PrAwokacje Izdebskiego. 2022 był ciężki? Spokojnie! Będzie tylko gorzej!
Na marginesie wyborów, ale w centrum wojny Rosji z Ukrainą będziemy też bardziej narażeni na próby zniechęcenia do poparcia Ukrainy i Ukraińców. Przedłużający się konflikt zmotywuje z kolei Kreml i jego popleczników do dziania na rzecz „resetu”. Nie dajmy osłabić naszej solidarności. Ukraina jest potrzebuje. Bezpieczeństwo Polski i Europy także.
W portalu organizacji pozarządowych ngo.pl regularnie czytać można blog Krzysztofa Izdebskiego – prawnika, aktywisty, eksperta Fundacji im. Stefana Batorego oraz Open Spending EU Coalition. W PrAwokacjach Izdebskiego Krzysztof komentuje bieżące wydarzenia, ważne dla organizacji społecznych i praw człowieka.
Czy należy patrzeć w przyszłość z optymizmem? To zależy ile go w sobie macie. Osobom z umiarkowanych poziomem nadziei na lepszy świat zalecam dużo słońca i radykalne odcięcie się od informacji. Rok 2023 i kolejne nie zostaną w pamięci przyszłych pokoleń określane jako belle epoque. Czy mamy uciekać na inną planetę? Z dwóch powodów nie. Po pierwsze nie mamy gdzie, po drugie mamy odpowiedzialność jako ludzkość przeciwstawić się syfowi, do którego każdy i każda z nas się trochę dołożył.
To wcale nie znaczy, że obiektywnie nie jest lepiej niż nawet było 20 czy 30 lat temu. Zmniejszył się na świecie poziom analfabetyzmu, a jednocześnie aż o 9 lat wydłużył się oczekiwany wiek życia ludzkich mieszkańców planety. Szacuje się, że w 2050 będziemy żyli jeszcze o 5 lat dłużej. Ale jak to ze statystykami bywa, nie będzie to udziałem wszystkich.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że między 2030 a 2050 z powodu zmian klimatu będzie umierać dodatkowo ok. 250 tysięcy ludzi rocznie.
Więcej nas do produkcji broni
Na pewno wiele osób się cieszy słysząc, że będzie też nas coraz więcej. W 2050 ma być prawie 10.5 miliarda obywateli świata. Znowuż, nie wszędzie – wzrost nastąpi głównie tam, gdzie jest gorsza sytuacja ekonomiczna i bardziej odczuwalny kryzys klimatyczny.
Najbardziej oczywiście odczuwamy wojnę w Ukrainie, ale według danych organizacji zajmującej się statystykami konfliktów zbrojnych i zorganizowanych form przemocy, zwiększyły się one w porównaniu do grudnia 2021 o prawie 10%. Na całym świecie. Konkurencja między zwiększającymi się populacjami tylko ten problem spotęguje.
Dwie plagi. Inflacja i wybory
Choć na ogół, wróżenie z fusów jest bardziej przewidywalne, to są poważni eksperci, którzy wskazują, że inflacja może w Polsce przekroczyć w przyszłym roku 20%. Przypominam tylko na wszelki wypadek, że nie wiąże się to z automatycznym wzrostem wynagrodzeń. Najczęściej jest wręcz przeciwnie.
No i coś już szczególnie dobijającego dla polskiego czytelnik i czytelniczki…wybory parlamentarne. Nie wiem jak będzie wynik, ale mogę was zapewnić, że z tak obrzydliwą i wszechobecną kampanią wyborczą to jeszcze nie mieliście do czynienia.
Polityka zawładnie waszym życiem, czy będziecie tego chcieli czy nie. Lepiej więc już może stawić jej czoła? Skoro będzie nas atakować to przynajmniej nie od tyłu.
Jeżeli nie będzie lepiej, niech nie będzie gorzej
Na marginesie wyborów, ale w centrum wojny Rosji z Ukrainą będziemy też bardziej narażeni na próby zniechęcenia do poparcia Ukrainy i Ukraińców.
Przedłużający się konflikt zmotywuje z kolei Kreml i jego popleczników do dziania na rzecz „resetu”, przyjęcia „rozsądnych” argumentów, że jednak Ukraina musi z Rosją negocjować.
Nie dajmy osłabić naszej solidarności. Ukraina jej potrzebuje. Bezpieczeństwo Polski i Europy także.
Kryzys klimatyczny uderzy w nas z dużą siłą wywołując problemy w rolnictwie, ale również w sposób pośredni zwiększając np. ruch migracyjny do Polski i reszty Europy.
Narzekanie i nacjonalizm to są złe odpowiedzi na te zjawiska.
Próbujmy przeciwdziałać kryzysowi i działajmy na rzecz solidarności międzynarodowej, a nie słupków poparcia rasistowskich polityków.
Czy będzie lepiej? Nie sądzę. Ale jeszcze jest szansa, że nie będzie aż tak źle. Czego sobie i Wam w nowym 2023 roku życzę!
Krzysztof Izdebski – ekspert Fundacji im. Stefana Batorego oraz Open Spending EU Coalition. Członek Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego. Stypendysta Marshall Memorial, Marcin Król i Recharge Advocacy Rights in Europe. Jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizuje się w dostępie do informacji publicznej, ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego oraz wpływie technologii na demokrację. Posiada szerokie doświadczenie w budowaniu relacji pomiędzy administracją publiczną a obywatelami. Jest autorem publikacji z zakresu przejrzystości, technologii, administracji publicznej, korupcji oraz partycypacji społecznej.
Źródło: PrAwokacje Izdebskiego w ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.