PrAwokacje Izdebskiego. Nie od razu kopiec zbudowano, czyli dlaczego uwielbiam organizacje społeczne
Przypadkiem nie jest, że art. 20 Konstytucji stanowi, że „społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”.
To już 20. odcinek! W Portalu Organizacji Pozarządowych Ngo.pl regularnie czytać można blog Krzysztofa Izdebskiego – prawnika, aktywisty, eksperta Fundacji im. Stefana Batorego oraz Open Spending EU Coalition. W "PrAwokacjach Izdebskiego" Krzysztof komentuje bieżące wydarzenia ważne dla organizacji społecznych i praw człowieka.
W jednym z felietonów, który ukazał się w ramach PrAwokacji pisałem, że trzeba celebrować małe sukcesy. Nie mam więc wyjścia i trochę się pocieszę z tego, że redakcja NGO.pl, a szczególnie moja redaktorka prowadząca Estera Flieger do tej pory nie zrezygnowała z udostępnienia mi łam tego szacownego portalu. Podobno nie ma też wielu skarg osób czytających moją twórczość. Myślałem, że to może dlatego, że nikt tego nie czyta, ale sprawdziłem i podobno statystyki potwierdzają, że jest kilka osób, które nie mają lepszego pomysłu na co przeznaczyć te kilka minut cennego czasu. A przynajmniej otwierają link. Zawsze coś. Dziękuję Wam i za ten gest!
Za inspirację i dobro
Ilu by was nie było to musicie wiedzieć, że bardzo Was doceniam. Nie za to, że czytacie, ale że inspirujecie. Nie tylko od tych dwudziestu już numerów PrAwokacji, ale od wielu, wielu lat jak obserwuję rozwój trzeciego sektora w Polsce.
I dzięki Wam za to, że pomagacie zwierzętom, za to jak dbacie o bezpieczeństwo dzieciaków, za to jak walczycie o demokrację, za to jak podtrzymujecie tradycje waszego regionu, za to, że ratujecie ludzi marznących w lesie przy granicy z Białorusią, za to jak wiele energii poświęcacie na to by wszyscy czuli się w Polsce jak u siebie.
Tomasz Zan, który założył w 1820 (przypadek? Nie sądzę) Związek Promienistych uważał, że człowiek, który jest dobry i moralny wytwarza wokół siebie niewidzialną aurę, która pozytywnie oddziałuje na innych. Obserwując was i wasze działania, żałuję, że już za późno by zostać członkiem tego Związku. Zan miał 100% racji!
Za naprawianie świata
Z okazji jubileuszu sprawdziłem też co oznacza liczba 20. Nie może to być przypadek, że w tzw. numerologii anielskiej (widzicie jak mnie inspirujecie do eksploracji nowych obszarów) ta liczba oznacza, że „nie do końca za sprawą twojej ingerencji, dzieją się rzeczy które będą dla ciebie bardzo korzystne w bliskiej przyszłości”. Wy „dziejecie” te rzeczy! I nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich dookoła.
Za konsekwencję i troskę
Wiadomo, że nie od razu Kopiec Kościuszki zbudowano. Rozpoczęta, również w 1820 roku budowa pochłonęła aż 3 lata, ale wszyscy mieli szansę dorzucić swoją symboliczną garść ziemi. Bo jeśli działamy razem i jesteśmy wrażliwi na drugą żywą istotę to budujemy coś co wytrzyma i 200 i więcej lat. Znowuż przypadkiem nie jest, że art. 20 Konstytucji stanowi, że „społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Solidarność, dialog i współpraca. Ale to fajnie brzmi! W ustach polityków na ogół fałszywie. W waszych działaniach szczerze i perspektywicznie. Tylko mi obiecajcie, że będziecie je kontynuować. Muszę mieć w końcu inspirację do kolejnych felietonów!
Krzysztof Izdebski – ekspert Fundacji im. Stefana Batorego oraz Open Spending EU Coalition. Członek Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego. Stypendysta Marshall Memorial, Marcin Król i Recharge Advocacy Rights in Europe. Jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizuje się w dostępie do informacji publicznej, ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego oraz wpływie technologii na demokrację. Posiada szerokie doświadczenie w budowaniu relacji pomiędzy administracją publiczną a obywatelami. Jest autorem publikacji z zakresu przejrzystości, technologii, administracji publicznej, korupcji oraz partycypacji społecznej.
Źródło: PrAwokacje Izdebskiego w ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.