FKDS. Pierwsze podejście do zmian w trybie wyborów do Warszawskiej Rady Pożytku
Po raz pierwszy od wybuchu pandemii, warszawskie organizacje pozarządowe miały okazję spotkać się bezpośrednio na Forum Komisji Dialogu Społecznego. Dyskutowano o zmianach w trybie wyborów do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Taki temat drugiego w tym roku Forum wynika z Programu współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych na 2023 r. Wśród trzech zapisanych tam zadań priorytetowych na 2023 jest właśnie „dyskusja nad zmianą systemu wyborów do WRDPP w kierunku szerszej współpracy ze środowiskiem organizacji”. Ten zapis z kolei jest odpowiedzią na postulaty i uwagi zgłaszane (i uwzględnione) przez organizacje pozarządowe w czasie prac nad Programem rozwoju współpracy do 2025 r.
To wyjaśnienie jest ważne, ponieważ podczas Forum – które odbyło się 29 listopada w Hotelu Gromada – padały pytania, dlaczego w ogóle rozmawiamy na ten temat.
A dyskusja była burzliwa. Uczestnicy i uczestniczki, reprezentujący zarówno poszczególne komisje dialogu społecznego (branżowe i dzielnicowe), jak i Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego rozmawiali w grupach na pięć tematów: 1. założenia ogólne dotyczące działania Rady (np. jej liczebność), 2. zgłaszanie osób, 3. parytety sektorowe, 4. kandydaci/kandydatki oraz 5. głosowanie. Pomysły (uzgodnione lub nie) poszczególnych zespołów zapisywane była na flipczartach, a następnie omawiane na forum.
Pomysły konkretne i sprzeczne
Propozycje, jak zmienić, poprawić lub znieść obecne zapisy dotyczące działania Warszawskiej Rady Pożytku (WRP) były najróżniejsze i nierzadko sprzeczne.
Na przykład na jednym z flipczartów pojawiły się jednocześnie zapisy, aby w Radzie znalazło się miejsce dla przedstawiciela lub przedstawicielki każdej komisji dialogu społecznego (a przypomnijmy, że jest ich obecnie w Warszawie w sumie 47) i przy takim założeniu wybory powszechne będą niepotrzebne oraz, aby Rada była ciałem kameralnym, liczącym nie więcej niż 15 osób.
Były jednak i postulaty powtarzające się, np.: aby kadencję członków i członkiń Rady ograniczyć do maksimum dwóch kadencji, aby zmienić proporcje między stroną pozarządową i urzędową (na rzecz zwiększenia liczby przedstawicieli i przedstawicielek organizacji).
Po co Rada?
Rozmawiano jednak nie tylko o konkretnych rozwiązaniach, ale także o celowości działania Rady.
– Powinniśmy zacząć od dyskusji o tym, po co nam ta Rada, aby było wiadomo do czego dążymy – mówił m.in. Witold Hebanowski z KDS ds. cudzoziemców. Jego zdaniem konieczne są rozwiązania, które wzmocnią (lub pozwolą wrócić) do wieloaktorowego planowania działań w mieście (w którym na równych zasadach biorą udział przedstawiciele i przedstawicielki organizacji i urzędnicy).
– Podczas prac nad Programem rozwoju współpracy pojawiały się głosy, że organizacje nie mają kontaktu z Radą – przypomniała z kolei Maria Pokój z DKDS Praga-Północ i równocześnie członkini WRP. – Może rozwiązaniem byłby powrót do Forum Dialogu Społecznego.
Dla przypomnienia: Forum Dialogu Społecznego było to ciało dialogu społecznego działające w Warszawie przed powołaniem WRP: skupiało przedstawicieli i przedstawicielki komisji dialogu społecznego, którzy mieli tam okazję do rozmowy, wymiany doświadczeń, ale także współpracy – również z miejskimi urzędnikami.
– Rada powinna rozmawiać o sprawach ważnych, ogólnych, o pryncypiach. To się nie udaje. Rada straciła moc, aby rozmawiać o tym, co jest ważne dla sektora. Opiniujemy dokumenty, ale nie dyskutujemy o tym, co jest ważne – mówił Piotr Kaliszek z BKDS ds. Wisły i członek WRP.
Podczas dyskusji zwrócono także uwagę, że organizacje nie widzą sprawczości Rady, a i sami członkowie i członkinie Rady mają ze sobą ostatnio ograniczony kontakt, ponieważ ich spotkania od czasów pandemii odbywają się on-line.
Będzie z tego projekt uchwały
Wszystkie postulaty (także te sprzeczne) zgłoszone podczas Forum zostaną spisane i przesłane do uczestników i uczestniczek listopadowego spotkania oraz do wszystkich komisji dialogu społecznego. Będzie można się z nimi zapoznać i zgłosić także swoje uwagi. Na podstawie tego materiału Centrum Komunikacji Społecznej przygotuje projekt uchwały dotyczącej zmiany trybu wyborów Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Projekt będzie konsultowany z organizacjami w przyszłym roku.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23