Samo zdefiniowanie, czym jest dialog społeczny nie jest takie proste. Ogólnie można przyjąć, że są to wszelkie formy negocjacji, konsultacji oraz zwykłej wymiany informacji oparte o wzajemny szacunek i zaufanie. W Warszawie pojęcie to jest stosowane dla określenia dialogu, w którym uczestniczą branżowe i dzielnicowe komisje dialogu społecznego, Forum Komisji Dialogu Społecznego i Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Samo zdefiniowanie, czym jest dialog społeczny nie jest takie proste. Ogólnie można przyjąć, że są to wszelkie formy negocjacji, konsultacji oraz zwykłej wymiany informacji oparte o wzajemny szacunek i zaufanie.
W Warszawie pojęcie to jest stosowane dla określenia dialogu, w którym uczestniczą branżowe i dzielnicowe komisje dialogu społecznego, Forum Komisji Dialogu Społecznego i Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Taka definicja i struktura to wynik rekomendacji, które zostały wypracowane w 2017 roku, w czasie wielomiesięcznego procesu reformy warszawskiej struktury dialogu z trzecim sektorem. Ważną rolę odgrywa tutaj także Pełnomocnik/Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Jak dialog społeczny przekłada się na życie miasta?
Przede wszystkim daje możliwość zaangażowania się w proces podejmowania decyzji o naszym najbliższym otoczeniu – tak, aby było to miejsce otwarte na potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Poprzez dialog społeczność lokalna ma możliwość przejęcia współodpowiedzialności za zrównoważony rozwój swój i swojej przestrzeni.
Aktywni obywatele i obywatelki Warszawy, organizacje społeczne od wieków brali i brały „sprawy w swoje ręce”, starając się nieść pomoc potrzebującym, wspierając przedsiębiorczych i utalentowanych. Organizacje społeczne prowadziły szpitale, schroniska, ochronki, ale też instytucje kulturalne, oświatowe i gospodarcze. Czasem czyniły to w porozumieniu z miejskimi władzami, czasem za ich milczącą akceptacją, a czasem wbrew oficjalnej polityce Miasta czy nawet władz krajowych. Ich działalność była też uzależniona od aktualnych uwarunkowań prawnych.
Od 2003 roku organizacje pozarządowe w Warszawie (i całej Polsce) opierają swój udział w tworzeniu warunków do rozwoju lokalnych społeczności na zapisach Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ta ustawa daje podstawy do formułowania zasad, którymi kierują się organizacje pozarządowe i władze samorządowe podejmując współpracę i dialog.
Miasto w dialogu z trzecim sektorem
W Warszawie zasady te zostały doprecyzowane w lokalnych dokumentach. Początkowo w rocznych programach współpracy Miasta i organizacji pozarządowych oraz w poszczególnych uchwałach dotyczących powoływania kolejnych ciał dialogu społecznego. Potem w wieloletnim Programie Rozwoju Współpracy do 2020 roku.
Z czasem jednak pojawiła się potrzeba uporządkowania stołecznego dialogu społecznego i jego usprawnienia w taki sposób, aby uczestnicy i uczestniczki tego dialogu mieli i miały poczucie rzeczywistego wpływu na sprawy lokalne. W 2017 roku, na zlecenie Urzędu m.st Warszawy zrealizowano projekt „Miasto w dialogu z trzecim sektorem”, którego efektem było opracowanie rekomendacji dotyczących zmian w strukturze ciał dialogu. To, jak obecnie wygląda struktura ciał dialogu społecznego w Warszawie, jak działają poszczególne ciała dialogu i czym się zajmują jest w dużej mierze odzwierciedleniem tych rekomendacji.
Cel: rozwój współpracy m.st. Warszawy i organizacji
Od 2018 roku w Warszawie jest realizowana Strategia #Warszawa2030. W samym dokumencie, jak i w powiązanych z nim politykach i programach wykonawczych, podkreślane jest znaczenie organizacji pozarządowych i dialogu z nimi dla rozwoju miasta.
W Programie rozwoju współpracy m.st. Warszawy na lata 2021-2025 z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, celem wyrażonym wprost jest rozwój współpracy m.st. Warszawy i organizacji jako „kluczowego partnera przy tworzeniu polityk publicznych oraz efektywnej realizacji zadań publicznych”.
Społeczne ciała doradcze i konsultacje
Warto jednak dodać, że poza wymienionymi ciałami dialogu społecznego w stolicy działa szereg innych społecznych ciał doradczych, które także mają swój udział w kształtowaniu publicznych polityk miejskich. Część z nich ma charakter demokratyczny ‒ przedstawiciele i przedstawicielki są do nich wybierani i wybierane przez środowisko, które reprezentują (np. rady seniorów, rady młodzieży), a część składa się z ekspertów i ekspertek powoływanych przez Prezydenta m.st. Warszawy (np. Rada kobiet, Społeczna Rada Kultury).
Warszawa ma także rozwinięty system konsultacji społecznych, w których udział biorą zarówno mieszkańcy i mieszkanki stolicy, jak i – w osobnym trybie – organizacje pozarządowe. Zarówno te aktywnie uczestniczące w strukturach dialogu społecznego, jak i inne zainteresowane rozwojem Warszawy i czynieniem z niej miejsca dobrego do życia i otwartego na potrzeby wszystkich swych mieszkańców i mieszkanek.
Przeczytaj więcej o konsultacjach z organizacjami pozarządowymi >
Zasady i wartości, na których obecnie opiera się polityka Miasta wobec organizacji opisane są w takich dokumentach jak: Strategia #Warszawa2030 (oraz w programach i politykach powiązanych ze Strategią, np. w polityce kulturalnej m.st. Warszawy, programie Kultura blisko domu do roku 2025, programie Sportowo blisko domu do 2025 r., Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2021-2024, program Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców Warszawy do roku 2025), Strategia rozwiązywania problemów społecznych do 2030, Program Rozwoju Współpracy do 2025 r.
Więcej informacji o nich znajdziesz w zakładce: Dokumenty strategiczne m.st. Warszawy.
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto?
Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23