Ogólnopolska Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) to organ opiniodawczo-doradczy Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. Działa od 2003 roku. Właśnie kończy się jej szósta kadencja. Przypominamy, czym jest Rada, kto do niej trafia i jak działa. Przypominamy też o upływającym w tym tygodniu terminie zgłaszania przedstawicieli organizacji pozarządowych do kolejnej kadencji RDPP.
Z założenia to właśnie w Radzie powinny być rozstrzygane najważniejsze problemy dotyczące organizacji pozarządowych w Polsce. Rada ma już długą historię. Na jesieni znów odnowi swój skład. Co i jak robi Rada? Wyjaśniamy.
RDPP – organ opiniodawczo-doradczy Przewodniczącego Komitetu
Ogólnopolska Rada Działalności Pożytku zaczynała jako ciało doradcze ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, ze stworzonym do jej obsługi departamentem pożytku publicznego. W ten sposób działała kilkanaście lat – od listopada 2003 . W 2017 została przeniesiona do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie doradza Przewodniczącemu Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
Rada Działalności Pożytku Publicznego ma głównie kompetencje i zadania doradcze. Powinny do niej trafiać (do oceny) wszelkie akty prawne mające wpływ na działania organizacji pozarządowych. W praktyce nie zawsze udaje się realizować to założenie – jednak centrum prac nad nowelizacjami ustawy o działalności pożytku (i aktami wykonawczymi do ustawy), a także nad Programem Fundusz Inicjatyw Obywatelski, oraz innymi programami realizowanymi przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zwykle lokalizowane jest w RDPP.
Rada pracuje na posiedzeniach, które odbywają się co dwa miesiące. Tworzy również zespoły problemowe.
Przedstawicie NGO w RDPP
Po nowelizacji ustawy o działalności pożytku w 2015 r. w Radzie pojawiło się więcej przedstawicieli i przedstawicielek organizacji. Pierwotnie 20-osobowa Rada składała się w połowie z reprezentantów NGO-sów. Teraz może ich być właściwie nieograniczona ilość – i rzeczywiście dominują (w tej chwili – lipiec 2021 – jest ich 24.). To jednak również problem Rady – sytuacja, kiedy przedstawiciele sektora rozmawiają między sobą i z rzadka, lub w niewielkiej ilości, dołączają do nich przedstawiciele administracji – ministerstw, nie jest wcale dobra. Ale z tym problemem RDPP boryka się od samego początku.
Przypominamy o naborze na pozarządowych członków do kolejnej kadencji rady (obecna kadencja kończy się jesienią 2021 r.) – zobacz: Trwa nabór kandydatów na członków Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji
RDPP w ustawie o działalności pożytku
Zapisy dotyczące ogólnopolskiej RDPP znajdują się w artykułach 35-41 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Rozdział 5. Rada Działalności Pożytku Publicznego). W 2019 roku pojawia się w ustawie "młodsza siostra" RDPP – Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Uzupełniającym aktem prawnym dotyczącym RDPP jest rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego.
artykuł 35 ustęp 2 ustawy o działalności pożytku [kompetencje Rady]
Do zadań Rady należy w szczególności:
1) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących stosowania ustawy;
2) wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych oraz programach rządowych, związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych oraz działalnością pożytku publicznego oraz wolontariatu;
3) udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi, lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, związanych z działalnością pożytku publicznego;
4) zbieranie i dokonywanie analizy informacji o prowadzonych kontrolach i ich skutkach;
5) wyrażanie opinii w sprawach zadań publicznych, zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 oraz rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych;
6) tworzenie, we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, mechanizmów informowania o standardach prowadzenia działalności pożytku publicznego oraz o stwierdzonych przypadkach naruszenia tych standardów;
7) (uchylony);
8) organizowanie wyborów przedstawicieli organizacji pozarządowych do składu komitetu monitorującego, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Jak działa Rada Pożytku
Jak napisano wyżej, rada spotyka się na posiedzeniach co dwa miesiące. Od wiosny 2020 roku są to zwykle posiedzenia online.
Uchwały przyjmowane przez Radę powstają w zespołach problemowych (zobacz, co to za zespoły). Na posiedzeniu całej Rady głosuje się uchwały przygotowane przez Zespoły. Na takim posiedzeniu nie ma zbyt wiele czasu na dyskusję - raczej następuje na nim przedstawienie uchwały i (czasami) krótka wymiana opinii. Merytoryczna dyskusja nad kształtem uchwał odbywa się podczas posiedzeń Zespołów. Uchwały mogą być również głosowane obiegowo, szczególnie w sytuacjach kiedy są pilne, albo kiedy na posiedzeniu plenarnym nie udaje się utrzymać kworum (jak może głosować Rada – zobacz regulamin).
Pracami Rady zarządza dwóch współprzewodniczących – jeden ze strony rządowej i jeden ze strony pozarządowej.
Strona Rady Pożytku
Aktualnych informacji o pracach RDPP można szukać na stronie internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/pozytek/rada-dzialalnosci-pozytku-publicznego2.
Na stronie znajdziemy:
- pełen skład Rady. Skład w trakcie kadencji zmienia się - największa rotacja występuje wśród przedstawicieli rządowych. Reprezentacja NGO-sów jest stosunkowo stabilna,
- komunikaty z posiedzeń plenarnych,
- treść wszystkich uchwał RDPP, zarówno tych przyjmowanych podczas posiedzeń, jak i uchwał przyjmowanych w trybie obiegowym,
- ogłoszenia (np. o naborach do ciał dialogu, do których Rada zgłasza wskazanych przez siebie swoich kandydatów),
- listę Zespołów RDPP, wraz z pełnymi składami zespołów,
- kontakty emailowe do wszystkich członków Rady.
RDPP w mediach społecznościowych
Od niedawna RDPP ma też swój profil na Facebooku. W tym miejscu informacje o pracach Rady pojawiają się najczęściej i najszybciej.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23