RDPP interweniuje w sprawie komitetów monitorujących w perspektywie finansowej 2021–2027
W poprzedniej perspektywie finansowej (2014-2020) kwestia udziału organizacji obywatelskich w komitetach monitorujących została określona "w sposób powszechnie uznany za wzorcowy". W nowej perspektywie ma być inaczej. Rada Działalności Pożytku Publicznego "protestuje przeciwko (…) skandalicznej i niezrozumiałej propozycji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej."
Wybór przedstawicieli organizacji do komitetów monitorujących prowadzony był do tej pory przez Radę Działalności Pożytku Publicznego oraz Rady Wojewódzkie. W nowej perspektywie rząd chce, żeby tych przedstawicieli wskazywały Instytucje Zarządzające. RDPP, w przyjętej właśnie uchwale, określa tę propozycję jako skandaliczną.
(fragment uchwały RDPP)
W trakcie posiedzenia Zespołu do spraw Realizacji Zasady Partnerstwa w dniu 24 lutego br. przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawił informację, iż na obecnym etapie projektodawcy nowej regulacji nie przewidują żadnych analogicznych regulacji, jak w dotychczasowej ustawie odnośnie roli Rad Działalności Pożytku Publicznego, oraz że przewiduje się, iż przedstawicieli organizacji wyłonią Instytucje Zarządzające programami operacyjnymi „przy zachowaniu zasad przejrzystości i bezstronności”. Jest to o tyle zaskakujące, iż w przypadku związków zawodowych i organizacji pracodawców nadal przewidziane jest wskazanie Rady Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego jako ciała wskazującego swoich kandydatów.
Uchwała przygotowana została w Zespole do spraw Realizacji Zasady Partnerstwa, któremu przewodniczy Cezary Miżejewski. Przyjęto ją 18 marca 2021 r.
Zapoznaj się z treścią Uchwały RDPP
Wybory do komitetów
Przypomnijmy, że w poprzedniej perspektywie wskazanie przedstawicieli do komitetów odbyło się w drodze wyborów, a rola Rad Pożytku była zapisana w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020.
"Przeprowadzone wybory uznane zostały za proces wzorcowy, choć oczywiście zwrócono uwagę na szereg mankamentów wymagających poprawy i zmian w dalszych procedurach wyborczych." - czytamy w uchwale RDPP.
Dlaczego w nowej perspektywie nie planuje się powtórzenia tego rozwiązania? "Traktujemy taki pomysł jako naruszenie zarówno norm prawa europejskiego, jak i rażące złamanie zasad dialogu obywatelskiego obowiązującego od lat w Polsce. "
Rada Działalności Pożytku apeluje o interwencję.
(fragment uchwały RDPP)
Prawo organizacji do wyboru własnych przedstawicieli w komitetach monitorujących stanowi jedno z najistotniejszych praw organizacji i Rad Działalności Pożytku Publicznego. Dlatego też Rada zwraca się do Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego o zdecydowaną interwencję w tej sprawie.
Rada jednocześnie deklaruje pełną gotowość do prac nad nowym brzmieniem ordynacji, co pozwoli wyeliminować wszystkie dotychczasowe mankamenty, które zauważono w ostatnich siedmiu latach jej funkcjonowania. Gotowość do zmian nie oznacza jednak zgody na zaprzepaszczenie dotychczasowych zasad dialogu obywatelskiego wypracowywanych przez lata poprzez niezrozumiałe działania biurokratyczne.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.