Ciała dialogu społecznego w Warszawie działają na poziomie ogólnomiejskim i dzielnicowym. Ich struktura pozwala objąć swym zasięgiem całe miasto.
W dzielnicach pracują Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego (DKDS), powoływane przy urzędach dzielnic. One zajmują się sprawami lokalnych społeczności.
Więcej o Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego przeczytasz tutaj >
Gdy działania władz Warszawy lub potrzeby zgłaszane przez mieszkańców i mieszkanki stolicy mają bardziej ogólny, ale też merytoryczny charakter i mogą dotyczyć całej stołecznej społeczności – wówczas zajmują się nimi Branżowe Komisje Dialogu Społecznego, powoływane przy poszczególnych biurach Urzędu m.st. Warszawy.
Przedstawiciele i przedstawicielki zarówno Dzielnicowych, jak i Branżowych Komisji Dialogu Społecznego spotykają się, wymieniają informacjami i swoimi doświadczeniami na Forum Komisji Dialogu Społecznego – to ciało dialogu społecznego, które działa na poziomie ogólnomiejskim.
Podobnie, jak Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP). Jej funkcjonowanie w mieście wynika z Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rada skupia przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, reprezentantów i reprezentantki Prezydenta m.st. Warszawy (np. urzędników i urzędniczki urzędów dzielnic oraz biur kluczowych dla współpracy z organizacjami pozarządowymi) oraz przedstawicieli i przedstawicielki stołecznych radnych.
Czytaj więcej o Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego >
Za współpracę i dialog z organizacjami odpowiada też Pełnomocnik/Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Tak zbudowana struktura ciał dialogu społecznego (odzwierciedlająca funkcjonowanie miasta oraz odpowiadająca na potrzeby poszczególnych dzielnic, jak i Warszawy jako całości) pozwala na szeroki dialog i dyskusję z aktywnymi mieszkankami i mieszkańcami oraz stwarza szansę na wypracowywanie wspólnych i realnych rozwiązań, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnomiejskim.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23