Ruszają wstrzymane przez COVID-19 prace nad wieloletnim programem współpracy m.st. Warszawy i organizacji społecznych
Już za tydzień ruszają – wstrzymane epidemią COVID-19 – prace nad wieloletnim programem współpracy Miasta st. Warszawy i organizacji społecznych. Pierwsze propozycje zapisów do Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji będą powstawały podczas spotkań w rzeczywistości i on-line, na podstawie dokumentów i badań przygotowanych w Centrum Komunikacji Społecznej UM st. Warszawy.
Prace nad nowym wieloletnim programem współpracy m.st. Warszawy i organizacji społecznych rozpoczęły się w lutym 2020 r. Wówczas, podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego warszawskie organizacje społeczne miały okazję zapoznać się z Diagnozą Współpracy Miasta z Organizacjami przygotowaną przez Centrum Komunikacji Społecznej UM st. Warszawy oraz zgłosić pierwsze propozycje spraw i tematów, które powinny znaleźć się w przyszłym wieloletnim programie współpracy.
Zaczynamy prace nad nowym wieloletnim programem współpracy Miasta i organizacji
Tempo prac zaplanowane było ambitnie: jeszcze przed wakacjami miały się odbyć warsztaty, podczas których planowano wypracowanie zapisów dokumentu, potem konsultacje społeczne, prace nad dokumentem w urzędzie i przyjęcie programu przez Radę Warszawy przed końcem roku. Aby w nowy wejść z wytyczonymi już celami i określonymi zadaniami. Niestety, epidemia COVID-19 i narodowa kwarantanna plany te pokrzyżowała. Prace zostały zawieszone, aż do teraz. Ich wcześniejszemu wznowieniu nie sprzyjały ani warunki epidemiczne, ani czas wakacyjny.
– Mieliśmy nadzieję, że epidemia będzie wygasać i chwilowe wstrzymanie działań, pozwoli na wspólne tworzenie programu w zaplanowanych, normalnych warunkach. Niestety zła sytuacja się przedłuża i w związku z tym wracamy do prac w możliwie optymalnej i najbezpieczniejszej dla wszystkich formule – napisała Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami do członków i członkiń Komisji Dialogu Społecznego.
Czas kwarantanny i ograniczonych kontaktów międzyludzkich nie znaczył jednak, że w związku z programem współpracy nic się nie działo. W Centrum Komunikacji Społecznej trwały bowiem prace nad dokumentami, które mają pomóc w wypracowaniu wieloletniego programu współpracy.
Po pierwsze, opracowano propozycje zgłaszane przez przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych zgłaszane podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego, które odbyło się 6 lutego 2020 r. i było oficjalną inauguracją prac nad tym dokumentem.
Forum Komisji Dialogu Społecznego pracowało nad diagnozą współpracy Miasta i organizacji
Po drugie, opracowano wstępnie uwagi i pomysły do programu przekazane przez biura i dzielnice m.st. Warszawy oraz organizacje.
Warto także przypomnieć Diagnozę współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Diagnozę przygotowało Centrum Komunikacji Społecznych na podstawie dotychczas zlecanych badań dotyczących współpracy Miasta i organizacji. To ona stanowiła podstawę prac podczas lutowego spotkania FKDS,
Chociaż Program Rozwoju Współpracy ma wyznaczać kierunki współpracy Miasta i organizacji na wiele lat, a nie skupiać się na aktualnych problemach, trudno jednak byłoby pominąć skutki, jakie na obecną sytuację organizacji społecznych w stolicy wywarła pandemia i związane z nią ograniczenia. Dlatego też, w czasie prac nad PRW uwzględniane będą także wnioski płynące z badań dotyczących tych zagadnień.
Już wiadomo, że nowego wieloletniego programu współpracy nie uda się wypracować i przyjąć przed końcem roku 2020 (wtedy kończy swą ważność aktualnie obowiązujący PRW). Prawdopodobnie nowy wieloletni program zostanie przyjęty w I kwartale 2021 r.
Na razie wiadomo, że we wrześniu odbędą się trzy warsztaty (9, 19 i 22 września), podczas których razem z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji mają być wypracowywać cele, zakres przedmiotowy i sposób realizacji programu.
W październiku będą trwały prace redakcyjne nad projektem programu, a w listopadzie odbędą się jego konsultacje projektu programu. Po zakończeniu konsultacji powstanie raport, a sam projekt programu zostanie uzupełniony bądź skorygowany zgodnie z uwagami zgłoszonymi w procesie konsultacji społecznych. W następnej kolejności projekt Programu rozwoju współpracy trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23