Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS). Integracja i merytoryczna dyskusja
Głównym zadaniem Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS) jest wymiana informacji, komunikacja i wsparcie współpracy między poszczególnymi ciałami dialogu (głównie branżowymi i dzielnicowymi komisjami dialogu społecznego, ale także Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego). Poprzez udział w spotkaniach FKDS organizacje pozarządowe także mogą współuczestniczyć w kształtowaniu polityk publicznych miasta.
Od 2005 roku w Warszawie działało Forum Dialogu Społecznego (FDS), które służyło porozumieniu i dialogowi pomiędzy organizacjami i Miastem. W jego skład wchodziły osoby z komisji dialogu społecznego oraz Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Gdy została powołana pierwsza Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego, to ona przejęła zadania i funkcje reprezentacji trzeciego sektora w dialogu z Miastem.
FDS stało się wówczas miejscem, w którym przedstawiciele różnych komisji dialogu społecznego mogli się spotykać i rozmawiać o tym, jak działają, z czym mają problemy, co im się udaje.
W wyniku przeprowadzonych w 2017 roku badań („Miasto w dialogu”) i konsultacji – FDS przekształciło się w Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS). Nowa była nie tylko nazwa, ale także rola tego ciała w warszawskiej strukturze dialogu społecznego, zapisana w Programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych na 2018 rok.
Obecnie głównym zadaniem FKDS-u jest wymiana informacji, komunikacja i wsparcie współpracy między poszczególnymi ciałami dialogu (głównie branżowymi i dzielnicowymi komisjami dialogu społecznego, ale także Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego). Poprzez udział w spotkaniach FKDS organizacje pozarządowe także mogą współuczestniczyć w kształtowaniu polityk publicznych miasta.
Posiedzenia FKDS są jawne i otwarte. Odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w roku i są zwoływane przez Pełnomocnika/Pełnomocniczkę Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
W pracach FKDS, oprócz przedstawicieli i przedstawicielek stołecznych ciał dialogu mogą brać udział również zaproszeni goście i gościnie.
Program współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych przewiduje, że Miasto wspiera FKDS informacyjnie (zamieszcza na swoich stronach informacje o terminach posiedzeń), organizacyjnie (zapewnia sale na spotkania), a także merytorycznie (w zakresie tworzenia programu, przebiegu spotkań i ich podsumowywania w postaci notatek).
Program przewiduje również, że Miasto może wspierać FKDS samodzielnie lub za pośrednictwem Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO). Obecnie organizacja Forum jest jednym z zadań SCWO.
Czym zajmował się FKDS?
- Luty 2020 – diagnozą sytuacji organizacji pozarządowych w Warszawie potrzebną do stworzenia nowego wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych.
- Czerwiec 2020 – sytuacją finansową Miasta (w kontekście kryzysu wywołanego pandemią COVID-19) i budżetem przewidywanym na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe w 2021 roku.
- Grudzień 2020 – omówieniem sposobu pracy komisji konkursowych, a szczególnie roli przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych delegowanych do komisji konkursowych przez komisje dialogu społecznego.
- Kwiecień 2021 – zasadami rozliczania realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe („za rezultaty”) po roku stosowania nowych przepisów.
- Październik 2021 – zasadami zapewnienia dostępności dla osób o szczególnych potrzebach w zadaniach publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe na zlecenie samorządu.
- Grudzień 2021 – praktycznym stosowaniem zasad dostępności w zadaniach publicznych zlecanych do realizacji organizacjom pozarządowym.
- Kwiecień 2022 – potrzebami, możliwościami i zasadami pomocy dla uchodźców i uchodźczyń przybywających do Warszawy z Ukrainy.
- Listopad 2022 – dyskusją o zmianach w zasadach wyborów do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto?
Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23