Jakie propozycje do nowego Programu Rozwoju Współpracy zgłosili urzędnicy i społecznicy?
Jak powinien wyglądać dialog z organizacjami i ich wkład w tworzenie polityk publicznych? Co zmienić, a co kontynuować w realizacji zadań publicznych? Co jest potrzebne, aby wesprzeć rozwój aktywności społecznej w Warszawie? Prezentujemy propozycje, które do powstającego nowego Programu Rozwoju Współpracy zgłosili warszawscy urzędnicy i urzędniczki oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych.
Dzisiaj, w środę 9 września 2020 r., w ZODIAK Pawilonie Architektury odbędą się pierwsze z trzech zaplanowach warsztatów konsultacyjnych, którymi Centrum Komuniakcji Społecznej wraca do wstrzymanych wybuchem pandemii koronawirusa prac nad nowym wieloletnim programem współpracy Miasta i organizacji społecznych. We wrześniu temat miesiąca w serwisie warszawa.ngo.pl poświęcimy więc właśnie tworzeniu nowego Programu Rozwoju Współpracy: przybliżymy dokumenty, które są podstawą do prac, przyjrzymy się efektom warsztatów, zapytamy ekspertów o opinie.
Uwagi od urzędników i społeczników
Prace nad nowym wieloletnim programem rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych rozpoczęły sie na początku 2020 roku.
Centrum Komunikacji Społecznej na podstawie dostępnych badań, sprawozdań i analiz przygotowało diagnozę współpracy Miasta i III sektora. Następnie Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Ewa Kolankiewicz wysłała prośbę do wszystkich zainteresowanych o przesłanie wstępnych uwag i pomysłów do tworzonego dokumentu. Pismo trafiło do przewodniczących branżowych komisji dialogu społecznego, dzielnicowych komisji dialogu społecznego, dyrektorów biur Urzędu m.st. Warszawy i burmistrzów dzielnic m.st. Warszawy. Nadeszło 26 odpowiedzi: 12 z biur, 9 z dzielnic, dwie z komisji dialogu społecznego, dwie bezpośrednio od organizacji oraz jedna z Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Nikły odzew ze strony stołecznych organizacji pozarządowych można tłumaczyć tym, że niemal równolegle (6 lutego 2020 r.) odbyło się Forum Komisji Dialogu Społecznego, podczas którego zorganizowano warsztaty poświęcone wstępnym założeniom do nowego programu. Licznie zebrani przedstawiciele komisji dialogu społecznego i stołecznych organizacji pozarządowych wspólnie przedyskutowali wiele zgłoszonych wówczas pomysłów i uwag.
Raport z tych warsztatów, diagnoza i opracowanie przesłanych uwag stanowią materiał bazowy do prac nad nowym Wieloletnim Programem Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Warto zapoznać się z tymi dokumentami i – nawet jeśli ze względu na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym nie będziemy mogli wziąć udziału w jednym z trzech zaplanowanych we wrześniu warsztatów – przesłać swoje uwagi do powstającego PRW mejlem.
Forum Komisji Dialogu Społecznego pracowało nad diagnozą współpracy Miasta i organizacji
Raport z tych warsztatów, diagnoza i opracowanie przesłanych uwag stanowią materiał bazowy do prac nad nowym Wieloletnim Programem Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Warto zapoznać się z tymi dokumentami i – nawet jeśli ze względu na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym nie będziemy mogli wziąć udziału w jednym z trzech zaplanowanych we wrześniu warsztatów – przesłać swoje uwagi do powstającego PRW mejlem.
Dialog oraz współpraca m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia polityk publicznych
Przedstawiciele biur i organizacji społecznych, którzy odpowiedzieli na prośbę Pełnomocniczki ds. współpracy z organizacjami zwracali uwagę m.in. na takie kwestie, jak: małe zaangażowanie w działania komisji dialogu społecznego, udział w dialogu tego samego, wąskiego grona osób i organizacji, mała wiedza na temat systemu dialogu, zbyt duża biurokracja w funkcjonowaniu komisji dialogu społecznego, brak jasnych zasad odnośnie obowiązku konsultowania przez Urząd dokumentów, konflikty i spory wewnątrz komisji, nie uwzględniania w działaniach Miasta przesyłanych tematów, pomysłów i uwag komisji.
Współpraca m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych w zakresie realizacji zadań publicznych
W uwagach przesłanych do CKS-u postulowano przede wszystkim kontynuację corocznego zwiększania funduszy na współpracę z III sektorem. Pojawiła się jednak refleksja, że w sytuacji spodziewanego obniżenia przychodów do budżetu Miasto może nie być w stanie zagwarantować corocznego wzrostu tej kwoty. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że odpowiedzi te zostały zebrane przed pandemią koronawirusa, a teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza.
Urzędnicy samorządowi zwrócili uwagę, że wzrost sum na współpracę z III sektorem powoduje nowy problem – wobec wzrostu liczby składanych ofert, zawieranych umów i rozliczanych sprawozdań biura i dzielnice zaczęły borykać się z brakami kadrowymi.
Kolejnym, powtarzającym się postulatem, jest zwiększanie liczby konkursów wieloletnich oraz propozycja ujednolicenia zasad uruchamiania dotacji wieloletnich w kolejnych latach realizacji zadania i uznania jednolitej podstawy jej wypłacenia, np. na podstawie daty rozliczenia sprawozdania lub wedle ustalonej z góry daty.
Postulowano też zwiększanie środków na zakupu usług eksperckich od organizacji pozarządowych. Doceniano brak wymaganego wkładu własnego w warszawskich konkursach i podkreślano, że należy to kontynuować.
Dużo uwag dotyczyło konkursów i ich procedury. Pojawiły się tu m.in. takie pomysły:
- ustalenia poziomu osiągnięcia założonych rezultatów zadania uprawniającego do wykorzystania całej przyznanej dotacji, co pozwoli na akceptację sprawozdania oraz rozliczenie całości wydatkowanej kwoty bez konieczności analizy dokumentów finansowo-księgowych
- nie powoływania jednej komisji konkursowej do dwóch podobnych konkursów - takie praktyki mogą przełożyć się na to, że organizacja nie dostanie grantu, z dwóch podobnych konkursów, tylko komisja będzie starała się wybrać jeden z nich.
- unikania ogłaszania w dzielnicy dwóch-trzech podobnych konkursów i czekanie z ogłoszeniem wyników na rozstrzygnięcia poprzednich, by jedna organizacja nie dostała dwóch dotacji
- nie obligowania urzędników do przekazywania organizacjom informacji zwrotnych o przyczynach odrzucenia ich wniosków konkursowych, a raczej zachęcania organizacji do występowania o taką informację
Podniesiono także kwestię korzystania przez biura i dzielnice z pomocy przedstawicieli organizacji pozarządowych, jako ekspertów i specjalistów. Organizacje postulują pogłębianie takiej współpracy i szersze wykorzystanie potencjału sektorowych specjalistów i praktyków. Organizacjom zależy, by ta współpraca nie odbywała się tylko w formie sprawozdań, czy udziału w konsultacjach konkursów w ramach Komisji Dialogu Społecznego, ale w formie dyskusji i rozmowy, które mogą być bardziej konstruktywne i wspierające.
Infrastruktura współpracy, tworzenie warunków do społecznej aktywności
Respondenci zwracali uwagę na potrzebę wsparcia III sektora w postaci organizowania szkoleń, m.in. z:
- pozyskiwania funduszy
- fundrisingu
- dywersyfikowania źródeł finansowania
- pozyskiwania środków z prowadzenia działalności odpłatnej i gospodarczej
- konstruowania budżetu organizacji
- udziału w konkursach organizowanych przez m.st. Warszawa
- wykazu kosztów, które można finansować z dotacji
- pisania sprawozdań i protokołów z posiedzenia Komisji Dialogu Społecznego ( oraz wprowadzenie jednolitego wzoru i ogólnych zasad przygotowywania tych dokumentów)
- profesjonalizacji działań organizacji - np. z zarządzania projektami (Prince2)
- rozwijania kompetencji zarządczych w organizacjach
- obsługi mediów społecznościowych
- promocji i marketingu.
Zapoznaj się z opracowaniem!
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23