Czternaste posiedzenie RDPP. Ekonomia społeczna i ustawa o sprawozdawczości organizacji pozarządowych
Co dzieje się w EKES i jak wyglądają działania RDPP w terenie? Co się wydarzyło i co będzie się działo dalej z projektem ustawy o ekonomii społecznej? Na jakim etapie są prace nad ustawą o ochotniczej straży pożarnej? Długie lipcowe posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego, obfitowało w tak wiele ważnych tematów, że pod koniec posiedzenia nie udało się utrzymać kworum, żeby przegłosować przygotowane uchwały.
Czternaste posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji odbyło się 1 lipca 2021 r. Członkowie RDPP nadal obradują zdalnie.
Sprawozdawczość NGO
Chociaż podczas posiedzenia nie rozmawiano na ten temat, to z pewnością był to jeden z ważniejszych punktów spotkania. 1 lipca na posiedzeniu dowiedzieliśmy się od Dyrektora Wojciecha Kaczmarczyka, że jest już projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych (wcześniej zapowiadany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów). Dyrektor NIW poinformował, że projekt trafił do Zespołu do spraw Sprawozdawczości w Organizacjach Pozarządowych. Jednocześnie rozpoczęły się konsultacje projektu. Chwilę po informacji Wojciecha Kaczmarczyka projekt pojawił się też w serwisie legislacja.gov.pl. Ustawa ma być m.in. odpowiedzią na tzw. Lex Woś i realizacją zapowiedzi z posiedzenia RDPP z ubiegłego roku (zob. Dziesiąte posiedzenie RDPP. Lex Woś przyniesie nam prostszą sprawozdawczość?).
konsultacje projektu: Rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych
EKES i spotkania RDPP w województwach
Pierwsza część posiedzenia RDPP wypełniona została dwoma relacjami. Pierwsza dotyczyła spotkań, które Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego, wspólnie z organizacjami federacyjnymi (OFOP, KIPR, PROM i WRZOS), zorganizowała w 15 województwach. Spotkania odbywały się w kwietniu, maju i czerwcu. Była to okazja do przedstawienia informacji o pracach RDPP, a także do zebrania od uczestniczących w spotkaniach organizacji "co je boli". Opowiadający o spotkaniach Waldemar Weihs wyliczył, że łącznie spotkania miały ok. 1000 bezpośrednich uczestników - dodatkowo ok. 47 tys. odbiorców zobaczyło informacje o spotkaniach na profilach FB Konwentu i RDPP.
Druga relacja dotyczyła działań jakie podejmują polscy reprezentanci i reprezentantki społeczeństwa obywatelskiego w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. Swoje prace relacjonowała grupa złożona z Justyny Ochędzan, Krzysztofa Patera, Krzysztofa Balona, Tymoteusza Zycha, Marcina Pluty, Macieja Kunysza i Małgorzaty Bogusz. To realizacja wcześniejszego planu, który zakładał, że nasi przedstawiciele w EKES, w których wyborze uczestniczyła Rada, co jakiś czas informują co się dzieje w Komitecie, nad czym i gdzie (w jakich ciałach wewnątrz EKES) aktualnie pracują.
Projekt ustawy o ekonomii społecznej
Część posiedzenia dotycząca projektu ustawy o ekonomii społecznej (przypomnijmy, że jest to projekt, którego konsultacje trwały w czerwcu) prowadziła przewodnicząca Zespołu ds. Realizacji Zadań Publicznych i Ekonomii Społecznej, Justyna Ochędzan. Przewodnicząca przypomniała o negatywnym stanowisku jakie przyjęła RDPP w sprawie projektu i przedstawiła najważniejsze wyrażone w tym stanowisku zastrzeżenia, jakie członkowie Rady mają wobec zaproponowanej regulacji.
Rada wskazuje, że nieustannie od 3 lat (podobnie jak Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz liczne rady działalności pożytku publicznego różnych szczebli) zachęca Ministerstwo do szerokiego włączenia organizacji pozarządowych do dyskusji nt. ustawowych rozwiązań w obszarze ekonomii społecznej po to, by wszystkim podmiotom prawnym tworzyć w Polsce równe szanse w rozwoju w przedmiotowym temacie. Rada zauważa jednak, że nadal dialog ze środowiskiem organizacji pozarządowych jest prowadzony w ograniczonym stopniu, a zaproponowane w ustawie rozwiązania w bardzo wyraźny sposób ingerują w funkcjonujący od 18 lat system pożytku publicznego, co budzi poważny niepokój i liczne zastrzeżenia wielu środowisk organizacji pozarządowych oraz samorządów.
(fragment uchwały RDPP z 21 czerwca 2021 r. w sprawie projektu ustawy o ekonomii społecznej - zobacz cały tekst uchwały)
Projekt niepokoi członków Rady, czemu dali wyraz w uchwale, ale nie jest też satysfakcjonujący dla środowisk, które z projektem wiązały duże nadzieje. - Oczekiwaliśmy odrzutowca, otrzymaliśmy latwiec - ocenił Cezary Miżejewski. Tłumaczył, że w ustawie nie ma tak naprawdę oczekiwanych preferencji dla podmiotów ekonomii społecznej i sprowadza się je do roli kolejnego podwykonawcy zadań.
Ze strony projektodawców ustawy występował Kamil Bobek z Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej). W konsultacjach zgłoszono ponad 700 uwag. Niestety Kamil Bobek nie potrafił precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, które zadał Piotr Choroś, jaki jest harmonogram dalszych prac nad projektem. Zasygnalizował tylko, że autorzy chcieliby podpisania ustawy jeszcze w tym roku.
debata ngo.pl: Jakiej ustawy o ekonomii społecznej potrzebujemy?
Co dowiaduje się RDPP o projekcie o OSP
Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej prezentował Dariusz Nowak, Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego. Przypomnijmy, że projekt ma niestandardowy status projektu upublicznionego i poddanego nawet publicznym konsultacjom, ale nie jest projektem odnotowanym w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, czy tym bardziej w serwisie legislacja.gov.pl. Dyrektor Nowak właśnie takie standardowo odnotowanie rządowego projektu na posiedzeniu zapowiedział. Rzeczywiście w chwili publikacji tej relacji, projekt (tak naprawdę jego opis, a nie sam tekst projektu) jest już w wykazie pod numerem UD241.
Wracając do zawartości projektu. Znana jest jego wersja z kwietnia. Dariusz Nowak mówił o niej, ale jednocześnie mówił też o kolejnej wersji, tzn. nawiązywał do przeprowadzonych konsultacji i zmian, które w ich wyniku planuje się w kolejnej wersji zrobić. Przypomniał, że projekt jest pierwszą próbą stworzenia całościowej regulacji dedykowanej strażakom ochotnikom. Projektodawcy przekonują do projektu informując w pierwszej kolejności, że daje on członkom OSP dawno oczekiwane przywileje. Podkreślił to również Dyrektor Departamentu wyjaśniając, że "podstawowym celem jest przyznanie oczekiwanych dodatków emerytalnych". Innym przywilejem ma być legitymacja i system zniżek, "podobnie jak karta dużej rodziny". - To ustawa o przywilejach, a nie o zakazach - tłumaczył przedstawiciel MSWIA. Na koniec zadeklarował, że "dotychczasowe zasady finansowania OSP nie zostaną zmienione".
Uchwały omówione na posiedzeniu
W końcowej części posiedzenia omówiono prace poszczególnych Zespołów Rady, czyli przygotowane w zespołach uchwały. Niestety na samym posiedzeniu nie udało się ich przegłosować z powodu braku kworum. Uchwały przekazano do głosowania obiegowego. Omówione zostały:
- uchwała w sprawie udziału i reprezentacji organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Komitetach Monitorujących programy operacyjne w perspektywie 2021-2027 (zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia roli przedstawicieli społ. obywat. w przyszłych komitetach)
- uchwała w sprawie udziału organizacji obywatelskich w pracach przygotowawczych nad regionalnymi programami operacyjnymi w perspektywie 2021-2027 (Rada wyraża zaniepokojenie brakiem zainteresowania samorządów wojewódzkich włączeniem NGO w proces przygotowania dokumentów)
- uchwała w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (z pozytywną opinią Rady)
- uchwała w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. wsparcia na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji w ramach PROW 2014-2020 (opinia pozytywna)
- uchwała w sprawie rozszerzenia Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030 o wsparcie mateczników patriotyzmu, tradycji i kultury ludowej
- uchwała w sprawie projektu sprawozdania z realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) w 2020 r. (opinia pozytywna).
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.