– Warsztaty odbywają się na bardzo wczesnym etapie prac nad programem. Wychodziliśmy z wysokiej perspektywy i dużych ogółów, które potem będą przekładane już na konkretne zapisy – mówi Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jeden z uczestników pierwszych warsztatów, którymi Centrum Komunikacji Społecznej zainaugurowało – przerwane pandemią – prace nad wieloletnim programem współpracy samorządu warszawskiego i organizacji.
9 września 2020 r., warsztatami w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury rozpoczęły się prace nad wieloletnim programem współpracy samorządu warszawskiego i organizacji społecznych. W warsztatach, prowadzonych przez Łukasza Waszaka z łódzkiego Centrum OPUS i Ewę Chromniak z krakowskiego Biura Inicjatyw Społecznych, udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki warszawskich organizacji społecznych oraz Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przez trzy godziny dyskutowaliśmy o tym, jak wygląda nasze partnerstwo i co chcielibyśmy w nim zmienić. Analizowaliśmy słabe i mocne strony naszej współpracy finansowej i pozafinansowej, efektywność dialogu. Wskazywaliśmy problemy i szukaliśmy najlepszych kierunków działań oraz potrzebnych rozwiązań – napisała Ewa Kolankiewicz, podsumowując te warsztaty.
Proces od najwcześniejszego etapu
Przy trzech stolikach dyskusje toczyły się właśnie wokół dialogu społecznego, współpracy finansowej i pozafinansowej. Każda uczestniczka i każdy uczestnik miał okazję wypowiedzieć się na każdy z zadanych tematów.
– To było bardzo ciekawe doświadczenie. Przede wszystkim dlatego, że pierwszy raz brałem udział w tego typu konsultacjach. Zazwyczaj podczas konsultacji pracowaliśmy na prawie gotowych dokumentach, do których wnosiliśmy nasze uwagi. Tutaj warsztaty odbywają się na bardzo wczesnym etapie prac nad programem. Wychodziliśmy z wysokiej perspektywy i dużych ogółów, które potem będą przekładane już na konkretne zapisy – mówi Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jeden z uczestników pierwszych warsztatów. – Co ciekawe, jedną z potrzeb zgłoszonych przy stoliku dotyczącym współpracy pozafinansowej było właśnie włączanie organizacji do prac nad dokumentami miejskimi na jak najwcześniejszym etapie, już przy ich planowaniu, a nie dopiero, gdy są konsultowane gotowe zapisy. Widać więc, że idziemy dobrą drogą.
Zdaniem Krzyczkowskiego na podkreślenie zasługuje także procesowy charakter prac nad wieloletnim programem.
– Informacje o pracach nad tym dokumentem docierały do mnie z różnych stron. Rozmawialiśmy o tym podczas spotkań mojej komisji dialogu społecznego, poświęcone było temu Forum Komisji Dialogu Społecznego, teraz toczą się warsztaty, później planowane są konsultacje – mówi.
Wyjście poza bańkę informacyjną
Warsztaty były także okazją do spotkania z różnymi warszawskimi organizacjami i poznania ich perspektyw.
– Można było się spotkać z organizacjami spoza naszej bańki informacyjnej i zobaczyć, z jakimi problemami się mierzą – zauważa Karol Krzyczkowski. – Zwróciłem uwagę, że potrzeby organizacji nierzadko wychodzą poza możliwości Miasta i samych organizacji. Jeden z uczestników zgłosił np. temat dotyczący współpracy z biznesem. Pojawił się tutaj więc sektor, który nie jest włączony w proces prac nad programem. A skądinąd wiemy, że lokalna, dzielnicowa współpraca biznesu i organizacji społecznych jest w Warszawie możliwa. Dobrym przykładem jest także promowanie wolontariatu pracowniczego, np. poprzez program Ochotników warszawskich.
Mówimy wspólnym językiem
Podstawą do rozmów w czasie warsztatów były dokumenty przygotowane przez Centrum Komunikacji Społecznej: diagnoza współpracy m.st. Warszawy i organizacji społecznych, opracowanie wstępnych uwag i pomysłów do programu przekazanych przez biura i dzielnice m.st. Warszawy oraz organizacje, opracowanie uwag i pomysłów do programu z warsztatów, które się odbyły podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego, streszczenie raportu „Organizacje pozarządowe wobec pandemii” Stowarzyszenia Klon/Jawor, opublikowanego w maju 2020 r.
Zapoznaj się z dokumentami przygotowanymi na potrzeby prac nad PRW >
– Ale nie pracowaliśmy z dokumentami – zaznacza Karol Krzyczkowski. – Raczej dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami. I odkrywaliśmy, że z jednej strony mamy podobne problemy, ale z drugiej – mówimy wspólnym językiem. A pozawarszawska perspektywa osób prowadzących warsztaty skłania także do refleksji, że często różne rozwiązania, które działają w Warszawie i które przyjmujemy jako oczywistość, wcale nie są takie „zwyczajne” w innych samorządach. I zaczynamy doceniać takie rzeczy, jak konkurs S3KTOR, promocja wolontariatu, komisje dialogu społecznego, czy ogólnie strukturę ciał dialogu w Warszawie.
Pandemia przeminie, a program jest wieloletni
Prace nad wieloletnim programem współpracy rozpoczęły się w lutym 2020 r. i początkowo harmonogram przewidywał, że kluczowe spotkania z organizacjami będą się toczyły na wiosnę. Pandemia COVID-19 wpłynęła na zmianę tych planów. Jednak – jak zauważa Karol Krzyczkowski – tematy „pandemiczne” i wpływ epidemii na działalność organizacji nie były jakoś szczególnie akcentowane podczas prac warsztatowych.
– Nastawienie było raczej takie, że pandemia przeminie, a program jest wieloletni – mówi Karol Krzyczkowski. – Nauczyliśmy się żyć z pandemią: odrobiliśmy lekcję, mamy narzędzia, mamy opracowane różne praktyki. A w tym dokumencie patrzymy nieco dalej.
Nadal jest szansa, aby wziąć udział w pracach!
Osoby zainteresowane włączeniem się w prace nad wieloletnim programem współpracy warszawskiego samorządu i organizacji społecznych mają jeszcze okazję.
Są wolne miejsca na warsztatach, które mają się odbyć 19 września w Muzeum Pragi oraz 22 września on-line.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23