– To jest jeden z najważniejszych punktów programu rządowego: odbudowa zdrowej, przyjaznej relacji między władzą centralną a organizacjami pozarządowymi – powiedział premier Donald Tusk w exposé wygłoszonym 12 grudnia 2023 roku. W czasie przemówienia przedstawił nową ministrę ds. społeczeństwa obywatelskiego i zarazem przewodniczącą Komitetu Pożytku Publicznego.
We wtorek, 12 grudnia 2023 r., w godzinach nocnych, po bardzo burzliwych wydarzeniach i obradach, Sejm RP udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Zanim to nastąpiło premier wygłosił exposé, w którym znalazło się kilka odniesień do społeczeństwa obywatelskiego.
Premier w czasie swego wystąpienia zacytował m.in. Manifest zwykłego, szarego Człowieka – napisany przez Piotra Szczęsnego, który 9 października 2017 roku dokonał aktu samospalenia na placu Defilad w Warszawie w proteście przeciwko działaniom ówczesnych władz. Pierwszy z 15 punktów tego Manifestu mówi o sprzeciwie wobec ograniczania praw obywatelskich.
Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego
Ważnym dla organizacji pozarządowych momentem exposé było przedstawienie nowej ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego – Agnieszki Buczyńskiej.
– To jest jeden z najważniejszych, konkretnych, już nie postulatów, ale punktów programu rządowego: odbudowa zdrowej, przyjaznej relacji między władzą centralną a organizacjami pozarządowymi. Społeczeństwo obywatelskie wraca, razem z nami, z Koalicją 15 października, do rzeczywistości naszego życia publicznego. Jestem dumy z tego. Bardzo zależy mi, żeby ranga organizacji pozarządowych i wolontariatu była rangą najwyższą z możliwych – mówił Donald Tusk.
Agnieszka Buczyńska jest jedną z trzech przedstawicielek Polski 2050, które weszły do koalicyjnego rządu. O tym, jak istotne dla tego ugrupowania są organizacje pozarządowe mówił także Michał Kobosko.
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni sektorowi pozarządowemu i dziesiątkom mniejszych i większych organizacji, ruchów obywatelskich, które przez te osiem lat pielęgnowały naszą demokrację, walczyły o jej obronę, przypominały i mobilizowały nas polityków do przywrócenia podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawa, wartości demokratycznych, trójpodziału władzy, Konstytucji Rzeczypospolitej. Silne społeczeństwo obywatelskie to silny naród, silne państwo. Polska 2050, która powstała i rozwijała się jako ruch obywatelski, jako sprawna organizacja pozarządowa, jako wolontariat ponosi szczególną odpowiedzialność za rozwój i wspieranie sektora pozarządowego. Tym także zajmiemy się w koalicyjnym rządzie – zapowiadał przedstawiciel Polski 2050 Trzeciej Drogi.
Kim jest Agnieszka Buczyńska?
Agnieszka Buczyńska jest zawodowo związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. W latach 2008–2014 była wiceprezeską, a w okresie 2015–2019 pełniła funkcję prezeski Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Prowadziła badania poświęcone m.in. aktywności społecznej seniorów. Wchodziła również w skład Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady ds. Seniorów. W 2021 została członkinią Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu. Była autorką i pomysłodawczynią aplikacji Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, który miasto posiadało w 2022.
W 2019 roku Buczyńska była współorganizatorką finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego zamordowany został Paweł Adamowicz. Z tego powodu w 2020 roku, wraz z sześcioma innymi osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie tej imprezy, usłyszała zarzuty karne. Została uniewinniona.
Od początku zaangażowana w ruch Szymona Hołowni. W 2020 była członkinią jego sztabu wyborczego w kampanii prezydenckiej, w którym odpowiadała za sprawy wolontariatu. Była wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050, a w partii Polska 2050 została drugą wiceprzewodniczącą i sekretarz generalną.
W nowym rządzie jest ministrą ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz przewodniczącą Komitetu ds. pożytku publicznego.
Ten artykuł ukazał się w cyklu „Wybory 2023. Co dalej?”.
Zobacz inne materiały →
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.