Skąd Polacy i Polki czerpią informacje do podejmowania decyzji w sprawach lokalnych?
Aktywiści i aktywistki (osiem procent) wskazań oraz dziennikarze i dziennikarze (4-6 procent) na głowę bije rodzina oraz znajomi/znajome – około 30 procent, sąsiedzi i sąsiadki, a także znajomi z Internetu (12-13 procent) – czytamy w Raporcie Grupy Do Spraw Wyzwań Cyfrowych.
Grupa Do Spraw Wyzwań Cyfrowych to nieformalna platforma współpracy organizacji pozarządowych zainteresowanych wpływem technologii cyfrowych na naszą codzienność i przeciwdziałaniu zagrożeniom cyfrowym, zainicjowana i wspierana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
W grudniu 2020 roku poprosiliśmy respondentów i respondentki z miast do stu tysięcy mieszkańców i mieszkanek (n=502) i powyżej stu tysięcy (n=519) o zdefiniowanie spraw, które postrzegają jako lokalne. Pytaliśmy o to, skąd czerpią informacje do podejmowania decyzji w takich sprawach, czyje opinie są dla nich ważnym punktem odniesienia, czy czują się dezinformowani a jeśli tak – kto jest źródłem dezinformacji. Badanie przeprowadziliśmy metodą CAWI (poprosiliśmy respondentów i respondentki o samodzielne wypełnienie ankiety w formie elektronicznej), zrealizowaliśmy je na panelu internetowym (osobach, które regularnie biorą udział w badaniach w sieci).
Badanie nie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie, niemniej jednak przy tej wielkości próbie można je już traktować jako dobrą podstawę stawiania hipotez wartych dalszej weryfikacji.
Raport pokazuje, że zarówno aktywiści i aktywistki, jak i dziennikarze i dziennikarki nie są osobami, których opinii respondenci i respondentki zasięgają w ważnych dla nich sprawach lokalnych.
Aktywiści i aktywistki (osiem procent) wskazań oraz dziennikarze i dziennikarze (4-6 procent) na głowę bije rodzina oraz znajomi/znajome – około 30 procent, sąsiedzi i sąsiadki, a także znajomi z Internetu (12-13 procent).
Podobnie wypadają te grupy zawodowe w odpowiedzi na pytanie o osoby, z których opinią w danej sprawie lokalnej należy się liczyć. Respondenci i respondentki nie widzą ich w swoim najbliższym otoczeniu.
Grupa zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych wglądem w szczegółowe dane z badania.
Skąd Polacy i Polki czerpią informacje do podejmowania decyzji w sprawach lokalnych. Raport Grupy Do Spraw Wyzwań Cyfrowych
-
Raport Grupy Do Spraw Wyzwań Cyfrowych .pdf
pdf ・3.71 MB
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.