Szóste posiedzenie RDPP VI kadencji. Techniczne zmiany w rozporządzeniach z wzorami
Rada Działalności Pożytku Publicznego rekomenduje zmiany w rozporządzeniach ze wzorami stosowanymi przy realizacji zadań publicznych. Jakie będą, kiedy zostaną skonsultowane, kiedy przyjęte i kiedy zaczną obowiązywać najnowsze wzory?
Konkursy w listopadzie z poprawionymi wzorami?
Wrześniowe posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego zakończyło się wyjątkowo, bo przed czasem. Zwykle posiedzenia przeciągają się. Tym razem było inaczej. Mimo to (i mimo początkowych –tradycyjnych już – problemów z kworum) Rada przyjęła pokaźną liczbę uchwał przygotowanych wcześniej przez Zespoły.
Prawdopodobna najistotniejsza przyjęta uchwała zbiera uwagi do rozporządzeń ze wzorami (oferta, umowa i sprawozdanie) stosowanymi przy zlecaniu zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Chodzi o rozporządzenia, z którymi pracujemy od początku marca 2019 r.
Członkowie RDPP oczekują zmiany rozporządzeń jeszcze w tym roku. Najwięcej konkursów ze środków samorządowych ogłaszanych jest na przełomie listopada i grudnia.
Uwagi do rozporządzeń, czyli poprawiamy ofertę, umowę i sprawozdanie
Uchwała z uwagami do rozporządzeń powstała w Zespole do spraw Realizacji Zadań Publicznych i Ekonomii Społecznej. Uchwałę przedstawiła Przewodnicząca Zespołu Justyna Ochędzan. Omówiła wybrane – prawdopodobnie najistotniejsze i najpilniejsze – uwagi. Dotyczą one:
- rozliczenia za rezultaty – tzn. takiego uproszczenia we wzorze oferty, które będzie pomocne przy rozliczeniu za rezultaty i pozwoli m.in. na lepsze ujęcie rezultatów miękkich
- włączenia (przywrócenia) świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania do wkładu własnego
- doprecyzowania kwestii dotyczących kontroli, na wzór przepisów skierowanych do przedsiębiorców
- oddzielnego wzoru umowy dla trybu małych grantów.
Zmiany techniczne
Do dyskusji o wypracowanych uwagach dołączył Maciej Kunysz. Tłumaczył, że o zmianach powinno się mówić jako o „zmianach technicznych”. Chodzi o komunikat, który nie straszyłby organizacji i samorządów. Należy rozumieć, że zmiany mają być niekłopotliwe i wyłącznie dobre – pozwalające poprawić wzory.
Nie będą to zmiany merytoryczne, tylko techniczne, które ułatwią absorpcję środków na podstawie tych rozporządzeń – wyjaśnił Maciej Kunysz.
Propozycje RDPP to nie projekt rozporządzenia zmieniającego. Takie rozporządzenie musiałoby dopiero powstać w Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego. Dalej musiałoby trafić do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Wszystko przy założeniu, że nowe (poprawione) wzory zaczną być stosowane w konkursach ogłaszanych pod koniec tego roku – mniej więcej od połowy listopada 2019.
Jeśli departament podejmie trud przygotowania projektu, kalendarz dotyczący tej propozycji wydaje się dość napięty. W połowie ewentualnych konsultacji projektu rozporządzenia mamy wybory i okres reorganizacji rządu tuż po wyborach. Następnie kilka (kilkanaście?) dni na przerobienie uwag z konsultacji, decyzję Przewodniczącego Komitetu, jaki ostatecznie kształt przyjmie rozporządzenie, dzień – dwa na jego publikację. Gdzieś pomiędzy listopadowe święta. Plus czas potrzebny samorządom do uwzględnienia zmian w przygotowywanych konkursach.
Tu przychodzi moment na dostosowanie się do zmian przez organizacje pozarządowe. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ od tego, co proponuje RDPP, do tego, jaki kształt przyjmie ostatecznie ogłoszenie konkursowe w danej gminie droga daleka i kręta. Pozostaje ufać naszym przedstawicielom w RDPP i ich ocenie, że zmiany rzeczywiście są (będą finalnie) tylko techniczne i dokładnie takie, jak się proponuje w przyjętej uchwale.
Zmiany w ustawie o pomocy społecznej i inne przyjęte uchwały
Na posiedzenie 10 września trafiły też dwie uchwały przygotowane przez Zespół do spraw Partycypacji Społecznej Osób Starszych. To dokumenty przygotowane i zaakceptowane podczas spotkania, które relacjonowaliśmy w ngo.pl (zobacz: Pomoc osobom bezdomnym w okowach regulacji). Uchwały proponują zmianę w ustawie o pomocy społecznej oraz w nazewnictwie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Komendy Głównej Komisji (nazewnictwo to piętnowało osoby bezdomne). Obie uchwały zostały przyjęte przez RDPP.
Rada przyjęła ponadto:
- uchwałę w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem (opinia pozytywna)
- uchwałę w sprawie znacznego opóźnienia w realizacji programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (RDPP wyraziła zaniepokojenie i prosi o działania)
- uchwałę w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (opinia pozytywna z propozycjami zmian)
- uchwałę w sprawie założeń Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 (zgłoszono 54 uwagi)
- uchwałę w sprawie wskazania przedstawicieli RDPP do udziału w grupach roboczych wspierających prace nad przygotowaniem programów operacyjnych na l. 2020-27 (wskazano konkretne osoby).
(nazwy uchwał podajemy ze skrótami - red.)
Jaka jest skuteczność RDPP
Na jednym z poprzednich posiedzeń pojawił się pomysł sprawdzenia, jakie są efekty przedstawianych przez radę opinii i stanowisk. Departament przyjął propozycję, a efekt jego pracy poznaliśmy na wrześniowym posiedzeniu. Przedstawiono zestawienie wszystkich przyjętych przez RDPP VI kadencji uchwał (do końca czerwca tego roku), z informacją, gdzie one trafiły i jaki efekt przyniosły. Departament deklaruje, że taki zestawienie będzie przygotowywał regularnie, za półroczne okresy.
Uchwały RDPP publikowane są na stronie pozytek.gov.pl. Postanowiono, że obok poszczególnych uchwał, na stronie znajdą się też informacje wynikające z opisanego tu monitoringu.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.