Na co zwrócić uwagę, realizując projekt? Rozliczenie i kontrola
Jeszcze w trakcie realizacji zadania publicznego Urząd Miasta ma prawo skontrolować, jak organizacja sobie radzi z zadaniem. Może to zrobić także po akceptacji sprawozdania z realizacji zadania. Ma na to pięć lat.
Kontrola zadania publicznego (dotacji)
Urządm.st Warszawy (Biura/Dzielnice) sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania zadania publicznego przez organizację, w tym wydatkowania przekazanej dotacji oraz środków własnych.
Kontrolę realizacji zadania publicznego – zarówno merytoryczną, jak i finansową – przeprowadzają osoby upoważnione przez Prezydenta. Dobrą praktyką w m.st Warszawa jest przeprowadzanie kontroli (merytorycznej i/lub finansowej) zadania publicznego przynajmniej raz w odniesieniu do każdego zadania.
Kontrola realizacji zadania publicznego może być prowadzona w trakcie realizacji zadania lub po akceptacji sprawozdania końcowego (przez okres 5 lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym organizacja realizowała zadanie publiczne).
Kontrola merytoryczna zadania może być przeprowadzana bez zapowiedzi w trakcie realizacji zadania. Kontrola merytoryczna lub finansowa po akceptacji sprawozdania końcowego musi być poprzedzona informacją przekazaną z wyprzedzeniem za pośrednictwem poczty lub na adres poczty elektronicznej wskazany w umowie.
O wynikach kontroli, organizacja jest informowana w formie pisemnej, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości otrzymuje wnioski i zalecenia mające na celu ich usunięcie. Organizacja jest zobowiązana w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wniosków i zaleceń do ich wykonania i pisemnego powiadomienia Urzędu m.st Warszawy (Biura/Dzielnicy) o sposobie ich wykonania.
Rozliczenie dotacji
Organizacje przedstawiają sprawozdanie z realizacja zadania publicznego w terminach określonych w umowie – rozliczenia mogą być częściowe lub końcowe. Zazwyczaj jest to termin 30 dni po realizacji zadania.
Treść sprawozdań jest analizowana, zarówno w części merytorycznej, jak i finansowej.
Urząd m.st. Warszawy ma prawo żądać, aby organizacja, w wyznaczonym terminie, przedstawiła dodatkowe informacje, wyjaśnienia oraz dowody do sprawozdań. Żądanie to jest wiążące dla organizacji. Po uznaniu ich prawidłowości (oraz ewentualnie przeanalizowaniu protokołów z kontroli przeprowadzonych w trakcie realizacji zadania i pozostałej zgromadzonej dokumentacji), osoba upoważniona (np. dyrektor biura) podejmuje decyzję o akceptacji sprawozdania. Informacja ta przekazywana jest do Skarbnika oraz udostępniana organizacji, która realizowała zadanie. Informacja ta jest udostępniania za pomocą generatora wniosków.
Akceptacja sprawozdania i rozliczenie dotacji polega na weryfikacji przez Biuro/Dzielnicę założonych w ofercie rezultatów i działań Zleceniobiorcy.
Aktualizacja: Joanna Krasnodębska (Stowarzyszenie BORIS/SCWO)
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23