Do Sejmu X kadencji weszło wielu nowych posłów i posłanek. Część z nich ma w swoich CV także doświadczenia z pracy lub działalności w organizacjach pozarządowych. Poznajcie ich.
Koalicja Obywatelska
Małgorzata Gromadzka – m.in. wiceprezeska lokalnego koła gospodyń wiejskich, wchodziła w skład Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego, pełniła funkcję przewodniczącej tej instytucji.
Patryk Jaskulski – był działaczem Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”.
Piotr Kandyba – członek zarządu Stowarzyszenia Dobra Wola, działającego na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Jacek Karnowski – członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, założyciel sopockiego WOPR (w którym był ratownikiem), był też wiceprezesem Związku Miast Polskich. W 2021 został prezesem zarządu samorządowego stowarzyszenia Tak! Dla Polski. Jest także członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Iwona Karolewska – członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. Została też koordynatorką programu „Pracownia Samorządowa” prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego.
Michał Kołodziejczak – w 2018 powołał stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana, które organizowało protesty środowiska rolniczego przeciwko polityce rządu PiS w sprawie walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń oraz przeciwko niskim cenom skupu płodów rolnych w województwie łódzkim. W grudniu 2018 zarejestrował fundację Agrounia.
Dorota Łoboda – prezeska Fundacji Rodzice Mają Głos, jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, ekspertka w Fundacji „Przestrzeń dla Edukacji”, a także członkini rady konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz rady programowej Stowarzyszenia Kongres Kobiet.
Dorota Marek – działaczka lokalnych organizacji pozarządowych, m.in. członkini Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej oraz rady fundatorów Fundacji na rzecz Rozwoju Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" - Sanus.
Jolanta Niezgodzka – wiceprezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.
Elżbieta Polak – w 2007 objęła stanowisko dyrektorki regionalnego ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Pełniła też różne funkcje w organizacjach społecznych, m.in. stała na czele Lubuskiego Forum Urzędników Europejskich i Stowarzyszenia Przyjaciół Małomic.
Anna Sobolak – współzałożycielka i członkini zarządu Stowarzyszenia „Biorecykling”.
Aleksandra Wiśniewska – w grudniu 2015 zgłosiła się jako wolontariuszka do pracy w obozie dla uchodźców w Grecji na wyspie Lesbos. Prowadziła badania terenowe w obozach uchodźców w Dunkierce i Calais dotyczące naruszeń praw człowieka. Następnie w Turcji i Jordanii pracowała w UNDP nad strategią działań humanitarnych w związku z wojną domową w Syrii.
W 2019 roku została koordynatorką projektu Polskiej Akcji Humanitarnej w Jemenie. Nowe biuro PAH w kraju objętym wojną domową działanie rozpoczęło od pomocy ludności cywilnej po wybuchu epidemii cholery. Później Aleksandra Wiśniewska została kierowniczką krajowego biura PAH w Jemenie. Po wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku kontynuowała w Jemenie pracę humanitarną, kierując działaniami wspierającymi lokalny system opieki zdrowotnej
W latach 2022–2023 podczas inwazji Rosji na Ukrainę kierowała na Ukrainie misją międzynarodowej organizacji pomocowej Intersos,. Wcześniej we współpracy z jedną z polskich fundacji pracowała przy ewakuacjach ukraińskich domów dziecka.
Adrian Witczak – prezes zarządu Fundacji Instytut Nauki i Nowoczesnej Edukacji.
Lewica
Łukasz Litewka – organizator akcji charytatywnych, w szczególności mających na celu pomoc niepełnosprawnym dzieciom oraz porzuconym zwierzętom, założyciel Fundacji #TeamLitewka
Joanna Wicha – członkini zarządu Stowarzyszenia Spójnik, członkini Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Trzecia Droga
Izabela Bodnar – w 2022 utworzyła Fundację Wroc ma Moc, w której objęła funkcję prezeski zarządu. W okresie inwazji Rosji na Ukrainę kierowana przez nią fundacja zajęła się organizacją pomocy dla uchodźców wojennych oraz dla ludności cywilnej pozostałej na Ukrainie.
Agnieszka Buczyńska – zawodowo związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. W latach 2008–2014 była wiceprezeską, a w okresie 2015–2019 pełniła funkcję prezeski Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Prowadziła badania poświęcone m.in. aktywności społecznej seniorów. Wchodziła również w skład Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady ds. Seniorów. W 2021 została członkinią Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu. Była autorką i pomysłodawczynią aplikacji Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, który miasto posiadało w 2022.
Żaneta Cwalina-Śliwowska – prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Poprzez Taniec „Progres” z siedzibą w Ostrołęce. Od 2021 do 2023 zajmowała stanowisko wiceprezeski Związku Sportowego Mażoretek.
Piotr Górnikiewicz – był członkiem zarządu Stowarzyszenia Pro w Tarnowie Opolskim.
Szymon Hołownia – jeden z założycieli białostockiego oddziału organizacji „Pomoc Maltańska”. W kwietniu 2013 założył fundację „Kasisi”, skupiającą się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii. W 2014 powołał fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu.
Działacz na rzecz praw dziecka. Pod koniec 2019 zorganizował w serwisie Facebook zbiórkę obywatelską, podczas której zebrano 2 miliony złotych (z czego ponad 1,5 mln złotych wpłaciła Kulczyk Foundation) na dalsze funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W 2020 był współinicjatorem założenia portalu internetowego kierowanego do osób w trudnej sytuacji życiowej.
Henryk Kiepura – był członkiem władz wojewódzkim i krajowych Związku Młodzieży Wiejskiej. Działacz ochotniczej straży pożarnej, obejmował funkcje prezesa oddziału powiatowego oraz wiceprezesa zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP. W 2022 stanął na czele wojewódzkich struktur związku.
Rafał Komarewicz - Obejmował funkcje wiceprezesa zarządu Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka, prezesa Stowarzyszenia „Krakowska Akademia Zdrowia” i drugiego wiceprezesa Stowarzyszenia Wspólna Małopolska.
Aleksandra Leo – od 2013 roku jest członkinią Towarzystwa Przyjaciół Zachęty Narodowej.
Maja Nowak – w 2015 objęła stanowisko prezeski Fundacji Rozwoju Aktywności Lokalnych FALA. Została też członkinią zarządu Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Przystań”.
Wiesław Różyński – działacz ochotniczej straży pożarnej, w latach 2007–2009 kierował Ludowym Klubem Sportowym „Znicz” w Biłgoraju.
Marcin Skonieczka – ukończył programy Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Leadership Academy for Poland. Współtworzył i kierował lokalnym stowarzyszeniem zajmującym się realizacją projektów na rzecz gminy Płużnica.
Stanisław Tomczyszyn – współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Województwa Zielonogórskiego. Od 2004 roku jest członkiem Stowarzyszenia Penitencjarnego PATRONAT, które niesie pomoc moralną, materialną i prawną osobom pozbawionym wolności, zwolnionym z zakładów karnych oraz ich rodzinom. W latach 2009-2016 pełnił funkcję Prezesa Zielonogórskiego Ludowego Klubu Lekkoatletycznego w Zielonej Górze.
Kamil Wnuk – działacz regionalnego stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Ciecióra – instruktor Związku Harcerstwa Polskiego w Radomsku. Zaangażował się w działalność stowarzyszenia Razem dla Opola. Dołączył do stowarzyszenia politycznego OdNowa RP.
Paweł Jabłoński – analityk w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Michał Moskal – działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, w latach 2015–2017 był przewodniczącym NZS na szczeblu krajowym.
Marcin Przydacz – w latach 2010–2014 współpracował z Klubem Jagiellońskim jako analityk specjalizujący się w sprawach relacji międzynarodowych. Działał także w Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej. W latach 2013–2015 był prezesem zarządu think tanku Fundacja Dyplomacja i Polityka.
Paweł Sałek – kierował Akademickim Centrum Edukacji Ekologicznej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Olga Semeniuk-Patkowska – działała w organizacjach Fundacja Wolność i Demokracja oraz Europejski Instytut na rzecz Demokracji.
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom – należała do NZS na Uniwersytecie Łódzkim, od 1989 do 1990 prowadziła sekretariat Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Łódzkim. W 2012 została prezesem stowarzyszenia Europejskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich
Konfederacja
Karina Bosak – pracowała jako analityczka Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w którym została dyrektorką Centrum Wolności Religijnej.
Bronisław Foltyn – współzałożyciel Stowarzyszenia KoLiber w 2001 r.
Roman Fritz – w 1987 r. zaangażował się w organizację podziemnych struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Śląskiej. W listopadzie 1988 został członkiem tymczasowego zarządu uczelnianego NZS, w marcu 1989 wszedł w skład komitetu organizacyjnego NZS na tej politechnice.
Grzegorz Płaczek – w 2021 roku został prezesem Fundacji Nowe Spektrum.
Bartłomiej Pejo – prezes Stowarzyszenia „Świdnicki Klub Motocyklowy Usarz” oraz prezes Fundacji Kisiela.
Witold Tumanowicz – działał w Młodzieży Wszechpolskiej, był m.in. przewodniczącym sądu koleżeńskiego MW, a w latach 2011–2013 wiceprezesem tej organizacji. Od 2011 do 2015 kierował Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.