Aleksandra Smolińska jest kandydatką do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji. Zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. Lokalnego Systemu Wsparcia i Placówek Wsparcia Dziennego.
Okres działalności w sektorze pozarządowym
Już w trakcie studiów swoje zaangażowanie jako wolontariuszka realizowała w Niepublicznej Świetlicy Socjoterapeutycznej Nasz Klub na warszawskiej Pradze Północ, wspierając wychowawców placówki wsparcia dziennego oraz uczestnicząc w koloniach (wzięło w nich udział ponad 2 tys. dzieci).
Swoją aktywność zawodową związałam na stałe ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci współtworzyłam i prowadziłam Praską Światotekę (2007), która była prekursorem obecnych miejsc Aktywności Lokalnej. Dla Fundacji United Way prowadziłam kilkuletni program stypendialny dla praskich dzieci, który pozwalał na finansowanie rozwojowych – także nietypowych – aktywności młodych warszawiaków.
Doświadczenia pracy/pracy społecznej/wolontariatu w organizacji pozarządowej i stopnia znajomości III sektora
W roku 2008 współtworzyłam klub młodzieżowy CAVE na warszawskiej Woli. Aktualnie prowadzę projekty angażowania biznesu na rzecz pomocy i koordynuje działania finansowane w tym modelu.
W 2013 roku zostałam prezesem Fundacji Akademia Innowacji, która organizuje wyjazdy dla warszawskich dzieci oraz projekty Lokalnego Systemu Wsparcia na Targówku Fabrycznym (2015- 2017). Fundacja realizuje także projekt wycieczek edukacyjnych i innowacyjne działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości młodych warszawiaków poprzez prowadzenie przedsiębiorstwa młodzieżowego.
Równolegle w Stowarzyszeniu Serduszko dla Dzieci moją rolą stało się rozwijanie ideii Lokalnych Systemów Wsparcia w dzielnicach rewitalizowanych: w ramach projektu TUPRAGA WAW PL, jako inicjatorka i przewodnicząca (od 2015) Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. LSW i placówek wsparcia dziennego, oraz jako koordynator i współautorka koncepcji innowacyjnych działań konsorcjum Wsparcie w Starcie (LSW 15-26, od roku 2016) (projekt nagrodzony w konkursie 3 SEKTOR PROGRAMOWY za 2019 rok).
W 2014 roku zostałam prezesem Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci i jestem nim do dnia dzisiejszego.
Od 2015 - (w różnych grupach wiekowych) - organizuję turniej piłkarski dla warszawskich placówek wsparcia dziennego, który wpisał się już na stałe do kalendarza imprez placówkowych. Na jego zakończenie warszawscy urzędnicy i politycy z różnych opcji politycznych grają mecz przeciwko drużynie ngo’sów, radnych miejskich i przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.
W ramach Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci organizuje i koordynuje wiele ciekawych i służących warszawiakom projektów, m.in.:
- Wyjazdy wakacyjne i socjoterapeutyczne, w których wzięło łącznie kilka tysięcy dzieci. Uczestnicy poznawali nie tylko siebie, ale i ciekawe rejony Polski i świata;
- Projekty dziennikarskie: Młodzieżowa Akademia Reportażu i Dokumentu (od 2010), od 2014 roku prowadzenie społecznego radia internetowego – radiopraga.pl. Stowarzyszenie wykorzystuje dziennikarstwo jako metodę pracy z ludźmi, uczenia komunikacji prowadząc warsztaty filmowe, fotograficzne, radiowe;
- Udział w konferencjach warszawskich, krajowych i zagranicznych (Francja, Niemcy, Ukraina). Organizacja aktywnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem, współpracując z innymi podmiotami z obszaru pomocy społecznej, kultury i pomocy społecznej;
- Organizacja ogólnopolskiego Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych prezentującego twórczość młodzieży do lat 18 – od roku 2008; Wydarzenie miało już XIV edycji i wpisało się na stałe na mapie festiwali dla młodych, a w jury zasiadały najbardziej znane postacie świata filmu.
- Mini wyjazdy młodzieżowe – Szwecja, Bratysława, Paryż, Kopenchaga, Barcelona, Polska. Wsparcie młodzieży w organizacji kilkuosobowych wyjazdów, które poszerzają wiedzę młodych o świecie.
- Projekty związane z przedsiębiorczością – Organizacja projektów uczących młodzież przedsiębiorczości – rozumianej zarówno jako pewien sposób rozumienia rzeczywistości jak i aktywne uczestnictwo w realnym prowadzeniu biznesu;
- Szkolenia – organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu pomocy społecznej, ngo, edukacji.
- Promocja wolontariatu – aktywne pozyskiwanie wolontariuszy, przygotowania akcji wolontarystycznych, wolontariatu pracowniczego i sąsiedzkiego;
- Animacje i festyny – przygotowanie wielu wydarzenia kulturalnych i eventowych, atrakcje dla uczestników a także sprowadzając artystów z zagranicy (KULMIXTURA).
- Wymiany międzynarodowe (Białoruś) – organizacja wymiany studenckiej (2011)
- Projekty muzyczne – tworzenie z dziećmi i młodzieżą piosenek rapowych, które były prezentowane także w ogólnopolskich mediach;
- Wyjazdy dla rodzin – organizacja wyjazdów dla rodzin o charakterze terapeutycznym
- Pszczelarstwo – zaangażowanie w tworzenie pasiek miejskich i działania na rzecz owadów zapylających, włączające młodych warszawiaków w ekologiczne projekty. Stowarzyszenie ma 25 uli na terenie Warszawy.
- Ekologia – tworzenie Folwarku Wawer – miejsca przeznaczonego do realizacji warsztatów ekologicznych , pokazujących domowe sposoby przetwarzania żywności, promujące powrót do naturalnych upraw itp.
- W roku 2020 zostałam laureatką nagrody specjalnej Społecznika Roku 2020 Tygodnika Newsweek za swoją działalność społeczną. Jej zaangażowanie zostało również docenione przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
- W roku 2021 za swoje działania na rzecz mieszkańców Warszawy uhonorowana zostałam Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy, w roku 2023 otrzymałam wyróżnienie przyznawane przez Uczelnię Korczaka dla osób, które wcielają idee korczakowskie w życie.
Wszystkie swoje działania realizuję zgodnie z misją Stowarzyszenia - „Wspieranie ludzi w rozwoju”.
Zbudowałam wokół Organizacji wiele podmiotów (szczególnie z biznesu) wspierających działalność młodych warszawiaków nie tylko na Pradze – o czym nie lubi mówić, ale zawsze podkreśla, że to, co udaje się zrobić, jest wspólnym sukcesem jej współpracowników i wielu ludzi bez rozgłosu wspierających inicjatywy pomocowe.
Jak głosować?
Do 9 października 2023 roku trwa głosowanie w wyborach na przedstawicieli organizacji pozarządowych w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Każda organizacja pozarządowa działająca na terenie Warszawy może oddać głos na nie więcej niż 12 osób spośród 14 zgłoszonych osób.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23