Jak organizacje społeczne pomagają osobom z Ukrainy: przykładowe akcje oraz informacje dla osób, które chcą zostać wolontariuszami
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała w polskim społeczeństwie ogromne poruszenie – ludzie ruszyli z pomocą. Bardzo aktywne są również organizacje pozarządowe: podajemy przykłady inicjatyw oraz zbieramy informacje dla osób, które chcą zostać wolontariuszami.
Najpopularniejszą formą wsparcia są oczywiście różnego rodzaju zbiórki finansowe, jak i rzeczowe. Potrzeby są ogromne, bowiem każdego dnia polskie granice przekraczają kolejne tysiące osób uciekających przed wojną. O tym, gdzie można przelewać pieniądze informowaliśmy już tutaj: https://publicystyka.ngo.pl/badzmy-solidarni-z-ukraina. Tym razem przyjrzymy się innym inicjatywom pomocowym, w które zaangażowane są organizacje społeczne.
Bądźmy solidarni z Ukrainą! Wybrane zbiórki uruchomione przez organizacje [tekst aktualizowany]
Dach nad głową
Jedną z największych potrzeb w obliczu wojny jest bez wątpienia znalezienie bezpiecznego schronienia. Prowadzone są najróżniejsze oddolne działania, mające zapewnić je wszystkim osobom, które przyjeżdżają do naszego kraju. Warto wspomnieć chociażby o facebookowej grupie Zasoby Warszawa – schronienie dla osób z Ukrainy (https://www.facebook.com/groups/zasobygrupa), dzięki której udaje się koordynować rozlokowanie kolejnych osób wysiadających na dworach stolicy. W podobną działalność zaangażowany jest Ukraiński Dom w Warszawie, prowadzony przez Fundację „Nasz Wybór” (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHdVCst9f4TFHtlHVsTjGgefbKLYUgx50rGRagtAlkHh3_Ww/viewform) i Fundacja Ocalenie w programie Refugees Welcome Polska (https://refugeeswelcome.pl/rejestracja-pokoju/). Zgłosić chęć ugoszczenia kogoś można też przez portal m.st. Warszawy Ochotnicy Warszawscy (https://ochotnicy.waw.pl/mieszkania).
Z kolei m.in. organizacja Chlebem i Solą stara się zadbać o to, by schronienie znalazły także osoby pochodzące z innych krajów, a które przebywały w Ukrainie w momencie rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Niekiedy same organizacje oferują zakwaterowanie, czego przykładem może być Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, która przygotowała dwadzieścia miejsc noclegowych, by można było odpocząć i przygotować się do dalszej podróży. Podobne inicjatywy podejmowane są w całej Polsce, dzięki oddolnemu zaangażowaniu niedługo ma powstać też specjalny portal sosua.pl, w którym będzie można znaleźć wszystko w jednym miejscu. W projekt zaangażowanych jest wiele NGO, m.in. Polska Akcja Humanitarna, Polskie Forum Migracyjne, czy Fundacja Stocznia.
By działania związane z przyjmowaniem potrzebujących pod swój dach przebiegały w jak najlepszej atmosferze, Fundacja HumanDoc przygotowała Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy (https://humandoc.pl/wp-content/uploads/2022/02/PORADNIK-DLA-OSÓB-GOSZCZĄCYCH-UCHODŹCÓW-Z-UKRAINY.pdf).
Osoby ze specjalnymi potrzebami
Schronienia w Polsce szukają również osoby z niepełnosprawnościami. I na to przygotowały się organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie Mudita zapewnia pomoc m.in. w opiece i znalezieniu pracy (https://www.facebook.com/stowarzyszeniemudita/posts/4423666751068073).
Fundacja SMA wspiera zarówno osoby z rdzeniowym zanikiem mięśni, jak i ich rodziny w przeprawieniu się do naszego kraju, zdobyciu sprzętu rehabilitacyjnego, oferuje też pomoc prawną i noclegi (https://www.fsma.pl/2022/02/centrum-kontaktowe-dla-rodzin-sma-z-ukrainy/).
Fundacja Akademia Młodych Głuchych przetłumaczyła na język migowy zasady przyjmowania uchodźców w Polsce (https://fundamg.pl/2022/02/26/informacje-dla-gluchych-uchodzcow-z-ukrainy/). Powstała też specjalne grupa na Facebooku Deaf-pl support UA, w której osoby niesłyszące mogą znaleźć zarówno pomoc, jak i różnego rodzaju informacje (https://www.facebook.com/groups/658772055553873/?ref=share).
Dzięki współpracy PFRON i Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku działa całodobowy telefon wsparcia dla służb granicznych i ludzi działających w punktach recepcyjnych, które przyjmują osoby z niepełnosprawnościami (503 703 974). Tego typu pomoc oferowana jest jeszcze przez wiele NGO, m.in. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”, Fundacja Prodeste, Fundacja Eudajmonia. Więcej informacji znaleźć można tutaj: http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/1992058.
Z kolei Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska zachęca osoby pracujące w tym zawodzie do udzielania bezpłatnych porad i zabiegów (https://fizjoterapeuci.org/polscy-fizjoterapeuci-dla-ukrainy/).
Przyjaźnie dla LGBT+
Z Ukrainy przyjeżdżają też do Polski oczywiście osoby należące do społeczności LGBT+, które ze względu na swoją orientację lub tożsamość płciową mogą potrzebować dodatkowego poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też Grupa Stonewall przygotowała specjalny formularz, poprzez który można zgłosić potrzebę lub możliwość udzielenia bezpłatnego noclegu przyjaznego osobom LGBT+ (https://www.facebook.com/grupastonewall/posts/2539150142895283).
Lambda Warszawa stworzyło Centrum Wsparcia dla osób LGBTQ+ z Ukrainy, w którym będzie można otrzymać pomoc psychologiczną, a także informację na temat wszystkich form wsparcia dostępnych w stolicy (obecnie trwa też zbiórka na ten cel: https://zrzutka.pl/3hgdva).
Różnego rodzaju działania – np. pomoc w dostępie do ochrony zdrowia lub w podróży do krajów Europy Zachodniej – na rzecz społeczności LGBT+ przygotowały też Grupa Nieustającej Pomocy we współpracy z Queer Tour i Fundacją Wrzenie (https://www.instagram.com/p/CahTupTI7RW/) oraz Fundacja Interakcja (https://www.instagram.com/p/Cahb84JoAtx/).
Psychiczny dobrostan
Bardzo dużo NGO jest w stanie zapewnić również wsparcie psychologiczne, co jest z pewnością bardzo istotne dla osób muszących mierzyć się z najróżniejszymi konsekwencjami wojny. Pomoc można otrzymać przede wszystkim przez telefon, czy to w Polskim Forum Migracyjnym, czy też Fundacji Nagle Sami, lub Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM – wszystkie informacje o godzinach dostępności oraz poszczególnych numerach telefonów można znaleźć tutaj: https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/kompendium-zasobow-nt-pomocy-osobom-objetym-wojna-w-ukrainie.html.
Pomoc prawna
Organizacje pozarządowe zaangażowane są także w pomoc osobom z Ukrainy, które potrzebują załatwić różnego rodzaju biurokrację – legalizację pobytu, rozpoczęcie biznesu, znalezienie pracy lub edukacji. W tego typu sprawach najlepiej jest kontaktować się z Fundacją Ocalenie, Polskim Forum Migracyjnym, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Domem Ukraińskim w Warszawie. Lista NGO działających w tym obszarze w całej Polsce jest o wiele dłuższa, można znaleźć ją tutaj: https://www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2022/02/Pomoc-NGO-UA.pdf.
Zostań wolontariuszem
Każda i każdy, kto działa na rzecz osób z Ukrainy przybywających do Polski oczywiście jest wolontariuszką i wolontariuszem. Niektóre organizacje pozarządowe starają się jednak zorganizować tego typu działania, by były bardziej skoordynowane i efektywniejsze. Nabór prowadzi Polska Akcja Humanitarna (https://www.pah.org.pl/oferty-pracy/wolontariat-w-zwiazku-z-wojna-na-ukrainie/?enable_cookies=all), Fundacja Ocalenie (https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc), Dom Ukraiński w Warszawie (https://docs.google.com/forms/d/1osfx0VVgjYTeq73e-SShhKDD0pzg9qpdo1A-usAjwgI/viewform?ts=62176d8f&fbclid=IwAR20KqiP7VgSyn1K2XIEAlBTgB_8gcCMdJO1YnBAnk1J4coQKRAdQLJIqIc&edit_requested=true), możliwość podjęcia wolontariatu daje też portal Ochotnicy Warszawscy (https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2003).
To nie wszystko!
Organizacje pozarządowe robią oczywiście o wiele więcej. Stowarzyszenie SOS Wioski dziecięce organizuje regularne przewozy dzieci uciekających z terenów objętych wojną i zapewnia im zakwaterowanie w Biłgoraju, a także Kraśniku. Jest to tym bardziej potrzebne, że wiele dzieci z domów dziecka w Ukrainie zostały bez opiekunów, którzy albo wyjechali z rodziną, albo poszli walczyć na front. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę szuka też w związku z tym osób, które w ramach wolontariatu pomogą jej przetłumaczyć na ukraiński najróżniejsze materiały edukacyjne związane z prawami i dobrostanem najmłodszych (https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/posts/10160055375219042). Dba o nich też Centrum Edukacji Obywatelskiej, które przygotowało specjalną broszurę, mającą wspomóc nauczycielki i nauczycieli w tym, jak zachowywać się względem ukraińskich dzieci w szkole, jak je wesprzeć, jak rozmawiać o wojnie, by nie pogłębić traum (https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/posts/10160055375219042). Innym pomysłem CEO było stworzenie listy dzieł, dzięki którym można lepiej poznać kulturę i naród ukraiński (https://blog.ceo.org.pl/poznaj-ukraine-kulture-i-narod-ukrainski-poprzez-literature-muzyke-i-film/).
Wśród innych działań można jeszcze wymienić chociażby te podejmowane przez Fundację Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! – organizuje transport i miejsce w schroniskach lub domach tymczasowych nie tylko dla psów i kotów, ale i innych zwierząt, które potrzebują pomocy. Natomiast Fundacja Tech To The Rescue prowadzi kampanię mającą na celu zapewnienie pomocy ukraińskim organizacjom pozarządowym, głównie w zakresie współpracy z firmami technologicznymi, dzięki czemu będą mogły – a jest to szczególnie istotne w trakcie wojny – zadbać chociażby o cyberbezpieczeństwo.
Wszystko to pokazuje siłę, zaangażowanie i kompetencje najróżniejszych organizacji pozarządowych, które od dawna robią, co mogą, by wspierać i pomagać w rozwoju społeczeństwa, a teraz – w momencie kryzysu – stają na wysokości zadania. Podobnie zresztą, jak ludzie, którzy tak mocno rzucili się do wspierania osób z Ukrainy. Warto pamiętać, że pomoc będzie konieczna bardzo długo, więc warto rozłożyć siły, a także jeszcze bardziej zaufać NGO, które dzięki swojemu doświadczeniu będą w stanie sprawić, że działania na rzecz obywatelek i obywateli naszych wschodnich sąsiadów będą przynosić jak najlepsze efekty.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.