biraga od samego początku aktywnie uczestniczy w pracach Komisji Dialogu Społecznego, był członkiem zespołów opiniujących w konkursach ofert oraz brał udział w pracach zespołów roboczych. Obecnie jest członkiem prezydium Branżowej Komisji Dialogu Społecznego działającej przy Biurze Kultury m. st. Warszawy.
Jakie działania/aktywności chciałaby/chciałby Pani/Pan podjąć będąc w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
W pracach WRDPP - jako reprezentant BKDS ds. Kultury chcę skupić się na następujących zagadnieniach:
- podjęcie działań mających na celu dalszy rozwój polityki lokalowej m. st. Warszawy wobec organizacji pozarządowych
- udział we współtworzeniu mechanizmów rozwoju sektora pozarządowego i ułatwień formalnych w prowadzeniu zadań publicznych
- działania na rzecz promowania idei społecznej odpowiedzialności biznesu
- opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego dotyczących działalności pożytku publicznego.
- działania na rzecz zwiększenia widzialności i dobrego wizerunku WRDPP.
Powyższe działania są możliwe do realizacji w ramach kompetencji WRDPP.
Jak głosować?
Do 9 października 2023 roku trwa głosowanie w wyborach na przedstawicieli organizacji pozarządowych w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Każda organizacja pozarządowa działająca na terenie Warszawy może oddać głos na nie więcej niż 12 osób spośród 14 zgłoszonych osób.
Źródło: Urząd m.st.Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23