Dwunaste posiedzenie RDPP. Rada chciałaby lepiej komunikować o swoich pracach
Proces przygotowania w Polsce perspektywy finansowej 2021-2027 oraz prace nad strategią deinstytucjonalizacji - to dwa ważne tematy, które wracać będą w najbliższym czasie wielokrotnie. Zajmuje się też nimi Rada Działalności Pożytku Publicznego na pierwszym w 2021 roku posiedzeniu plenarnym. Czy organizacje pozarządowe będą uczestniczyć w przygotowaniu ważnych dokumentów tak, jakby tego oczekiwały?
Dwunaste posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji odbyło się 15 lutego 2021 r. Po raz kolejny było to posiedzenie online. Rada ma kolejnych, nowych członków. Zostali nimi: Łukasz Samborski (Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych) oraz Piotr Wasilewski (Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego). Ten drugi jest też współprzewodniczącym Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, która powstała na jesieni 2019 r.
Umowa Partnerstwa i zasada partnerstwa
Konsultacje projektu Umowy Partnerstwa trwają od miesiąca (kończą się 22 lutego). O umowie opowiadał podczas posiedzenia Waldemar Buda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Umowa w ogólnym zarysie jest podobna do analogicznego dokumentu z poprzedniej perspektywy. Nie ma w niej wydzielonych środków na rozwój instytucjonalny organizacji społeczeństwa obywatelskiego, co nie znaczy, że NGO-sy nie będą mogły korzystać ze środków europejskich. Sekretarz stanu stwierdził jednak, że sytuacja organizacji będzie trudniejsza w nowej perspektywie – w jego opinii nie jest to jednak wina rządu. Podobną opinię wyraził Piotr Krasucki, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, wskazując na uwarunkowania, jakie narzuciły przepisy europejskie
Rada przyjęła w sprawie nowej perspektywy dwie uchwały. Pierwsza przedstawia obszerny katalog z propozycjami zmian do projektu Umowy Partnerstwa. Druga wskazuje na wady procesu przygotowania projektu i prowadzonych konsultacji.
Rada wyraża zaniepokojenie sposobem realizacji zasady partnerstwa w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w perspektywie 2021-2027 (…).
(fragment przyjętej uchwały)
Waldemar Buda przyznał, że bierze sobie do serca krytyczne uwagi, dotyczące słabej realizacji zasady partnerstwa na wcześniejszym etapie tworzenie projektu Umowy - usprawiedliwiał jednak tę sytuację dynamiką procesu i pośpiechem.
Uchwały dotyczące przygotowania do nowej perspektywy:
- w sprawie projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 - z kilkunastostronicowym ZAŁĄCZNIKIEM zbierającym szczegółowe propozycje zmian w przedstawionym projekcie umowy
- w sprawie realizacji zasady partnerstwa w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w perspektywie 2021-2027
Deinstytucjonalizacja w rządowym zespole Pawła Wdówika
O przygotowaniu Strategii deinstytucjonalizacji opowiadał na posiedzeniu Cezary Miżejewski. Poinformowal m.in. o powstaniu przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Zespołu do spraw opracowania Strategii deinstytucjonalizacji usług społecznych w Polsce. Na czele zespołu stoi Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Niestety skład zespołu tworzą oficjalnie wyłącznie osoby z administracji - w zespole nie znaleźli się przedstawiciele NGO (choć w pracach zespołu mogą uczestniczyć zaproszone osoby na mocy zapisu z paragrafu 3 zarządzenia powołującego zespół: "Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w realizacji zadań Zespołu, osoby niebędące członkami Zespołu, posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu tematyki prac Zespołu"). Projekt Strategii ma zostać przedstawiony w kwietniu
Członkowie RDPP dyskutowali na posiedzeniu głównie o powiązaniu przygotowywanej Strategii z innymi ważnymi dokumentami rządowymi. Chodzi m.in. o Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu, które jest obecnie aktualizowany na nową perspektywę 2021-2027. Wspominając o tym programie zaznaczono, że jego najnowsza wersja ma poważną wadę - brak planu finansowego. Wracając do zależności, Cezary Miżejewski i Adam Zawisny (gość posiedzenia) tłumaczyli, że Strategia powinna być dokumentem nadrzędnym. Zmiany w Programie powinny wynikać z zapisów Strategii, dlatego byłoby lepiej gdyby została wypracowana w pierwszej kolejności.
Pozostałe przyjęte uchwały
Na lutowym posiedzeniu przyjęto ponadto następujące uchwały:
- w sprawie szkół i przedszkoli na wsiach prowadzonych przez organizacje pozarządowe
- w sprawie objęcia organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą instrumentami wsparcia ujętymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 152) na podstawie danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym (chodzi o problem, który opisaliśmy w informacji: Tarcza 6 a KRS vs. REGON)
- w sprawie ogłaszanie konkursów ofert w trybie powierzania w czasach epidemii COVID-19
W ostatniej ze wskazanych tu uchwał Rada apeluje do administracji publicznej, żeby całkowicie zapomnieć o wkładach własnych w okresie epidemii. "Brak wymogu wnoszenia zarówno wkładu własnego w formie finansowej jak i osobowej pozwoli organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom (…), na lepsze radzenie sobie z negatywnymi skutkami epidemii COVID-19" (fragment uchwały).
RDPP. Komunikacja
Członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego chcieliby, żeby prace Rady były znane szerszej publiczności. Niedosyt wynika chyba z zaobserwowania aktywności, jaką w relacjonowaniu swoich prac wykazuje młodsza siostra RDPP – Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Profil Rady Dialogu na FB oznaczony jest jako "Organizacja rządowa". Jednak jego formuła nie jest jasna – jak wskazał na posiedzeniu Waldemar Weiss, relacje z prac tej rady na FB, to wynik prywatnej aktywność i zaangażowania jej członków, a stworzenie podobnego profilu dla RDPP może być trudne z powodów formalnych. Podczas posiedzenia postulowano, żeby szukać rozwiązania - skoro Rada Młodzieżowa ma profil (wydaje się, że oficjalny), to dlaczego RDPP nie może go mieć?
Obie rady mają swoje oficjalne strony w domenie pozytek.gov.pl. Informacja na tych stronach zorganizowana jest w tym samym schemacie. Sposób pokazywania prac Rady Młodzieżowej na FB ma zupełnie inny charakter niż suche informacje ze strony pozytek.gov.pl
Obecnie prace Rady Działalności Pożytku Publicznego oficjalnie relacjonowane są na stronie pozytek.gov.pl. Znajdziemy tu między innymi:
- komunikaty z posiedzeń RDPP
- przyjęte przez Radę uchwały (w tej chwili, łącznie z uchwałami przyjętymi na 12. posiedzeniu, jest ich już 157)
Strona udostępnia też informację o składzie Rady, wylicza pracujące w jej ramach zespoły, a także podaje kontakty do członków.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.