Forum Komisji Dialogu Społecznego pracowało nad diagnozą współpracy Miasta i organizacji [foto]
Od rozmowy o potencjalne wewnętrznym warszawskich organizacji oraz współpracy z Urzędem Miasta rozpoczęły się – podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego – prace nad nowym wieloletnim programem współpracy Urzędu m.st Warszawy i organizacji pozarządowych.
Pierwsze (z wielu zaplanowanych) spotkań na temat nowego wieloletniego programu współpracy Urzędu m.st Warszawy i organizacji pozarządowych odbyło się 6 lutego 2020 r. podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego. Licznie przybyli do Hotelu Gromada przedstawiciele i przedstawicielki stołecznych organizacji społecznych mieli okazję na początek pracować nad pogłębieniem diagnozy dotyczącej współpracy Miasta i organizacji pozarządowych.
Diagnozę przygotowało Centrum Komunikacji Społecznych na podstawie dotychczas zlecanych badań dotyczących współpracy Miasta i organizacji. Ewa Kolankiewicz, pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami podkreślała jednak, że zależy jej bardzo, aby w diagnozie znalazły się także uwagi pochodzące od strony społecznej.
– Zaczynamy od białej kartki. Badania badaniami, ale wasze subiektywne odczucia są dla nas ważne. Chcemy je usłyszeć i włączyć do diagnozy – mówiła Ewa Kolankiewicz.
Przybyli na spotkanie przedstawiciele i przedstawicielki stołecznych organizacji społecznych rozmawiali zatem o mocnych stronach i wyzwaniach pojawiających się w dwóch obszarach potencjale wewnętrznym organizacji (szczególnie pod kątem finansowania, ludzi, relacji z otoczeniem) oraz współpracy z Urzędem m.st. Warszawy (szczególnie o współpracy finansowej, pozafinansowej i wspieraniu niefinansowemu organizacji).
Organizacje wymieniały szereg rozwiązań, które – z ich punktu widzenia – w Warszawie dobrze działają, także wiele takich, które nadal stanowią wyzwanie.
Z tych dobrze działających wskazywano np. na preferencyjne stawki na wynajem lokali, zwrot nakładów na remont poniesionych przez organizacje, wprowadzenie generatora witkac.pl, S3KTOR, przestrzenie wspólne (np. MALe).
Znacznie więcej pojawiło się wyzwań, np. więcej zadań zlecanych organizacjom, klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, więcej wiedzy i umiejętności (dla organizacji) nt. promocji, komunikacji, marketingu, wzmocnienie roli Forum, w którym jest potencjał (np. jako przestrzeń dialogu miasta i nieformalnych grup), organizacje nadal żyją od projektu do projektu, to trudność w budowaniu zespołu, możliwość wprowadzenia odpłatności za udział w spotkaniach (organizowanych w ramach projektów dofinansowanych przez UM), konflikt burmistrza z komisją konkursową (przy ocenie wniosków).
Uczestnicy i uczestniczki spotkania docenili tę formę rozpoczęcia prac nad nowym programem współpracy. Uznali, że Forum jest dobrą płaszczyzną wymiany pomysłów i doświadczeń. Cieszyli się także z dobrego klimatu rozmów oraz obecności wielu osób, które po raz pierwszy pojawiły się na takim spotkaniu.
Ewa Kolankiewicz zaprosiła wszystkich do dalszych prac nad PRW – szczególnie do wzięcia udziału w cyklach warsztatów, planowanych w marcu i kwietniu, podczas których wypracowywane będą już konkretne zapisy programu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23