Umowa Partnerstwa – ponad 1000 organizacji przedstawiło swoje postulaty!
W odpowiedzi na proces konsultacji Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, wspólnie z grupą ponad 1000 organizacji (tj. 16 federacji branżowych, krajowych i regionalnych oraz ponad 120 indywidualnych organizacji pozarządowych) przekazała wspólne stanowisko wraz z wypracowanymi postulatami.
ZOBACZ STANOWISKO Z PEŁNĄ LISTĄ PODPISÓW
-
Pobierz plik
pdf ・967.09 kB
Jednym z kluczowych wniosków, płynących z dotychczasowych prac nad Umową, jest potrzeba wydłużenia trwającego procesu konsultacji projektu Umowy Partnerstwa oraz zapewnienie realnego dialogu zgodnie z zasadami partnerstwa i z udziałem wszystkich partnerów, w szczególności podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, określonych w tzw. Kodeksie Partnerstwa.
Przy opracowywaniu projektu Umowy Partnerstwa, ustawy wdrożeniowej oraz nowych programów na lata 2021-2027 bardzo ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych i ruchów społecznych, co zauważa sama Komisja Europejska, zapisując w Rozporządzeniu ogólnym[1]: “kluczowym elementem wprowadzania w życie funduszy jest zasada partnerstwa[2], której podstawę stanowi podejście oparte na wielopoziomowym systemie rządzenia oraz zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego”.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych podjęła się, podobnie jak w procesie programowania poprzedniej perspektywy finansowej funduszy unijnych w Polsce na lata 2014-2020, działań mających na celu przygotowanie przedstawicieli organizacji pozarządowych i ruchów społecznych do tego procesu. W okresie od listopada 2020 r. do połowy lutego 2021 r., w ponad 20 krajowych i regionalnych spotkaniach wzięło udział ponad 300 osób, które omawiało aktualną sytuację. Przeanalizowano dotychczasowe włączenie podmiotów społeczeństwa obywatelskiego w proces prac przygotowawczych przez administrację publiczną i zdiagnozowano potrzeby w kontekście doświadczeń poprzednich perspektyw.
Listę przedstawionych 16 postulatów podzielono na dwie zasadnicze grupy:
1. Postulaty dot. zasady partnerstwa, w tym rola organizacji pozarządowych na każdym etapie programowania, tj. przygotowania, monitorowania, wdrażania i oceny efektów wdrażania funduszy oraz w procesie zarządzania funduszami
2. Postulaty organizacji pozarządowych dot. procesu wdrażania (realizacji projektów).
Pełną listę postulatów, wraz z ich uszczegółowieniem znajdą Państwo poniżej.
-
Pełna lista postulatów
pdf ・961.3 kB
Dołącz swój podpis
Cały czas mają Państwo również możliwość wyrażania swojego poparcia za przedstawionymi propozycjami, dopisując się poprzez wypełnienie formularza dostępnego pod tym adresem.
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/0196 z 29 maja 2018 ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu i Migracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu na rzecz Zarządzania Granicami i Wiz
[2] Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 240/2014 z dnia 7 stycznia 2014 r. w sprawie europejskiego kodeksu postępowania w zakresie partnerstwa w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (Dz.U. L 74 z 14.3.2014, s. 1)