W Radzie Działalności Pożytku Publicznego VIII kadencji stronę pozarządową reprezentuje 31 osób. Każdej z nich zadaliśmy trzy takie same pytania: o powody kandydowania, wizję przyszłości Rady i swoją w niej rolę. Dziś przedstawiamy odpowiedzi Joanny Wardzińskiej, Andrzeja Brzezińskiego i Agaty Domżał.
Joanna Wardzińska, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
Redakcja ngo.pl: – Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do RDPP?
Joanna Wardzińska: – Rada Działalności Pożytku Publicznego to w swojej podstawowej formie grono doradcze, którego rolą jest opiniowanie dokumentów, rozwiązań prawnych. Od 1996 roku jestem związana z ekonomią społeczną, z organizacjami pozarządowymi, organizacjami pożytku publicznego. Okres współpracy z tymi organizacjami pozwolił mi poznać ich potrzeby. W latach 2015-2018 jako członkini GECES – Grupy Ekspertów Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorczości Społecznej pracowałam nad zwiększeniem widoczności i rozpoznawalności roli Przedsiębiorstw Społecznych w Europie, nad zwiększeniem dostępności źródeł finansowania, nad dostosowaniem ram prawnych prowadzenia działalności podmiotów ekonomii społecznej. Doświadczenia te uświadomiły mi, w jakim kierunku powinny zmierzać rozwiązania legislacyjne w naszym kraju na rzecz rozwoju III sektora.
Moja decyzja o kandydowaniu do RDPP poprzedzona była rozmowami z organizacjami pozarządowymi i dyskusją nad problemami, z którymi one się spotykają. Jestem przekonana, że pracując w RDPP przyczynię się do wprowadzenia rozwiązań na rzecz stabilności i transparentności działania III sektora oraz trwałej i długofalowej współpracy z samorządami, co jest niezbędne do budowania społeczeństwa obywatelskiego.
W którą stronę powinna zmierzać Rada – jaka jest jej przyszłość? Czy np. powinna ewoluować w stronę ciała nie tylko doradczego, ale mieć też jakieś kompetencje decyzyjne? Czy powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje, czy też pozostać przy sprawach stricte pozarządowych?
– W mojej ocenie RDPP powinna być przede wszystkim ciałem opiniującym. Natomiast zakres tematów, którymi RDPP winna się zajmować nie może ograniczać się tylko do spraw stricte pozarządowych. Wiele aktów prawnych, mimo że nie jest adresowanych do III sektora, może w sposób pośredni go dotykać i mieć wpływ na sposób budowania społeczeństwa obywatelskiego, wspólnot samorządowych.
Rada powinna wskazywać zagrożenia, jakie niosą proponowane rozwiązania legislacyjne oraz proponować kierunki zmian, rozwiązań, tworzyć płaszczyznę konstruktywnego dialogu.
Jakie stawia sobie Pani zadanie w Radzie? Jaką sprawą, sprawami chciałaby Pani się zajmować? Do jakiej korzystnej zmiany dla organizacji pozarządowych doprowadzić?
– Obecnie nie ma jeszcze ukształtowanych zespołów zadaniowych, branżowych w RDPP, to zapewne stanie się w najbliższych dniach. Analizując tematykę, jaką będzie zajmowała się Rada, z mojego punktu widzenia, istotne są takie zagadnienia, jak: kwestia funduszy, realizacji zasad partnerstwa i partycypacji, Ekonomii Społecznej i Solidarnej, realizacji zadań publicznych, usług społecznych i przedsiębiorczości społecznej, dialogu i solidarności międzypokoleniowej, polityki senioralnej i włączenia społecznego oraz przeciwdziałania ubóstwu.
Chciałabym, by zmiany wprowadzane w ramach ustawy dedykowanej ekonomii społecznej zapewniły stabilny rozwój III sektora, organizacji pozarządowych, poprzez powstanie Krajowego Funduszu Finansowania ES, lepszych rozwiązań podatkowych dla tych, którzy świadczą usługi społeczne oraz uproszczeń w zakresie zamówień publicznych, kiedy stroną są organizacje pozarządowe.
Joanna Wardzińska: Przewodnicząca Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej (SKES). Związana z ekonomią społeczną od 1996 roku poprzez pracę w grupie banku BISE SA. W latach 1996-2008 wiceprezes banku BISE S.A., odpowiedzialna między innymi za rozwój finansowania podmiotów ekonomii społecznej. Brała udział w pracach nad wypracowaniem modelu dla ekonomii społecznej w ramach projektu pt. „W poszukiwaniu polskiego modelu ekonomii społecznej”, realizowanego w ramach programu inicjatywy wspólnotowej EQUEL w perspektywie 2004-2006. Od 2009 roku do 2020 roku jako wiceprezeska Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA zajmowała się finansowaniem podmiotów ekonomii społecznej. Doświadczony menadżer zarządzający wieloma projektami, w latach 2015-2018 członkini GECES – Grupy Ekspertów Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorczości Społecznej. W ramach działań GECES pracowała nad zwiększeniem widoczności i rozpoznawalności roli przedsiębiorstw społecznych w Europie, nad zwiększeniem dostępności źródeł finansowania, nad dostosowaniem ram prawnych prowadzenia działalności podmiotów ekonomii społecznej. Członkini Rady Małopolskiego Funduszu Poręczeń dla Ekonomii Społecznej, członkini Rady Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, od grudnia 2023 członkini Rady TISE SA.
Andrzej Brzeziński, Polski Związek Niewidomych
Redakcja ngo.pl: – Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do RDPP?
Andrzej Brzeziński: – To VIII kadencja Rady Działalności Pożytku Publicznego. Do tej pory żadna organizacja związana ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku nie była jej członkiem. Polski Związek Niewidomych jest jedną z najstarszych organizacji, członkowskich, zrzeszającą osoby z uszkodzeniem wzroku i chcielibyśmy mieć wpływ i móc zabierać głos w kwestii zarządzania III sektorem w Polsce.
W którą stronę powinna zmierzać Rada – jaka jest jej przyszłość? Czy np. powinna ewoluować w stronę ciała nie tylko doradczego, ale mieć też jakieś kompetencje decyzyjne? Czy powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje, czy też pozostać przy sprawach stricte pozarządowych?
– Rada Działalności Pożytku Publicznego powinna mieć większe kompetencje i decyzyjność, przynajmniej jeśli chodzi właśnie o organizacje pozarządowe. Stanowiska zespołów przy Radzie oraz rekomendacje, które zostaną wypracowane na ich spotkaniach, powinny być bardziej dostrzegane, brane pod uwagę przy tworzeniu ustaw, rozporządzeń oraz dysponowaniu środków na cele związane z III sektorem.
Zakres tematów podejmowany na spotkaniach RDPP jest bardzo szeroki i zdaję sobie sprawę z tego, że w wielu sprawach będzie trudno wypracować wspólne stanowisko. Niemniej mam nadzieję na owocną współpracę wszystkich przedstawicieli. Liczę też na to, że członkowie organów władzy, którzy także są członkami tej Rady, będą bardziej się angażować w wypracowanie wyżej wspomnianego kompromisu.
Jakie stawia sobie Pan zadanie w Radzie? Jaką sprawą, sprawami chciałby Pan się zajmować? Do jakiej korzystnej zmiany dla organizacji pozarządowych doprowadzić?
– Będę dążyć do tego, żeby w Polsce powstał stały system finansowania dużych organizacji pozarządowych (członkowskich, czy tych swym działaniem obejmujących całą Polskę), np. NGO, które mają podwójną osobowość prawną.
Druga kwestia – chcę wzmocnić działania na rzecz dostępności, finansowania projektów z nią związanych oraz ujednolicenia zasad i prawa związanych z szeroko pojętą dostępnością.
Poza tym w Radzie zgłosiłem się do prac dwóch zespołów roboczych: Zespołu problemowego do spraw Polityki Społecznej, Włączenia Społecznego oraz Dialogu Międzypokoleniowego oraz Zespołu problemowego do spraw Realizacji Zadań Publicznych, Usług Społecznych i Ekonomii Społecznej. W związku z tym mam nadzieję, że w ramach ich działania wypracujemy kolejne realne dobre zmiany, być może na rzecz nie tylko III sektora.
Andrzej Brzeziński: prezes ZG Polskiego Związku Niewidomych. W strukturach organizacji od dzieciństwa, zawodowo związany z PZN-em od 24 lat. Członek Rady Dostępności drugiej kadencji przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Agata Domżał, Polska Sieć LGD – Federacja Regionalnych Sieci LGD
Redakcja ngo.pl: – Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do RDPP?
Agata Domżał: – Decyzja o kandydowaniu do Rady Działalności Pożytku Publicznego była dla mnie naturalnym krokiem, wynikającym z mojej pasji do wspierania i rozwijania inicjatyw społecznych, szczególnie tych realizowanych przez lokalne grupy działania i małe organizacje. Uważam, że silne i aktywne społeczności lokalne stanowią fundament zrównoważonego rozwoju kraju, a ich współpraca z administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi może przynieść realne zmiany zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym.
Reprezentując Polską Sieć Lokalnych Grup Działania, mam bezpośredni kontakt z problemami, wyzwaniami i potrzebami, z jakimi borykają się te grupy i ich członkowie.
Uważam, że istnieje pilna potrzeba lepszego reprezentowania głosu małych organizacji w procesach decyzyjnych na szczeblu krajowym. Chcę działać na rzecz zwiększenia ich widoczności oraz dostępu do środków, które są niezbędne do realizacji ich misji.
Wierzę, że poprzez aktywną obecność w RDPP mogę wspierać współpracę międzysektorową oraz promować partnerstwo w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Aby było to możliwe, konieczne jest jeszcze większe przybliżenie problemów lokalnych społeczności i uwzględnienie ich w procesie tworzenia polityk oraz rozwiązań systemowych.
W którą stronę powinna zmierzać Rada – jaka jest jej przyszłość? Czy np. powinna ewoluować w stronę ciała nie tylko doradczego, ale mieć też jakieś kompetencje decyzyjne? Czy powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje, czy też pozostać przy sprawach stricte pozarządowych?
– Rada Działalności Pożytku Publicznego powinna ewoluować w stronę bardziej dynamicznego i kompleksowego ciała, które nie tylko doradza, ale także ma realny wpływ na procesy decyzyjne w zakresie polityki publicznej.
Oczywiście, nadal zachowując swoją rolę doradczą, powinna mieć również pewne kompetencje decyzyjne, zwłaszcza w kwestiach, które bezpośrednio dotyczą sektora organizacji pozarządowych oraz współpracy międzysektorowej.
Uważam, że Rada powinna poszerzać zakres tematów, którymi się zajmuje. Działalność organizacji pozarządowych ma coraz większy wpływ na wiele aspektów naszego życia. W związku z tym Rada powinna wychodzić poza granice sektora pozarządowego i obejmować także kwestie związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, edukacją, zdrowiem, zrównoważonym rozwojem, czy przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu.
Poszerzanie tematyki działania Rady pozwoli na bardziej holistyczne podejście do wyzwań, przed którymi stają organizacje i lokalne społeczności. Ponadto Rada powinna intensyfikować współpracę z administracją publiczną, aby wspólnie wypracowywać rozwiązania odpowiadające na zmieniające się potrzeby społeczne.
Jakie stawia sobie Pani zadanie w Radzie? Jaką sprawą, sprawami chciałaby Pani się zajmować? Do jakiej korzystnej zmiany dla organizacji pozarządowych doprowadzić?
– Jako nowa członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego, reprezentująca Polską Sieć Lokalnych Grup Działania, stawiam sobie zadanie aktywnego wspierania organizacji pozarządowych, szczególnie tych działających na poziomie lokalnym, w ich rozwoju i wzmocnieniu ich roli w życiu społecznym i gospodarczym.
Moim celem jest przede wszystkim zapewnienie, aby głos lokalnych grup działania i małych organizacji był słyszany w procesach decyzyjnych, a ich potrzeby były uwzględniane w politykach publicznych.
Chciałabym skupić się na wspieraniu większego dostępu do finansowania dla organizacji pozarządowych. Zależy mi na tym, aby organizacje, szczególnie te mniejsze, miały łatwiejszy dostęp do środków na realizację swoich działań. Chciałabym pracować nad poprawą dostępności funduszy, uproszczeniem procedur aplikacyjnych oraz rozwojem programów wspierających innowacyjne i zrównoważone inicjatywy społeczne.
Ważne jest również zwiększanie współpracy międzysektorowej. Chciałabym wspierać budowanie silniejszych więzi między organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną. Współpraca ta może przyczynić się do bardziej efektywnego rozwiązywania problemów lokalnych społeczności oraz lepszego wykorzystania istniejących zasobów.
Kolejnym aspektem jest promowanie aktywności obywatelskiej i wzmacnianie roli organizacji pozarządowych w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Uważam, że organizacje pozarządowe powinny mieć większy wpływ na procesy społeczne, kulturalne i polityczne. Zależy mi na zwiększeniu ich obecności w debacie publicznej oraz wspieraniu inicjatyw, które angażują obywateli w procesy decyzyjne.
Agata Domżał: aktywna działaczka na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz organizacji pozarządowych w Polsce, posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w sektorze pozarządowym. Jej praca przyczynia się do wielu znaczących osiągnięć, w tym pozyskania i wdrożenia funduszy na inicjatywy, które wzmacniają sprawczość mieszkańców obszarów wiejskich. Działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości opartej na lokalnych zasobach, aktywizacji kobiet oraz wzmocnienia roli i pozycji III sektora na terenach wiejskich. Zainicjowała powstanie wielu organizacji pozarządowych, które aktywnie wspierają lokalne społeczności. Obecnie jest członkinią Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, Grupy Tematycznej ds. podejścia LEADER oraz zastępcą członka Komitetu Monitorującego KSOW+. W RDPP reprezentuje Polską Sieć Lokalnych Grup Działania, w której pełni funkcję wiceprezeski zarządu. Zawodowo związana jest z Lokalną Grupą Działania „Owocowy Szlak” z siedzibą w Opolu Lubelskim.
CDN...
Więcej o Radzie Działalności Pożytku Publicznego, jej członkach i członkiniach przeczytasz tutaj.
Źródło: informacja własna ngo.pl