To KDS decyduje, jak konsultuje ogłoszenie konkursowe i jak zgłasza uwagi
– Czy z komisji dialogu społecznego powinny wyjść wszystkie uwagi zgłoszone podczas konsultacji, czy tylko wybrane? – pyta organizacja pozarządowa z Warszawy. – To zależy od ustaleń samej komisji – wyjaśniają ekspertki SCWO.
Pytanie organizacji
Nasza przedstawicielka jest członkinią komisji dialogu społecznego i bierze udział w konsultowaniu ogłoszeń konkursowych. Czy z komisji dialogu społecznego powinny wyjść wszystkie uwagi zgłoszone podczas konsultacji, czy tylko wybrane? I kto o tym decyduje?
Ekspertki SCWO wyjaśniają
Konsultowanie ogłoszeń konkursowych to jedno z zadań komisji dialogu społecznego. Wynika ono z rocznego Programu współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych.
Od samej KDS zależy, w jaki sposób zorganizuje tej proces i które głosy będą brane pod uwagę. Warto to zapisać np. w regulaminie prac KDS. Możliwe są różne rozwiązania.
Komisje konsultują ogłoszenia podczas posiedzeń lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Podczas spotkania członkowie i członkinie dyskutują o przedstawionym do skonsultowania ogłoszeniu: poszczególne osoby zgłaszają swe uwagi, a potem uzgadniają wspólne stanowisko, które jest przesyłane jako głos KDS-u. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia: zgłaszane są uwagi popierane przez większość organizacji oraz głosy odrębne.
Jeśli konsultacje odbywają się zdalnie, wszyscy członkowie muszą się z nimi zapoznać i je zaakceptować. W razie głosów odrębnych, one także są uwzględniane i prezentowane.
Komisja może także ustalić, że to prezydium komisji podejmuje ostateczną decyzję, które uwagi zostaną zgłoszone do ogłoszenia. Powinno się to jednak znaleźć w regulaminie prac KDS.
Warto pamiętać, że – jak przy każdych konsultacjach – Biuro czy Dzielnica ogłaszające konkurs mogą, ale nie muszą wziąć pod uwagę zgłoszonych przez KDS uwag. Dobrą praktyką jest, aby je jednak uwzględniły w ostatecznym ogłoszeniu konkursowym albo poinformowały (a najlepiej przedyskutowały z KDS-em), dlaczego ich nie wykorzystały.
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto?
Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23