Nowi ministrowie koalicyjnego rządu przystąpili energicznie do prac. O swoich priorytetach opowiadali między innymi podczas spotkań z organizacjami pozarządowymi. Organizacje zostały zaproszone m.in. do ministrów sprawiedliwości, edukacji oraz społeczeństwa obywatelskiego.
U ministra sprawiedliwości
– Musimy jak najszybciej podjąć proces legislacyjny i już w styczniu przyjąć niezbędne ustawy, które zaczną przywracać porządek konstytucyjny i będą realizowały kamienie milowe – mówił Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami kilkunastu organizacji zajmujących się praworządnością, wmiarem sprawiedliwości i prawami człowieka.
Poprosił o przekazywanie do Ministerstwa projektów ustaw, które zostały przygotowane przez organizacje pozarządowe. Zachęcił też obecnych do podjęcia dyskusji na temat najważniejszych problemów i wyzwań, związanych z przywracaniem praworządności oraz naprawą polskiego wymiaru sprawiedliwości.
– Zależy mi na tym, aby nasze dzisiejsze spotkanie było pierwszym z serii spotkań, w czasie których będziecie Państwo dzielić się z nami swoją wiedzą i pomysłami – podkreślił minister Bodnar.
U ministry edukacji
Organizacje pozarządowe gościły także w Ministerstwie Edukacji. Z ministrą Barbarą Nowacką rozmawiały o wyzwaniach stojących przed systemem edukacji, w tym związanych z reformą podstawy programowej, koniecznością weryfikacją modelu kształcenia nauczycieli i stworzenia systemu ich wsparcia.
Organizacje przedstawiły pomysły na to, w jaki sposób rozwiązywać najbardziej palące problemy oświaty i jak zapobiegać kolejnym możliwym kryzysom. Zwróciły uwagę na konieczność wzmocnienia statusu edukacji obywatelskiej i praw uczniowskich.
Sugerowały podjęcie pilnych działań na rzecz wsparcia odporności psychicznej uczniów i uczennic oraz wzmocnienia funkcji szkoły jako miejsca troski, wsparcia i budowania wspólnoty.
Podczas rozmowy poruszono także kwestie roli kuratoriów oświaty w tworzeniu atmosfery pracy w szkole oraz integracji uczniów i uczennic z Ukrainy.
Organizacje zwróciły uwagę, że wszelkie zmiany w edukacji powinny poprzedzać rzetelne konsultacje.
U ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego
Również podczas spotkania z Agnieszką Buczyńską, ministrą ds. społeczeństwa obywatelskiego wybrzmiał apel o wprowadzanie zmian dotyczących funkcjonowania III sektora w procesie partycypacyjnym i transparentnym.
Ministra Buczyńska wśród swoich priorytetów na najbliższy czas wymieniła m.in. wybory do Rady Narodowego Instytutu Wolności oraz do Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zapowiedziała także, że w jej urzędzie zostaną powołane zespoły robocze, które będą się zajmować m.in. przygotowaniem zmian prawnych dla organizacji pozarządowych, dialogiem obywatelskim oraz wolontariatem. Wyraziła gotowość współpracy z szerokim środowiskiem organizacji pozarządowych.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele i przedstawicieli federacji organizacji ogólnopolskich, regionalnych i branżowych przedstawili tematy, które z ich punktu widzenia wymagają podjęcia, m.in.: udziału w europejskich ciałach dialogu, korzystania z funduszy europejskich, uproszczeń w prawie dla organizacji pozarządowych, nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego, zachęt dla filantropii, uporządkowania kwestii finansowania działań organizacji ze środków publicznych.
U ministra cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji zaprosiło organizacje społeczne i branżowe, by wysłuchać opinii na temat priorytetów w obszarze cyfryzacji. Ma być to pierwszy krok w pracach nad strategią cyfrowego rozwoju Polski.
Do udziału w spotkaniu zgłosiło się około 300 osób, z tego blisko 100 zabrało głos w imieniu swoich organizacji. Poruszane obszary były niezwykle zróżnicowane. Uczestnicy i uczestniczki spotkania mówili m.in. o otwieraniu danych, mowie nienawiści, wykluczeniu cyfrowym, wykorzystaniu używanego sprzętu komputerowego w edukacji, komputerowym znakowaniu zwierząt, wykorzystaniu sztucznej inteligencji, mobilności współdzielonej, cyberbezpieczeństwie, edukacji cyfrowej, dostępności cyfrowej, regulacji prawnej, obecności kobiet w IT, krótkofalowcach itd.
Podsumowując spotkanie Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, za kluczowe uznał m.in. edukację cyfrową i jej międzyresortowy charakter, dane i odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo, walkę z mową nienawiści i dezinformacją, prace nad AI z udziałem polskich specjalistów, działających na świecie, prace nad nową ustawą Prawo komunikacji elektronicznej (konsultacje mają się zacząć w styczniu).
Minister zapowiedział, że podobnych spotkań będzie w przyszłości więcej i będą one miały charakter branżowy. Mają powstać także grupy konsultacyjne.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.