Jednym z częściej popełnianych przez stowarzyszenia i fundacje błędów jest nieprzestrzeganie zapisu umowy dotacyjnej mówiącego o tym, jakie obowiązki ma organizacja pozarządowa pod względem informowania o roli Miasta. Podpowiadamy, jak go uniknąć.
Konsekwencje niedotrzymania tej części zapisów umowy mogą być różne: w najgorszym przypadku, jeśli naruszenie warunków jest poważne, umowa dotacyjna może zostać rozwiązana – razem ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.
Może się też np. zdarzyć, że urząd zażąda zwrotu części przyznanych pieniędzy, np. na zaprojektowanie i druk materiałów promocyjnych, na których nie umieszczono logotypu m.st. Warszawy.
Nawet jeśli urzędnicy odstąpią od kary, w pamięci może pozostać ślad, negatywnie wpływający na dobre imię organizacji, jako tej, która nie wywiązuje się z warunków umowy. Pamiętajmy, że ocena jakości współpracy z organizacją jest jednym z kryteriów oceny podczas następnych konkursów.
Zastrzeżenie w ogłoszeniu konkursowym
Już w ogłoszeniach konkursowych widnieją zapisy mówiące o tym, że organizacje, które wygrają w konkursie i otrzymają dotację, będą musiały informować o tym, że projekt, który realizują współfinansowany lub finansowany jest przez m.st. Warszawa.
Zobowiązania do informowania i promowania obowiązują, gdyż zostały zawarte w umowie. Zgodnie z jej zapisami organizacja pozarządowa deklaruje, że wszystkie materiały stworzone na potrzeby projektu – zarówno promocyjne (jak np. ulotki, plakaty czy komunikaty prasowe), jak i merytoryczne (np. publikacje czy prezentacje, listy obecności) muszą zawierać:
- odpowiednie logotypy (zgodnie z wytycznymi z rozporządzenia Prezydenta miasta)
- informację o tym, że projekt jest współfinansowany lub finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Loga, które musimy zamieszczać na materiałach najlepiej pobrać ze strony Urzędu m.st. Warszawy (https://um.warszawa.pl/waw/markawarszawa/-/znak-promocyjny-pliki-1 - dostęp 04-03-2022). Na stronie znajduje się również informacja o tym, jak powinien brzmieć dokładnie zapis o wsparciu projektu przez m.st. Warszawa.
Zapisy w ogólnym wzorze umowy brzmią [§ 7. Obowiązki uprawnienia informacyjne]:
1. Zleceniobiorca(-y) zobowiązuje(-ą) się do informowania, że zadanie jest współfinansowane/finansowane) ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy. Informacja na ten temat powinna się znaleźć we wszystkich materiałach, publikacjach, informacjach dla mediów, ogłoszeniach oraz wystąpieniach publicznych dotyczących realizowanego zadania publicznego.
2. Zleceniobiorca(-y) zobowiązuje(-ą) się do umieszczania logo Zleceniodawcy na wszystkich materiałach, w szczególności promocyjnych, informacyjnych, szkoleniowych i edukacyjnych, dotyczących realizowanego zadania oraz zakupionych środkach trwałych, proporcjonalnie do wielkości innych oznaczeń, w sposób zapewniający jego dobrą widoczność.
Dodatkowe zapisy w umowie
Urząd m.st. Warszawy ma prawo wprowadzić do umowy o dotację dodatkowe zapisy, inne niż te, które wynikają z Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. Zapisy te zwykle narzucają dodatkowe obowiązki lub precyzują ogólne zapisy.
Na przykład w umowach przygotowywanych przez warszawskie Biuro Kultury jest zapis zobowiązujący organizacje pozarządowe do publikacji informacji o organizowanych wydarzeniach w serwisie Kulturalna Warszawa www.kulturalna.warszawa.pl oraz na etapie sprawozdania do przedstawienia raportu z działań promocyjnych (na określonym formularzu), a także załączenia materiałów promocyjnych oraz płyty CD z tymi materiałami. Szczegółowym zapisem może być np. wskazanie, jakiego typu materiały promocyjne wymagają bezpośredniej akceptacji urzędu (np. duże billboardy) oraz obowiązek przesłania zaproszenia na wydarzenie (np. koncert).
Dobre praktyki w promocji
W przypadku organizacji wydarzenia, niezależnie od zapisów umownych, warto przesłać do Biura lub Dzielnicy (najlepiej do urzędnika, który jest opiekunem naszego projektu) zaproszenie na nie oraz link do informacji. Dzięki temu urzędnicy mogą poinformować na profilach miasta w social mediach o dofinansowanym projekcie, a organizacja ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Warto także rozważyć skorzystanie z nośników w komunikacji miejskiej (tramwaje i autobusy). Są one udostępniane organizacjom pozarządowym. W tym celu należy napisać do urzędu nadzorującego projekt lub na adres nosniki@um.warszawa.pl (więcej informacji: Spoty promocyjne w komunikacji miejskiej, dostęp 04-03-2022)
Do sprawozdania dołączcie dokumentację z realizacji projektu (zdjęcia, recenzje, informacje prasowe), dzięki temu Biuro lub Dzielnica ma nie tylko suche sprawozdanie z realizacji projekty, ale otrzymuje także materiały, którymi może się podzielić z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy.
Urząd także ma prawo
Przy okazji warto przypomnieć, że podpisując umowę o dotację, organizacja zgadza się na to, że Biuro lub Dzielnica, które przyznały jej pieniądze na projekt, mają prawo o tym informować. Mówi o tym wprost § 8. Wzoru umowy dotacyjnej Uprawnienia informacyjne Zleceniodawcy:
Zleceniobiorca upoważnia Zleceniodawcę do rozpowszechniania w dowolnej formie, w prasie, radiu, telewizji, internecie oraz innych publikacjach, nazwy oraz adresu Zleceniobiorcy, przedmiotu i celu, na który przyznano środki, informacji o wysokości przyznanych środków oraz informacji o złożeniu lub niezłożeniu sprawozdania z wykonania zadania publicznego.
Organizujesz wydarzenie? Napisz o tym w serwisie warszawa.ngo.pl
Jeśli Twoje stowarzyszenie lub fundacja organizuje jakieś wydarzenie dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy (akcję, przedstawienie, warsztaty, spotkanie, zajęcia sportowe itd.) - napisz o tym w serwisie warszawa.ngo.pl. Informację wystarczy dodać poprzez formularz https://wydarzenia.ngo.pl/dodaj.
W serwisie możesz także opisać to, co wydarzyło się ciekawego w Twoim projekcie. Wystarczy się zalogować i skorzystać z formularza dostępnego na stronie: https://publicystyka.ngo.pl/dodaj
Twoja wiadomość trafi do ponad 4000 skrzynek e-mail - odbiorców naszego newslettera.
Możesz także postarać się o patronat medialny serwisu warszawa.ngo.pl. Więcej informacji >>
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23